Oʼzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining Xavfsiz turizmni taʼminlash boshqarmalari tashkil etilganligiga 4 yil toʼldi
Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 939-sonli qarori bilan tasdiqlangan Buxoro, Samarqand, Xiva va Shahrisabz shaharlarida Xavfsiz turizmni taʼminlash Kontseptsiyasini amalga oshirishda ushbu hududlardagi sayyohlik infratuzilmasi va unga tutash hududlardagi obʼektlarda ichki ishlar organlarining xorijiy va mahalliy sayyohalar xavfsizligi va jamoat tartibini saqlash yoʼnalishida Xavfsiz turizmni taʼminlash boshqarmalari tashkil etilganiga ham 4 yil toʼldi. Oʼtgan davrda, Buxoro, Samarqand, Xorazm va Qashqadaryo viloyatlari Ichki ishlar organlari tizimida tashkil etilgan Xavfsiz turizmni taʼminlash boshqarmalari Kontseptsiyada belgilangan chora-tadbirlarni amaldagi ijrosini taʼminlab, koʼzlangan pirovard maqsadga erisha oldi, bu degani, oʼtgan davr mobaynida, respublikamizga tashrif buyurgan sayyohlar tomonidan va ularga nisbatan hech qanday jinoyatlar yoki qonun buzilish holatlari sodir etilishiga yoʼl qoʼyilmadi.
Bu oʼz navbatida 2019 yilning 6 martdagi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 4229-sonli qarori bilan Toshkent shahar, Surhondaryo va Toshkent viloyatlari ichki ishlar tizimida ham Xavfsiz turizmni taʼminlash boshqarmalari faoliyati yoʼlga qoʼyilishiga turtki boʼldi. Ushbu qaror bilan Ichki ishlar vazirligi Xavfsiz turizmni taʼminlash boʼlinmalari moddiy-texnika taʼminoti mustahkamlash, Xavfsiz turizmni taʼminlash jamgʼarmasinin tashkil etish hamda mazkur jamgʼarma mablagʼlaridan maqsadli foydalanish yoʼnalishlaridan bir sifatida esa xodimlarni moddiy ragʼbatlantirish tizimi yoʼlga qoʼyildi. Endilikda, Ichki ishlar vazirligining Xavfsiz turizmni taʼminlash boʼlinmalari tizimli ravishda shaxsiy tarkibni oʼz ustida ishlashi, xodimlarning xorijiy tillarni bilish darajasini oshirish, dunyo xalqlari tarixi va madaniyatini oʼrganish bir qatorda turizm sohasi rivojlangan xorijiy davlatlarning sayyohlar xavfsizligini taʼminlash yoʼnalishidagi huquqni muhofaza qiluvchi organlari tomonidan olib borilayotgan tajribalarini oʼrganish, oʼzaro malaka almashish yoʼnalishidagi ishlarni amalga oshirmoqdalar. Hamkasblarimizga olib borayotgan ishlariga muvaffaqiyat va sogʼlik-salomatlik tilagan holda, har kuni tong sahardan xizmatga yuksak ishtiyoq bilan chiqib, tunda oilasi bagʼriga eson-omon qaytib kelishlariini yaratgandan soʼrab qolamiz.

It has been 4 years since the establishment of the Department of Safe Tourism of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan
In the implementation of the Concept of Ensuring Safe Tourism in Bukhara, Samarkand, Khiva and Shakhrisabz, approved by the decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 939, four years have passed since the establishment of the Department of Safe Tourism to ensure the safety of foreign and domestic tourists and the maintenance of public order in the tourist infrastructure and facilities in these areas. Over the past period, the Safe Tourism Departments established in the Bukhara, Samarkand, Khorezm and Kashkadarya regions of the Ministry of Internal Affairs have achieved the ultimate goal of ensuring the implementation of the measures outlined in the Concept. This means that during the past period, no crimes or violations of the law have been committed by or against tourists visiting the country.
This, in turn, led to the establishment of the Department of Safe Tourism in the internal affairs of the city of Tashkent, Surkhandarya and Tashkent regions by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 4229 of March 6, 2019. According to this decision, as one of the directions of strengthening the material and technical support of the Department of Safe Tourism of the Ministry of Internal Affairs, a system of financial incentives has been set up as part of the establishment of the Fund for Safe Tourism and the targeted use of the Fund's resources. Currently, the Safe Tourism Departments of the Ministry of Internal Affairs are systematically working on staffing, improving the knowledge of foreign languages of its employees, studying the history and culture of the peoples of the world, studying the experience of law enforcement agencies of foreign countries in the field of tourism to ensure the safety of tourists, and mutual exchanging of skills. We wish our colleagues success in their work and good health, and we wish them to go to work every morning with great enthusiasm and make it easy for them to return to their families safe at night.