Rektorning fakultet jamoalari bilan uchrashuvlari davom etmoqda
Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximovaning navbatdagi uchrashuvi Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasi bilan bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida rektor kafedralar kesimida ilmiy salohiyat holati bilan yaqindan tanishib, professor-o‘qituvchilarning ilmiy faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga doimo tayyor ekanini ta’kidladi. Xususan, dissertatsiya ishlarini tayyorlash va himoya qilish jarayonlari uchun zarur shart-sharoitlarni yanada yaxshilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Bu borada professor-o‘qituvchilarning mavjud muammolari tinglanib, ularni bartaraf etish yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, Kimyoviy texnologiyalar fakulteti va Texnopark o‘rtasida hamkorlikni toʻliq yoʻlga qoʻyish masalalari atroflicha muhokama etildi.
Xalqaro grant loyihalarida faol ishtirok etish, Scopus bazasiga kiruvchi nufuzli ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish, darslik va o‘quv qo‘llanmalar yaratish kabi dolzarb masalalar atroflicha muhokama qilindi. Urganch davlat universitetini xalqaro reytinglarda, xususan Top-1000 talikka kiritish strategiyasida mazkur yo‘nalishlarning tutgan o‘rni alohida qayd etildi.
Uchrashuv davomida fakultet dekani Sh.Kuramboyev tomonidan fakultet faoliyati yuzasidan taqdimot qilinib, amalga oshirilayotgan ishlar, erishilgan natijalar hamda istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berildi.

The next meeting of the Rector of Urgench State University, Feruza Madrakhimova, was held with the academic staff of the Faculty of Chemical Technologies.
During the meeting, the Rector closely reviewed the state of scientific capacity across departments and emphasized her readiness to provide comprehensive support for the research activities of faculty members. In particular, special attention was given to further improving the conditions for the preparation and defense of dissertation work. Existing challenges faced by faculty were heard, and specific instructions were given to responsible officials to address them.
Issues related to establishing full-scale cooperation between the Faculty of Chemical Technologies and the Technopark were also thoroughly discussed.
Key topics such as active participation in international grant projects, publishing articles in prestigious scientific journals indexed in the Scopus database, and developing textbooks and teaching materials were discussed in detail. The important role of these areas in the university’s strategy to enter international rankings, particularly the Top 1000, was highlighted.
During the meeting, the Dean of the Faculty, Sh.Kuramboyev, delivered a presentation on the faculty’s activities, providing information on ongoing work, achieved results, and future plans.
Held in an open and constructive atmosphere, the meeting included broad discussion of faculty proposals, initiatives, and existing challenges, with concrete measures identified to address them.