“SHEʼRIYAT SHOHSUPASI” KOʻRIK-TANLOVINING FINAL BOSQICHI MUHAMMADRIZO OGAHIY TAVALLUDINING 213 YILLIGIGA BAGʻISHLANDI
Muhammadrizo Ogahiy - Xiva xonligi davrida turkiy tilda eng ko‘p bitilgan nazmiy va nasriy asarlarning muallifi, turkiy til tarjimonlik maktabining Zahiriddin Muhammad Bobur lafzi bilan aytganda “eng ko‘b va eng xo‘b” ijodkori va peshqadami edi. Mumtoz shoir, sermahsul tarjimon, xassos muarrix, davlat arbobi – mirob. Final bosqichda ishtirok etishga muvaffaq boʻlgan  Filologiya fakultetining  6 nafar  talaba-qizlari ulugʻ ajdodimizning ana shu qirralarini madh etib,  sahnada uning sheʼrlarini mahorat bilan ijro etdilar. Barcha ijro etilgan sheʼrlar,  kuy-qoʻshiq va raqslar, Ogahiy ijodiy faoliyatiga doir sahna koʻrinishlari tadbir qatnashchilari uchun adib ijodi boʻylab yana bir bora sayohat qilish imkonini berdi.

ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЙ ЭТАП КОНКУРСА «КОРОЛЕВА ПОЭЗИИ» БЫЛ ПОСВЯЩЕН 213-ЛЕТИЮ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ МУХАММАДРИЗЫ ОГАИ
Мухаммадризо Огахи был автором наиболее широко издаваемых поэтических и прозаических произведений на тюркском языке периода Хивинского ханства, создателем и первопроходцем турецкоязычной переводческой школы, по выражению Захириддина Мухаммада Бабура, «самой и лучшей». . Известный поэт, плодовитый переводчик, чуткий историк, государственный деятель - мираб. 6 студентов филологического факультета, которым удалось поучаствовать в финальном этапе, воспели эти стороны нашего великого предка и мастерски исполнили на сцене его стихи. Все прозвучавшие стихи, песни и танцы, постановочные номера о творчестве Огахи позволили участникам мероприятия еще раз совершить путешествие по литературным произведениям.