Urganch davlat universitetining maktab va mahallalar bilan hamkorligi” mavzusida matbuot anjumani o`tkazildi
Bugungi kunda milliy ta`lim-tarbiya tizimini amaldagi holati, uni zamon talablari asosida modernizatsiya qilish, yoshlarni yuksak bilim egalari, jismoniy va ma`naviy sog`lom insonlar etib tarbiyalash, pedagog xodimlarning samarali faoliyat yuritishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish bo`yicha  izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2020-yil 30-oktabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishining 86-sonli Bayonida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan Urganch davlat universitetiga 6 ta maktab biriktirilgan bo`lib, hozirda ushbu maktablarda qator samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugun, 2021-yilning 27-avgust sanasida “Urganch davlat universitetining maktab va mahallalar bilan hamkorligi” mavzusida o`tkazilgan matbuot anjumanida aynan ushbu maktablarda olib borilayotgan ishlar, xususan, umumta’lim maktablari o‘qituvchilarining bilim darajasini aniqlash, ular uchun qayta tayyorlash kurslarini tashkil qilish, ichki attestatsiyadan o‘tkazish, ta’lim sifati va samaradorligini oshirish, matematika fanidan iqtidorli o‘quvchilarni aniqlash va ularni iqtidorini rivojlantirib borish orqali o‘quvchilarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash kabi masalalar haqida so`z yuritilib, mazkur maktablarga berkitilgan mas`ullar tomonidan batafsil ma`lumot berildi.

A press conference on "Cooperation of Urgench State University with schools and mahallas" was held
Today, consistent measures are being taken to modernize the National Education and training system on the basis of its current status, modernize it on the basis of modern requirements, bring up young people as highly educated, physically and spiritually healthy people, and create the necessary conditions for effective functioning of pedagogical staff.
In the implementation of the tasks set out in the Resolution No. 86 of the video conference held on October 30, 2020 under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev, 6 schools have been attached to Urgench State University, and now a number of effective works are being carried out in these schools.
Today, on August 27, 2021, at a press conference on "Cooperation of Urgench State University with schools and mahallas" the work carried out in these schools was noted, in particular, to determine the level of knowledge of secondary school teachers, organizing retraining courses for them, improving the quality and effectiveness of education, preparing students for international Olympiads by identifying and developing talented students in mathematics. These issues were discussed and detailed information was provided by the officials in charge of these schools.