“Innovatsiyalar davrida turkiy madaniy hamkorlik: raqamli platformalar va ilmiy almashinuvlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy o‘tkazilmoqda
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Urganch davlat pedagogika instituti hamda qator nufuzli xalqaro oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda “Innovatsiyalar davrida turkiy madaniy hamkorlik: raqamli platformalar va ilmiy almashinuvlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tmoqda. Unda mahalliy va xorijiy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, ilmiy tadqiqotchilar, magistr va doktorantlar hamda soha mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Anjuman dastlab tantanali ochilish marosimi bilan boshlandi. Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. D. Abdullayev moderatorligida o‘tgan tadbirni Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari N. Kutlimuratova kirish so‘zi bilan ochib berib, anjuman ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Konferensiyada Urganch davlat universiteti rektori F.Madraximova tabrik so‘zi bilan chiqish qilib, qardosh turkiy xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarning tobora mustahkamlanib borayotgani, bunday nufuzli anjumanlarning ilm-fan va ta’lim rivojidagi o‘rni haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda “Turk eli” xalqaro tashkiloti rahbari S. Ispaxi hamda Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari B.Abdirimovlar ham tabrik so‘zlari bilan ishtirok etdilar.

“Turkic Cultural Cooperation in the Era of Innovations: Digital Platforms and Academic Exchanges” — International Scientific-Practical Conference
Today, at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, in cooperation with Urgench State Pedagogical Institute and a number of prestigious international higher education institutions, an international scientific-practical conference on the topic “Turkic Cultural Cooperation in the Era of Innovations: Digital Platforms and Academic Exchanges” is being held. The conference brings together professors from local and foreign universities, researchers, master’s and doctoral students, as well as industry specialists.
The conference began with a ceremonial opening. The event, moderated by Acting Rector of Urgench State Pedagogical Institute D.Abdullayev, was inaugurated by a welcoming speech from N.Kutlimuratova, Deputy Governer of Khorezm Region, who wished the conference success.
Rector of Urgench State University F.Madrakhimova delivered a congratulatory speech, highlighting the strengthening of cultural ties among brotherly Turkic peoples and emphasizing the importance of such prestigious conferences for the development of science and education.
In addition, welcoming remarks were given by S.Ispakhi, head of the international organization “Turk Eli,” and B.Abdirimov, head of the Khorezm branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment.
At present, the plenary session of the conference is ongoing. Experts are presenting topical reports on developing Turkic cultural cooperation, exploring the potential of digital platforms, and expanding academic exchanges.