“Akademik va yoshlar” uchrashuvi
Bugun, 10-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Qoraqalpog‘iston bo‘limi boshlig‘i, texnika fanlari doktori, professor, akademik Reymov Axmed Mambetkarimovich bilan uchrashuv tashkil etildi.
Akademik o‘z nutqida ilm-fan taraqqiyotining yangi bosqichlari, ishlab chiqarish bilan integratsiya jarayonlari, shuningdek, yurtimizda yoshlarga yaratilayotgan sharoitlar haqida atroflicha fikr yuritdi. U ilmiy izlanishlarda aniqlik, qat’iyat, yangilikka intilish va amaliy natijaga yo‘naltirilgan fikrlashning muhimligini alohida ta’kidladi.
Mazkur muloqot talabalar uchun nafaqat savollarga javob topish imkoniyati, balki o‘z sohasidagi yetuk olim bilan bevosita muloqot qilish, kelgusidagi ilmiy faoliyati uchun motivatsiya olish nuqtayi nazaridan ham juda ahamiyatli bo‘ldi.

Today, December 10, a meeting was held at the Faculty of Chemical Technologies of Urgench State University named after Abu Rayhan Beruni with Academician Akhmed Mambetkarimovich Reymov, Head of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Doctor of Technical Sciences, and Professor.
In his speech, the academician spoke in detail about new stages of scientific development, processes of integration with production, as well as the conditions created in our country for young people. He particularly emphasized the importance of accuracy, perseverance, striving for innovation, and practical result-oriented thinking in scientific research.
This dialogue was especially valuable for students, as it provided them not only with the opportunity to get answers to their questions, but also to communicate directly with a recognized scientist in their field and gain motivation for their future scientific activities.