Yangi o‘quv yili “Mustaqillik darslari” bilan boshlandi
Bugun 6-sentabrdan respublikamizda yangi 2021-2022 o`quv yili boshlandi. Shu jumladan Urganch davlat universitetida ham yangi o`quv yilining ilk kuni o`zgacha shukuh, bayramona kayfiyatda boshlandi.
Yangi o`quv yili munosabati bilan universitet Madaniyat saroyida talaba-yoshlarimiz va 1-kursga qabul qilingan talabalar ishtirokida ilk mustaqillik darsi tashkil qilindi. “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” shiori ostida tashkil etilayotgan ushbu tadbirni universitet rektori Baxrom Abdullayev ochib berib, barcha talabalarni mustaqilligimizning 30 yilligi bilan, qolaversa yangi o`quv yili bilan, shuningdek imtihonlardan muvaffaqiyatli o`tib talabalik baxtiga muyassar bo`lgan 1-kurs talabalarni samimiy tabrikladi.
Yangi o‘quv yili oldi tadbiriga an`anaga muvofiq Xorazm viloyati hokimi, “Mehnat shuhrati” ordeni sohibi Farhod Ermonov tashrif buyurib, ilk mustaqillik darsini boshlab berdi. Hokim o`z so`zida prezidentimiz qaror va farmonlari asosida viloyatimizda ta`lim sohasida olib borilayotgan jadal islohotlarga alohida to`xtaldi. O`z hayotiy tajribalari asosida mustaqil hayotga ostonasiga ilk qadam qo`ygan yig`it-qizlarimizga o`z tavsiyalarini berdi.
Keyingi yillarda Urganch davlat universitet jamoasi ta’lim tarbiya samaradorligi va ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlarida katta muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Viloyat hokimi ana shunday iqtidor egalaridan biri - fizika-matematika fakulteti talabasi Islombek Ismoilovni Xalqaro matematika olimpiadasida oltin medalni qo‘lga kiritgani bilan samimiy tabriklab, esdalik sovg`alari topshirdi.
So‘zga chiqqanlar Mustaqillik bergan imkoniyatlar, yurtimizdagi tinchlik osoyishtalik va jadal rivojlanishni e’tirof etib, talabalarga kelgusi o‘qishlarida muvaffaqiyat tiladilar.

Новый учебный год начался с «уроков Независимости»
Сегодня, 6 сентября, стартовал новый 2021-2022 учебный год. В особом праздничном настроении начался первый день нового учебного года в Ургенчском государственном университете.
В связи с новым учебным годом во Дворце культуры университета с участием нашей студенческой молодежи и студентов 1 курса был организован урок независимости. Мероприятие, проведенное под девизом “Давайте жить свободно и комфортно в новом Узбекистане!", открыл ректор университета Бахром Абдуллаев, а также поздравил всех студентов и первокурсников с 30-летием независимости Узбекистана и с новым учебным годом.
Мероприятие, посвященное новому учебному году, по традиции посетил хоким Хорезмской области, кавалер ордена “Мехнат шухрати” Фарход Эрмонов. В своем выступлении хоким остановился на проводимых в соответствии с указами и постановлениями президента реформах в сфере образования. На основе собственного жизненного опыта Ф.Эрмонов дал свои рекомендации молодому поколению, сделавшему первые шаги к самостоятельной жизни.
В последние годы коллектив Ургенчского государственного университета добивается больших успехов в учебно-воспитательном и научно-исследовательском направлениях. Хоким области тепло поздравил одного из талантливых людей – студента физико-математического факультета Исломбека Исмоилова с завоеванием золотой медали на Международной математической олимпиаде и вручил памятные подарки.
Гости мероприятия в своем выступлении говорили о возможностях и развитии нашей страны, также пожелали студентам успехов в дальнейшей учебе.