“Innovatsiyalar davrida turkiy madaniy hamkorlik: raqamli platformalar va ilmiy almashinuvlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy o‘tkazilmoqda
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Urganch davlat pedagogika instituti hamda qator nufuzli xalqaro oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda “Innovatsiyalar davrida turkiy madaniy hamkorlik: raqamli platformalar va ilmiy almashinuvlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tmoqda. Unda mahalliy va xorijiy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, ilmiy tadqiqotchilar, magistr va doktorantlar hamda soha mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Anjuman dastlab tantanali ochilish marosimi bilan boshlandi. Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. D. Abdullayev moderatorligida o‘tgan tadbirni Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari N. Kutlimuratova kirish so‘zi bilan ochib berib, anjuman ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Konferensiyada Urganch davlat universiteti rektori F.Madraximova tabrik so‘zi bilan chiqish qilib, qardosh turkiy xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarning tobora mustahkamlanib borayotgani, bunday nufuzli anjumanlarning ilm-fan va ta’lim rivojidagi o‘rni haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda “Turk eli” xalqaro tashkiloti rahbari S. Ispaxi hamda Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari B.Abdirimovlar ham tabrik so‘zlari bilan ishtirok etdilar.

«Тюркское культурное сотрудничество в эпоху инноваций: цифровые платформы и научный обмен» — международная научно-практическая конференция
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни совместно с Ургенчским государственным педагогическим институтом и рядом авторитетных международных вузов проходит международная научно-практическая конференция на тему «Тюркское культурное сотрудничество в эпоху инноваций: цифровые платформы и научный обмен». В конференции участвуют преподаватели местных и зарубежных вузов, научные исследователи, магистранты и аспиранты, а также специалисты отрасли.
Конференция началась с торжественной церемонии открытия. Заместитель ректора Ургенчского государственного педагогического института Д. Абдуллаев, исполняющий обязанности модератора, открыл мероприятие. С приветственным словом выступила заместитель хокима Хорезмской области Н. Кутлимуротова, пожелавшая успеха работе конференции.
Ректор Ургенчского государственного университета Ф. Мадрахимова выступила с поздравительной речью, отметив укрепление культурных связей между братскими тюркскими народами и подчеркнув значимость подобных престижных конференций для развития науки и образования.
Кроме того, с приветственными словами выступили руководитель международной организации «Турк эли» С. Испахи и руководитель Хорезмского отделения Республиканского центра духовности и просвещения Б. Абдиримов.
В настоящее время продолжается пленарное заседание конференции. В рамках заседания специалисты обсуждают вопросы развития тюркского культурного сотрудничества, возможности цифровых платформ и расширения научного обмена.