Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2024/2025-yil o‘quv yili bahorgi semestrida talabalarning  o‘qishni ko‘chirishi yuzasidan seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Akademik faoliyatni boshqarish va registrator departamenti, Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi, Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi hamda Buxgalteriya bo‘limi xodimlari va fakultetlardan mas'ul vakillar ishtirok etishdi.
Ushbu seminarda oliy ta’lim muassasalari faoliyatida yuritilayotgan HEMIS va Billing tizimilari  o‘rtasidagi integratsiya  ya’ni o‘zaro bog‘liqlikni yanada mustahkamlash, talabalarning  ichki OTMlar o‘rtasida o‘qishni ko‘chirish jarayonini, elektron hijjatlar almashinuvini mukammallashtirish yuzasidan olib borilayotgan ishlar borasida tushuntirishlar berildi.
Bunda HEMIS va Billing tizimlari integratsiyasida talabalarning to‘lov-kantrakt shartnomalarini rasmiylashtirish va o‘qishni ko‘chirish jarayonidagi transkript hujjatlarini taqdim qilish jarayonini elektronlashtirish borasida qilingan ishlar bo‘yicha yangiliklar universitet xodimlari bilan o‘rtoqlashildi.
Ushbu integratsiya jarayonlari inson omilini kamaytirish, adolatli, shaffof va korrupsion omillarni keltirib chiqaruvchi holatlarga yo‘l qo‘yilishini oldini olishda muhim ro‘l o‘ynaydi.

В Университете государственного значения Ургенча имени Абу Райхона Беруний в весеннем семестре 2024/2025 учебного года прошел семинар по переводу студентов.
В семинаре приняли участие сотрудники отдела академической деятельности и регистратора, отдела контроля качества образования, отдела по борьбе с коррупцией «Система комплаенс-наблюдения», а также ответственные представители факультетов.
На семинаре были даны разъяснения по интеграции систем HEMIS и Billing в деятельности высших учебных заведений, что направлено на укрепление взаимосвязи между этими системами, совершенствование процесса перевода студентов между внутренними университетами, а также обмена электронными документами.
В рамках интеграции систем HEMIS и Billing был представлен процесс электронного оформления договоров на оплату обучения и транскриптов в процессе перевода студентов. Также были поделены новости о проведенной работе по этим вопросам с сотрудниками университета.
Эти интеграционные процессы играют важную роль в снижении человеческого фактора, обеспечении справедливости, прозрачности и предотвращении коррупционных ситуаций.