“Akademik va yoshlar” uchrashuvi
Bugun, 10-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Qoraqalpog‘iston bo‘limi boshlig‘i, texnika fanlari doktori, professor, akademik Reymov Axmed Mambetkarimovich bilan uchrashuv tashkil etildi.
Akademik o‘z nutqida ilm-fan taraqqiyotining yangi bosqichlari, ishlab chiqarish bilan integratsiya jarayonlari, shuningdek, yurtimizda yoshlarga yaratilayotgan sharoitlar haqida atroflicha fikr yuritdi. U ilmiy izlanishlarda aniqlik, qat’iyat, yangilikka intilish va amaliy natijaga yo‘naltirilgan fikrlashning muhimligini alohida ta’kidladi.
Mazkur muloqot talabalar uchun nafaqat savollarga javob topish imkoniyati, balki o‘z sohasidagi yetuk olim bilan bevosita muloqot qilish, kelgusidagi ilmiy faoliyati uchun motivatsiya olish nuqtayi nazaridan ham juda ahamiyatli bo‘ldi.

Встреча «Академики и молодежь»
Сегодня, 10 декабря, на факультете химических технологий Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни была организована встреча с академиком Ахмедом Мамбеткаримовичем Реймовым, руководителем Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан, доктором технических наук, профессором.
В своём выступлении академик подробно рассказал о новых этапах развития науки, процессах интеграции с производством, а также о созданных в нашей стране условиях для молодежи. Он особенно подчеркнул важность точности, настойчивости, стремления к новизне и направленного на практический результат мышления в научных исследованиях.
Этот диалог был особенно ценен для студентов, так как предоставил им возможность не только получить ответы на свои вопросы, но и напрямую пообщаться с признанным учёным в своей области, а также получить мотивацию для будущей научной деятельности.