Telegram ijtimoiy tarmogʻining “Kompromatuz” kanalida eʼlon qilingan “Kuzatuvchimizdan Oliy ta’lim vaziri e’tibor qaratishi lozim bo‘lgan murojaat!” sarlavhasi ostidagi postga
2022-yil 4-fevral sanasida telegram ijtimoiy tarmogʻining “Kompromatuz” kanalida “Kuzatuvchimizdan Oliy ta’lim vaziri e’tibor qaratishi lozim bo‘lgan murojaat!” sarlavhasi ostida Urganch davlat universitetiga qaratilgan post eʼlon qilindi.
Mazkur murojaatga javob sifatida Urganch davlat universiteti maʼmuriyati quyidagilarni maʼlum qiladi:
Urganch davlat universitetida taʼlim jarayonlarini sifatli tashkil etish, talabalar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida moddiy-texnik bazani mustahkamlashga katta eʼtibor qaratilmoqda. Umumiy kontingent keskin oshganligi sababli bu borada Urganch davlat universiteti reja asosida bosqichma-bosqich qurilish-rekonstruksiya ishlarini amalga oshirmoqda. Jumladan,
1. Texnika fakulteti binosini mukammal ta’mirlash ishlari uchun tender.mc.uz maxsus axborot portalida e’lon joylashtirilib, 2021-yil 6-noyabrdagi 5476-sonli bayoni bilan "Sayot qurilish" MChJ 11 mlrd. 841 mln. so‘m narx taklifi bilan g‘olib deb topildi. Hozirgi kunda Texnika fakulteti binosida qurilish-ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
2. Kimyo-texnologiya fakulteti binosini rekonstruksiya ishlari uchun tender.mc.uz maxsus axborot portalida e’lon joylashtirilib, 2021-yil 12-iyundagi 1824-sonli bayoni bilan "Xorazm invest xolding" MChJ 7 mlrd. 617 mln. so‘m narx taklifi bilan g‘olib deb topildi. Hozirgi kunda Kimyo-texnologiya fakulteti binosida qurilish-ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
Qurilish va rekonstruksiya ishlari olib borilayotgan fakultetlar talabalari uchun vaqtinchalik Urganch shahrida joylashgan binolar ijaraga olinib, dars jarayonlari tashkil etilmoqda.
3. Filologiya fakulteti binosi esa kapital taʼmirlashdan chiqqan boʻlib, yangi mebellar bilan jihozlangan.
4. Shuningdek, 2000 o‘rinli "Smart" o‘quv binosi qurish uchun tender.mc.uz maxsus axborot portalida e’lon joylashtirilib, 2021-yil 24-noyabrdagi 5912-sonli bayonga asosan "Shovot temir beton" xususiy korxonasi 46 mlrd. 15 mln. 410 ming so‘m narx taklifi bilan g‘olib deb topildi. Hozirgi kunda yangi o‘quv binosini qurish ishlari davom etmoqda.
5. 2020-yilda 1 mlrd. 583 mln so‘mlik hamda 2021-yil davomida 5 mlrd. 17 mln so‘mlik mebel jihozlari sotib olinib, foydalanishga topshirildi.

"Обращение нашего наблюдателя к министру высшего образования. ОФИЦИАЛЬНЫЙ ПОДХОД К ДОЛЖНОСТИ ПОД НАЗВАНИЕМ
4 февраля 2022 года на канале «Компроматуз» социальной сети была размещена телеграмма «Обращение нашего обозревателя с просьбой обратить внимание министра высшего образования!» Под заголовком был опубликован пост «Ургенчский государственный университет».
В ответ на данную просьбу ректорат Ургенчского государственного университета сообщает следующее:
Ургенчский государственный университет уделяет большое внимание укреплению материально-технической базы с целью организации качественного учебного процесса и создания благоприятных условий для студентов. В связи с резким увеличением общего контингента в Ургенчском государственном университете проводятся поэтапные строительно-восстановительные работы в соответствии с планом. В том числе,
1. На специальном информационном портале тендер.mc.uz размещено объявление о проведении капитального ремонта здания инженерного факультета. 841 млн. выиграл с ставкой в сумах. В настоящее время строится здание инженерного факультета.
2. На специальном информационном портале тендер.mc.uz размещено объявление о реконструкции здания химико-технологического факультета. 617 млн. грн. выиграл с ставкой в сумах. В настоящее время ведется строительство здания химико-технологического факультета.
Для студентов строящихся и реконструируемых факультетов арендуются временные помещения в городе Ургенче и организуются занятия.
3. В здании филологического факультета сделан капитальный ремонт и установлена новая мебель.
4. Также на специальном информационном портале тендер.mc.uz размещено объявление о строительстве 2000-местного учебного корпуса «Смарт». 15 млн. Победителем стал тот, кто предложил цену 410 000 сумов. В настоящее время ведется строительство нового школьного здания.
5,1 миллиарда в 2020 году. 583 млн сумов и 5 млрд сумов в 2021 году. Закуплена и сдана в эксплуатацию мебель на сумму 17 млн сумов.