"Salomatlik uchun 5000 qadam" yurish marafoni boʻlib oʻtdi
Jamiyatda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson va oila hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish borasida bugun barcha idora-tashkilotlarda ommaviy sport tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Shu jumladan, 2022-yil  20-aprel  kuni Urganch davlat universitetida ham  "Salomatlik uchun 5000 qadam" yurish marafoni hamda ertalabki badantarbiya mashg'ulotlari o‘tkazildi.
Unda universitetning  1000 nafardan ortiq rahbar-xodimlari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlari ishtirok etdilar. Yurish marafoniga universitet maydonida start berildi. Ishtirokchilar belgilangan masofani bosib o'tgach, shu maydonda badantarbiya mashqlarini bajarishdi.

Состоялся пешеходный марафон «5000 шагов, чтобы быть здоровым»
Спорт – залог здоровья. Это не чепуха. Регулярные занятия спортом защищают организм человека от различных заболеваний.
Сегодня во всех ведомствах и организациях проводятся спортивные мероприятия, посвященные формированию здорового образа жизни в обществе, профилактике заболеваний, привлечению широких слоев населения, особенно пожилых и молодежи к занятиям физической культурой и спортом, значению массового спорта в жизни человека и семьи. жизнь.
20 апреля 2022 года в Ургенчском государственном университете прошел пеший марафон «5000 шагов, чтобы быть здоровым» и утренняя зарядка.
В нем приняли участие более 1000 сотрудников университета, преподавателей и студентов. Пешеходный марафон стартовал в университетском городке. После прохождения фиксированной дистанции участники выполняли физические упражнения на том же поле.