UrDUda fakultet dekanlarining Yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari uchun seminar-treninglar boshlandi
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining buyrugʻiga asosan, 2021-yil 19-noyabr sanasida Urganch davlat universitetida  Xorazm viloyati hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasidagi oliy taʼlim muassasalari fakultet dekanlarining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlariga oʻquv-seminarlar boshlandi.
Oliy taʼlim muassasalarida faoliyat olib borayotgan yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha mas’ullar faoliyatini yanada jadallashtirish, ularning bugungi kunda dunyoda kechayotgan geosiyosiy va mafkuraviy jarayonlar hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlardan xabardorlik darajasini oshirish maqsadida o‘tkazilayotgan  2 kunlik seminar-treningda Xorazm viloyati hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasigi oliy taʼlim muassasalari fakultet dekanlarining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari hamda tyutorlari ishtirok etmoqda.
Seminar-treningni Urganch davlat universiteti yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha prorektori S.Davletov kirish soʻzi bialn ochib berib, mazkur oʻquv mashgʻulotlarni oʻtkazishdan koʻzlangan maqsad hamda oliy ta’lim tizimida talabalar turar joyi hamda ijaradagi xonadonlarda yashayotgan talabalar, talaba-qizlar, ko‘zi ojiz, nogironligi bo‘lgan va yetimlikda o‘sgan, shuningdek, tarbiyasida muammosi bo‘lgan talabalar bilan olib borilayotgan ishlarni yanada takomillashtirish masalalarini muhokama qilib, taklif va tavsiyalar ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish choralarini koʻrish masalalariga  toʻxtaldi. Shuningdek, “Yangi O‘zbekiston strategiyasi” kitobining mazmun-mohiyati haqida maʼruza qildi.
Shundan soʻng, kun tartibidagi masalalari boʻyicha  UrDU O‘quv uslubiy boshqarma boshlig‘i G‘.Matlatipov, Toshkent viloyati Chirchiq davlat pedagogika instituti prorektori B.Xusanov, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti dekan o‘rinbosari Sh.Yegamberdiyev, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Besh tashabbus markazi koordinatori A.Amanov,  O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi dotsenti (PhD), islomshunos X.Sagdiyev (zoomda),  Faxriddin ar Roziy nomidagi o‘rta maxsus islom bilim yurti mudiri D.Abduqodirov,  Xorazm viloyat  Urganch shahar bo‘yicha ichki ishlar idoralari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi huquqbuzarlar profilaktikasi bo‘limi voyaga yetmaganlar bo‘yicha inspektor psixolog G‘.Xayitboyev, Vazirlik huzuridagi Ma’naviyat va ma’rifat markazi bo‘lim boshlig‘i  M.Boysariyevlarning  maʼruzalari tinglandi.
urdu.uz;UrDUda fakultet dekanlarining Yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari uchun seminar-treninglar boshlandi

Seminar-trainings for deputy deans of faculties on youth issues have started at UrSU
According to the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education, on November 19, 2021 at Urgench State University began training seminars for deputy deans of faculties of higher education institutions of Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan on youth issues.
The two-day event is aimed at accelerating the activities of those responsible for youth issues and spiritual and educational affaiers in higher education institutions, raising their awareness of the current geopolitical and ideological processes in the world and the ongoing reforms in our country. The seminar-training is attended by deputy deans and youth tutors of the faculties of higher education institutions of Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan on youth issues.
The seminar-training was opened by the Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs of Urgench State University S.Davletov, focused to the purpose of these trainings, discussed issues of further improvement of work in the higher education system with students living in dormitories and rented apartments, blind, disabled and orphaned students, as well as students with educational problems, and focused to take measures to develop proposals and recommendations and implement them in practice. He also lectured about the content of the book "Strategy of New Uzbekistan".
After that, G. Matlatipov, Head of the Educational and Methodological Department of UrSU, B. Khusanov, Vice-Rector of Chirchik State Pedagogical Institute of Tashkent Region, Sh. Yegamberdiyev, Deputy Dean of Tashkent State University of Economics, A.Amanov, Coordinator of the Five Initiative Center of Tashkent State University of Economics, Associate Professor of the International Islamic Academy of Uzbekistan (PhD), Islamic scholar H. Sagdiyev (zoom), D. Abdukadirov, director of the Fakhriddin ar Rozi Secondary Special Islamic School, G.Khayitbaev, Juvenile Inspector, Psychologist, Department of Crime Prevention, of theDepartment of Coordination of Internal Affairs of Urgench, Khorezm Region, M.Boysariyev, Head of the Department of the Center for Spirituality and Enlightenment under the Ministry made reports on the issues of the agenda.