Mustaqillik darslarini tashkil etishga qaratilgan seminar-trening o`tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 26-martdagi  PQ-5040-son qarori hamda “Yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash  va ularning ijtimoiy faolligini yanada oshirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2021-yil 13-iyuldagi PF-6260-son Farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining  2021-yil 24-avgustdagi “Ta’lim muassasalarida yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish va “Mustaqillik darsi”ni tashkil etish to‘g‘risida”gi yig‘ilish bayonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida  2021-yilning 31-avgust sanasida  “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik” shiori ostida  bir martalik  “Mustaqillik darsi”larini tashkil etishga qaratilgan seminar-trening  bo`lib o`tdi.
Trening universitet Yoshlar masalalari, ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektor Sanjar Davletov raisligida barcha fakultetlarning Yoshlar masalalari bo`yicha dekan muovinlari, fakultetlar murabbiylar kengashi raislari, Yoshlar bilan ishlash, ma`naviyat va ma`rifat bo`limi,   universitet professor-o`qituvchilari ishtirokida o`tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan joriy yilning so‘nggi ikki oyi davomida o‘tkazilgan yirik xalqaro va davlat tadbirlari hamda bayram tantanalarida so‘zlagan nutqlari, shuningdek, ommaviy axborot vositalari  vakillariga bergan intervyulari asosida “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” shiori ostida “Mustaqillik darsi”ni tashkil etish bo`yicha metodik tavsiyalar berilib, bu borada  professor-o`qituvchilar tomonidan takliflar bildirildi.

Проведен семинар-тренинг по организации уроков независимости
31 августа 2021 года в целях обеспечения реализации задач Указа Президента Республики Узбекистан № -5040 от 26 марта 2021 года «О мерах по коренному совершенствованию системы духовно-воспитательной работы», Указа № УП-6260 от 13 июля 2021 г. «О дополнительных мерах по всесторонней поддержки молодежи и дальнейшему повышению ее общественной активности», а также протокола заседания Президента Республики Узбекистан от 24 августа 2021 года «О подготовке к новому учебному году в образовательных учреждениях и организации «Уроков независимости» под девизом «Давайте жить свободно и благополучно в новом Узбекистане» прошел семинар-тренинг, направленный на организацию «Уроков независимости».
Тренинг прошел под председательством проректора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Санжара Давлетова с участием заместителей деканов по вопросам молодежи, председателей советов кураторов факультетов, отдела по работе с молодежью, духовности и просвещения, профессорско-преподавательского состава университета.
На основе выступлений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на крупных международных и государственных мероприятиях, проведенных в течение последних двух месяцев текущего года, на праздничных мероприятиях и его интервью с представителями СМИ даны методические рекомендации по организации «Уроков независимости» под девизом «Давайте жить свободно и благополучно в новом Узбекистане!». Профессора и преподаватели высказали свои предложения по данному вопросу.