UrDUda o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim muassasalari pedagog kadrlarining attestatsiya sinovlari bo’lib o’tmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qaroriga asosan bugun, 21-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida malaka (test) sinovlari boshlandi.
➡️Dastlab imtihon jarayonlari oldidan mas'ul xodimlar attestatsiya jarayonlarida qatnashayotgan pedagoglar bilan uchrashib, attestatsiya jarayonlarini sifatli, adolatli, ko'chirmachiliklarsiz va shaffof o'tishligi maqsadida tushuntirish ishlari olib borishdi.
Test sinovlari markazlashgan holda kompyuterlarda real vaqt rejimida o‘tkazilib, jarayonlar shaffofligini ta‘minlash maqsadida universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan nazorat qilib borilmoqda.

Attestation Exams for Pedagogical Staff of Vocational and Specialized Secondary Education Institutions Are Taking Place at Urgench State University
In accordance with the Decree No. 572 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 17, 2021, on "Measures to Improve the Procedure for Attestation of Pedagogical Staff in Preschool, General Secondary, Vocational, and Extracurricular Educational Institutions," today, on April 21, the qualification (test) exams began at Urgench State University named after Abu Rayhan Beruni.
➡️ Before the exams, responsible officials met with the teachers participating in the attestation process and conducted explanatory work to ensure that the attestation process would be of high quality, fair, transparent, and free from cheating.
The test exams are being conducted in a centralized manner using computers in real-time, and to ensure the transparency of the process, the “Compliance Control” Department for Combating Corruption at the university is overseeing the process.