Бугун юртимизда барча соҳалар қатори таълим тизимида ҳам жадал ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбари томонидан таълим соҳасига алоҳида эътибор қаратилиб, соҳани янада ислоҳ қилиш бўйича долзарб вазифалар белгилаб берилди. Улар кўлами ва мазмун-моҳияти жиҳатидан Ўзбекистон учун стратегик ва концептуал аҳамиятга эга ҳамда мамлакатимиз таълим тараққиётида туб бурилиш ясаш учун мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилишга қаратилган. Бу борада олий таълимни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш мақсадида “Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси” ва бошқа бир қатор меъёрий ҳужжатлар қабул қилинди. Шу асосда кейинги бир неча ўн йилликларга мўлжалланган талаб ва эҳтиёждан келиб чиқиб, олий таълим тизимини ривожлантиришга қаратилган стратегик мақсад ва вазифалар белгилаб олинди ва амалга оширилмоқда.
Қисқа муддатда олий таълим муассасалари сони икки баробар ортди ва умумий қамров 28 фоизни ташкил этди. Олий таълимга қамров изчил кенгайиб, 2026 йилда 50 фоизга етказилиши кўзда тутилаётгани ёшларимизнинг глобал меҳнат бозоридаги рақобатбардошлигини таъминлашга хизмат қилади.
Таълим жараёни ҳам халқаро талабларга мослаштирилмоқда. Жорий ўқув йилидан бошлаб олий таълим жараёни янги стандартлар ва малака талаблари асосида кредит-модуль тизимига ўтказилди. Янги стандартлар ва малака талаблари асосида кредит-модуль тизимига мос равишда ўқув дастурлари, ўқув режалари ишлаб чиқилди ва тасдиқланди. Натижада олий таълимнинг меъёрий-услубий тизими халқаро стандартларга мувофиқ жорий этилди.
Мамлакатимиз олий таълим тизимидаги бундай туб ўзгаришлар халқаро ташкилотлар томонидан мунтазам эътироф этилмоқда. Жумладан, QS халқаро рейтинг компаниясининг ривожланаётган Европа ва Марказий Осиё давлатлари рейтингида Ўзбекистон Миллий университети 2022 йил учун эълон қилинган рейтингда ўтган йилги кўрсаткичидан 100 поғона юқори кўтарилиб, 251- ўринни эгаллади.
Яқинда Буюк Британиянинг нуфузли рейтинг ташкилоти –  “Times Highеr Education” агентлиги “Young University Rankings – 2022” (Ёш университетлар рейтинги – 2022) рейтинг натижаларини эълон қилди. Рейтинг натижасига кўра, республикадаги 4 та олий таълим муассасаcи илк бор янги турдаги мақом — “Reportеr” университетлар қаторида эътироф этилди. Булар: Тошкент давлат юридик университети, Тошкент педиатрия тиббиёт институти, Турин политехника университети ҳамда Урганч давлат университети.
Ушбу мақом орқали юқоридаги ОТМлар дунёнинг ТОП университетлари рейтингига кириш учун номзод сифатида яна бир катта қадамни қўйишди. Мазкур олий таълим муассасалари бундай самарали натижаларга  қандай этиб эришганлиги ҳақида давлатимиздаги энг йирик университетлардан бири ҳисобланган Урганч давлат университети мисолида айтиб ўтмоқчиман.
Мазкур университет раҳбарияти ва жамоасининг ўқув-тарбиявий ишларни янада такомиллаштириш, илғор фан-техника ютуқлари, инновацион технологиялар, истиқболли лойиҳаларни кенг тадбиқ қилиш жараёнларига замонавий талаблардан келиб чиқиб таҳлил қилиш натижасида такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратаётганлиги эътирофга лойиқдир.
Зеро, ўзи танлаган йўналиши юзасидан замон талабларига жавоб бера оладиган, республиканинг илм-фан, маданият, иқтисод, ижтимоий соҳаларини ривожлантиришда ўз ҳиссасини қўшадиган,  мустақил фикрлай оладиган, малакали, рақобатбардош, юксак билимли мутахассисларни тайёрлаш олий таълим тизими олдида турган асосий мақсад ҳисобланади.
