Urganch davlat universitetining maktab va mahallalar bilan hamkorligi” mavzusida matbuot anjumani o`tkazildi
Bugungi kunda milliy ta`lim-tarbiya tizimini amaldagi holati, uni zamon talablari asosida modernizatsiya qilish, yoshlarni yuksak bilim egalari, jismoniy va ma`naviy sog`lom insonlar etib tarbiyalash, pedagog xodimlarning samarali faoliyat yuritishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish bo`yicha  izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2020-yil 30-oktabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishining 86-sonli Bayonida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan Urganch davlat universitetiga 6 ta maktab biriktirilgan bo`lib, hozirda ushbu maktablarda qator samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugun, 2021-yilning 27-avgust sanasida “Urganch davlat universitetining maktab va mahallalar bilan hamkorligi” mavzusida o`tkazilgan matbuot anjumanida aynan ushbu maktablarda olib borilayotgan ishlar, xususan, umumta’lim maktablari o‘qituvchilarining bilim darajasini aniqlash, ular uchun qayta tayyorlash kurslarini tashkil qilish, ichki attestatsiyadan o‘tkazish, ta’lim sifati va samaradorligini oshirish, matematika fanidan iqtidorli o‘quvchilarni aniqlash va ularni iqtidorini rivojlantirib borish orqali o‘quvchilarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash kabi masalalar haqida so`z yuritilib, mazkur maktablarga berkitilgan mas`ullar tomonidan batafsil ma`lumot berildi.

Состоялась пресс-конференция «Сотрудничество Ургенчского государственного университета со школами и махаллями».
Сегодня принимаются всевозможные меры по развитию национальной системы образования, ее модернизации с учетом современных требований, воспитанию физически и духовно здоровой молодежи, обладающей высокими знаниями, созданию необходимых условий для эффективной деятельности педагогических кадров.
В соответствии с задачами, изложенными в Постановлении № 86 видеоконференции, проведенной под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеева 30 октября 2020 года, к Ургенчскому государственному университету присоединено 6 школ, и в настоящее время в этих школах проводится ряд плодотворных работ.
Сегодня, 27 августа 2021 года, на пресс-конференции «Сотрудничество Ургенчского государственного университета со школами и махаллями», где официальные лица, отвечающие за эти школы, предоставили подробную информацию о проводимой в данных школах работе по определению уровня знаний учителей общеобразовательных школ, об организации переподготовки и курсов для них, о повышении качества и эффективности обучения, подготовке учащихся к международным олимпиадам по математике путем выявления и развития одаренных учеников. В связи с этим были даны ответы на вопросы блогеров.