“Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovi shoira Zulfiya tavalludiga bag‘ishlandi
Bugun, 4-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti an’anaviy tarzda o‘tkazib kelayotgan “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining navbatdagi soni o‘zbek adabiyotining betakror siymosi, atoqli shoira – Zulfiyaxonimning 111 yilligiga bag‘ishlandi.
Tanlovda oliygohning 6 nafar talabasi ikki shart asosida o‘zaro kuch sinashdi va so‘z borasida mahoratini namoyish etdi. Ahamiyatlisi, ushbu tanlovda xorijlik talabalar ham faol ishtirok etdi.
1-shartda ishtirokchilar o‘zi haqida barcha ma’lumotlarni she’riy yoki nasriy yo‘l bilan bayon qilishdi. 2-shartda esa oldindan tayyorlangan savollarga tez va aniq javob berish orqali bilim va tafakkurini namoyish etdi. Har bir shart hakamlar hay’ati tomonidan baholab borildi, talabalarning nutq san’ati, ijodiy yondashuvi va muloqot madaniyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Tanlov davomida Filologiya va tillarni o‘qitish: o‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi 242-guruh talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo‘shiqlar, go‘zal raqslar va sahna ko‘rinishlari tomoshabinlarda yuqori kayfiyat uyg‘otdi. Har bir badiiy chiqish Zulfiya Isroilova ijodining ma’naviy olamini eslatdi, uning so‘z san’ati va ruhiy boyligini ochib berdi.
Tadbir yakunida Filologiya va san’at fakulteti dekani, prof. D.G‘ayipov so‘zga chiqib, tanlovning yuqori saviyada tashkil etilganini alohida ta’kidladi, yosh notiqlarning mahoratini e’tirof etdi. G‘olib hamda faol talabalarga Diplom va esdalik sovg‘alarini topshirdi.
“Yosh notiqlar” – bu nafaqat so‘z ustalarini kashf etadigan maydon, balki talabalarda ijodiy fikrlash, madaniy tafakkur va ma’naviy kamolotni shakllantiradigan muhim tashabbusdir.

Конкурс «Молодые ораторы» посвящён дню рождения поэтессы Зульфии
Сегодня, 4 марта, в факультете филологии и искусства Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни состоялся очередной этап традиционного конкурса «Молодые ораторы», посвящённый 111-летию со дня рождения выдающейся представительницы узбекской литературы, известной поэтессы — Зульфии.
В конкурсе приняли участие 6 студентов университета, которые продемонстрировали своё ораторское мастерство, соревнуясь в двух этапах. Примечательно, что в данном конкурсе активное участие приняли и иностранные студенты.
В первом этапе участники представили информацию о себе в поэтической или прозаической форме. Во втором этапе они отвечали на заранее подготовленные вопросы, демонстрируя свои знания, быстроту мышления и находчивость. Каждый этап оценивался членами жюри, при этом особое внимание уделялось ораторскому мастерству студентов, их творческому подходу и культуре общения.
В ходе мероприятия студенты группы 242 направления «Филология и преподавание языков: узбекский язык» подготовили музыкальные номера, красивые танцы и театрализованные выступления, которые создали у зрителей праздничное настроение. Каждое художественное выступление напоминало о духовном мире творчества Зульфии Исраиловой, раскрывая богатство её поэтического наследия.
В завершение мероприятия декан факультета филологии и искусства, профессор Д.Гайипов, отметил высокий уровень организации конкурса и подчеркнул талант молодых ораторов. Победителям и активным участникам были вручены дипломы и памятные подарки.
Конкурс «Молодые ораторы» — это не только площадка для выявления талантливых мастеров слова, но и важная инициатива, способствующая развитию творческого мышления, культурного мировоззрения и духовного роста студентов.