Республимизда ишлаб чиқариш ва илм-фан алоқалари ривожланишининг муҳимлиги ва бу соҳаларда кадрларга бўлган талабни инобатга олган ҳолда Урганч давлат университети 2019 йилда EРАСМУС+ дастури асoсида “ECCUМ – Establishment of Computing Centers and Curriculum Development in Mathematical Engineering Master program” (Ҳисоблаш марказларини ташкил қилиш ва Математик инженерия магистратура мутахассислиги наъмунавий ўқув режасини тайёрлаш) 561574-EPP-1-2015-1- ES-EPPKA2-CBHE-JP лoйиҳаси қўлга киритган.  Ушбу лойиҳага асосан, Сантиаго де Компостела университети (Испания), Турин политехника институти (Италия), Приморск университети (Словения), Костанай давлат университети (Қозоғистон) ва Халқаро Информацион Технологиялар Институтлари (Қозоғистон) иштирокида Математик Инженерия магистратура мутахассислиги очилиши, шунингдек янги компьютер кластерлари билан жиҳозланган ҳисоблаш марказлари ташкил қилиниши назарда тутилган.
Унивeрситeтда хорижий олий таълим муассасалари билан таълим ва илмий соҳада ҳамкорлик алоқалар географиясини кенгайтириш мақсадида Россия Федерациясининг Белгород давлат технология университети, Гомель давлат университети, Удмуртия давлат университети ва Астрахань давлат техника университети, Польшанинг Вармин-Мазур университети, Хитойнинг Нанчанг университети, Латвиянинг Балтиқ бўйи халқаро ақадемияси ва Беларуснинг Беларус миллий техника университети ва Могилёв давлат озиқ-овқат университети билан, шунингдек, Эрасмус+ дастурининг халқаро кредит мобиллиги лойиҳаси доирасида Испаниянинг Барселона университети билан шартномалар имзоланган бўлиб, ҳозирги кунда бу йўналишларда тузилган шартномалар сони 63 тага етган.
Ўқув жараёнларига Россия, АҚШ, Словения, Эрон ва Белорус Республикасининг олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари жалб қилинмоқда. Шунингдек, хорижий олий таълим ва илмий тадқиқот муассасаларига университетнинг профессер-ўқитувчилари малака ошириш ва стажировка ўташ курсларида иштирок этиш учун Руминия, Украина, Белорусь, Словения, Словакия ва АҚШ давлатларига хорижий сафарларга юбориб келинмоқда.
Ўтган йилда эса университетнинг 40 нафар талабаси АҚШ, Польша, Руминия, Германия ва Словакия давлатларининг олий таълим муассасаларида талаба алмашинуви дастурларида иштирок этишган.
Умуман олганда, бугунги кунда Урганч давлат университетида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Буларнинг барчаси университетни ҳар томонлама  юксалтириш, талабаларнинг чуқур билим олишлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш, замонавий моддий-техник база билан таъминлаш, юксак илмий салоҳиятли кадрларни тайёрлашга қаратилганлиги билан аҳамиятлидир.
Мухтор Ибрагимов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси аъзоси

ПРИЗНАНИЕ НАШИХ ВУЗОВ
Сегодня в системе образования нашей страны проводятся интенсивные реформы во всех сферах. Глава нашего государства уделил особое внимание сфере образования, обозначил актуальные задачи по дальнейшему реформированию сферы. Они имеют стратегическое и концептуальное значение для Узбекистана с точки зрения масштаба и сути и направлены на то, чтобы послужить прочной основой для совершения радикального поворота в развитии образования нашей страны. В связи с этим в целях поднятия высшего образования на качественно новый уровень была принята "Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года" и ряд других нормативных документов. Исходя из этого, стратегические цели и задачи развития системы высшего образования в Ришге определяются и реализуются в соответствии со спросом и необходимостью на ближайшие несколько десятилетий.
В краткосрочной перспективе число высших учебных заведений удвоилось, а общий охват составляет 28 процентов. Ожидается, что постоянный охват высшим образованием достигнет 50 процентов в 2026 году, что послужит обеспечению конкурентоспособности нашей молодежи на мировом рынке труда.
