UrDUda o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim muassasalari pedagog kadrlarining attestatsiya sinovlari bo’lib o’tmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qaroriga asosan bugun, 21-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida malaka (test) sinovlari boshlandi.
➡️Dastlab imtihon jarayonlari oldidan mas'ul xodimlar attestatsiya jarayonlarida qatnashayotgan pedagoglar bilan uchrashib, attestatsiya jarayonlarini sifatli, adolatli, ko'chirmachiliklarsiz va shaffof o'tishligi maqsadida tushuntirish ishlari olib borishdi.
Test sinovlari markazlashgan holda kompyuterlarda real vaqt rejimida o‘tkazilib, jarayonlar shaffofligini ta‘minlash maqsadida universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan nazorat qilib borilmoqda.

✅ В Ургенчском государственном университете проходят аттестационные экзамены педагогов учреждений среднего специального и профессионального образования
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 сентября 2021 года № 572 "Меры по совершенствованию порядка аттестации педагогических работников дошкольных, общего среднего, среднего специального, профессионального и внешкольного образования" сегодня, 21 апреля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Бируни начались квалификационные (тестовые) экзамены.
➡️ Перед экзаменами ответственные сотрудники встретились с педагогами, участвующими в аттестации, и провели разъяснительные работы, чтобы аттестационный процесс прошел качественно, справедливо, без списывания и прозрачно.
Тестовые экзамены проводятся централизованно на компьютерах в реальном времени, и для обеспечения прозрачности процесса наблюдение осуществляется отделом "Комплаенс-контроль" по борьбе с коррупцией университета.