Urganch Davlat Universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi mudiri Sadullayev Sanjarning O`zbekiston qovunlari va ularni navlari mavzusidagi ilmiy-uslubiy seminari
S.Sadullayev “O’zbekiston qovunlari va ularning navlari”mavzusida ma’ruzaga chiqdi.O‘zbekistonda yetishtiriladigan qovun navlarining aksariyati kichik ekologik moslashuvchanligi bilan ajralib turadi, bunga o‘ziga xos yetishtirish texnologiyasi va o‘ziga xos qovun assortimentiga ega bo‘lgan qovun yetishtirish o‘choqlari borligi yordam bergan.Qovun bir-yillik o‘tchil o‘simlik bo‘lib, uning ildizi 1 m gacha chuqurlikka kirib borishi mumkin, lekin asosiy yon ildizlar tuproqning 20-25 sm li haydalma qatlamida tarqalib o‘sadi. Poyalari ingichka va uzun bo‘lib, asosiy poyaning uzunligi 1,5-2 m gacha bo‘ladi.Qovun uchun tuproq namligi dala nam sig‘imiga nisbatan 65-70% bo‘lishni talab etadi. Qovun tuproq tipiga unchalik talabchan emas, u ayrim boshqa ekinlarni o‘stirishga yaramaydigan tuproqlarda ham o‘sishi mumkin. Ammo unumdor, mexanik tarkibi yengil tuproqlarda yaxshi o‘sadi va yuqori hosil beradi [Qovunni istemol qilish inson organizmida ko‘plab fiziologik jarayonlarni boshqarishga yordam beradi, negaki u ko‘plab vitamin, uglevod va boshqa biologik faol moddalarga boy hisoblanadi. Qovun mevalari buyrak, oshqozon, jigar, asab, yurak-qon tomirlari kasaliklarida, bronxid, sil, bod va kamqonlikda dorivor vosita sifatida foydalaniladi. Qovun urug‘i damlamalari yo‘tal, teri kasaliklarini davolashda ishlatiladi.Bugungi kunda xalqimiz tomonidan yaratilgan va shu kungacha yetishtirib kelinayotgan qovun navlarini kelajak avlodga to‘liq qoldirish, genofondini saqlash hamda davr talabi bo‘lgan eksportbop navlarni tanlab olish, ular asosida seleksiya uchun dastlabki manbalarni ajratish asosiy vazifalarimizdan biridir.  Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zilarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinki ruhda o’tdi.

Научно-методический семинар на тему «Дыни Узбекистана и их сорта» Садуллаева Санджара, заведующего кафедрой фруктов и овощей Ургенчского государственного университета
С.Садуллаев прочитал лекцию на тему «Дыни Узбекистана и их сорта».Большинство сортов дыни, выращиваемых в Узбекистане, характеризуются низкой экологической адаптивностью, чему способствует наличие селекционных центров дыни с уникальной технологией выращивания и уникальным ассортиментом дынь.Это растение, его корни могут проникать на глубину до 1 м. , но основные боковые корни растут в пахотном слое почвы 20-25 см. Стебли тонкие и длинные, длина главного стебля до 1,5-2 м.Влажность почвы для дыни должна составлять 65-70% по сравнению с полевой влагоемкостью. Дыня не очень требовательна к типу почвы, может расти на почвах, непригодных для выращивания некоторых других культур. Но он хорошо растет на плодородной, механизированной почве с легкой почвой и дает высокий урожай. Плоды дыни применяют как лекарство при заболеваниях почек, желудка, печени, нервной, сердечно-сосудистой системы, бронхите, туберкулезе, подагре и анемии. Настойки семян дыни применяют при лечении кашля и кожных заболеваний.Одна из наших главных задач – оставить следующим поколениям сорта дыни, созданные нашим народом и возделываемые по сей день, сохранить генофонд, отобрать востребованные временем экспортные сорта и выделить первоначальные источники для отбора на их основе. Таким образом, профессора и преподаватели кафедры задавали докладчику и студенту интересующие их вопросы, и семинар прошел насыщенно вопросами и в приподнятом настроении.