Учебный процесс также адаптирован к международным требованиям. С текущего учебного года процесс высшего образования переведен на кредитно-модульную систему на основе новых стандартов и квалификационных требований. На основе новых стандартов и квалификационных требований были разработаны и утверждены учебные программы, учебные планы в соответствии с кредитно-модульной системой. В результате была внедрена нормативно-методическая система высшего образования в соответствии с международными стандартами.
Такие радикальные изменения в системе высшего образования нашей страны регулярно признаются международными организациями. В частности, в рейтинге развивающихся стран Европы и Центральной Азии международной рейтинговой компании QS Национальный университет Узбекистана поднялся на 100 пунктов выше прошлогоднего рейтинга, который был опубликован за 2022 год, заняв 251-е место.
Недавно престижное британское рейтинговое агентство Times Nidheg Education опубликовало результаты рейтинга "Рейтинг молодых университетов – 2022" (рейтинг молодых университетов – 2022). По результатам рейтинга 4 высших учебных заведения республики впервые были признаны среди вузов нового типа статуса — "Репортер". К ним относятся: Ташкентский государственный юридический университет, Ташкентский педиатрический медицинский институт, Туринский политехнический университет и Ургенчский государственный университет.
Благодаря этому статусу вышеперечисленные университеты сделали еще один большой шаг в качестве кандидатов на поступление в рейтинг лучших университетов мира. Я хотел бы упомянуть на примере Ургенчского государственного университета, который является одним из крупнейших университетов штата, о том, как эти высшие учебные заведения добились таких эффективных результатов.
Заслуживает внимания, что руководство и команда этого университета уделяет особое внимание дальнейшему совершенствованию образовательной работы, передовым научно-техническим достижениям, инновационным технологиям, широкой реализации перспективных проектов в результате анализа процессов, вытекающих из современных требований.
Ведь подготовка квалифицированных, конкурентоспособных, высокообразованных специалистов, способных соответствовать современным требованиям к выбранному направлению, вносить вклад в развитие науки, культуры, экономики, социальной сфер Республики, способных самостоятельно мыслить, - это главная цель, стоящая перед системой высшего образования.
Принимая во внимание важность развития производственных и научных связей в Республике Узбекистан и спрос на кадры в этих областях, Ургенчский государственный университет в 2019 году на основе программы Erasmus+ "ECCOM -Создание вычислительных центров и разработка учебных программ по магистерской программе математической инженерии" 561574-EPP-1-2015-1- Проект ES-EPPKA2-CBHE-JP выиграл.  Согласно этому проекту предусмотрено открытие степени магистра в области математической инженерии с участием Университета Сантьяго-де-Компостела (Испания), Туринского политехнического института (Италия), Приморского университета (Словения), Костанайского государственного университета (Казахстан) и международных институтов информационных технологий (Казахстан), а также создание вычислительных центров, оснащенных новыми компьютерными кластерами.
С целью расширения географии образовательных и научных отношений сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями университет наладил сотрудничество с Белгородским государственным технологическим университетом Российской Федерации, Гомельским государственным университетом, Удмуртским государственным университетом и Астраханским государственным техническим университетом, Польским университетом Варни-Мазур, Наньчанским университетом Китая, Балтийской международной академией Латвии и Белорусским национальным техническим университетом, В рамках проекта международной кредитной мобильности программы Erasmus+ были подписаны соглашения с Университетом Барселоны, Испания, и сейчас количество контрактов, заключенных в этих областях, достигло 63.
В образовательном процессе задействованы профессора и преподаватели высших учебных заведений России, США, Словении, Ирана и Республики Беларусь. Кроме того, профессора и преподаватели университета направляются в зарубежные высшие учебные и научно-исследовательские учреждения для зарубежных поездок в Румынию, Украину, Беларусь, Словению, Словакию и США для прохождения стажировок и стажировок.
В прошлом году 40 студентов университета приняли участие в программах обмена студентами в высших учебных заведениях США, Польши, Румынии, Германии и Словакии.
В целом, сегодня в Ургенчском государственном университете проводится масштабная работа. Все это важно, потому что направлено на всяческое повышение университета, создание благоприятных условий для приобретения студентами глубоких знаний, обеспечение их современной материально-технической базой, подготовку высококвалифицированных научных кадров.