"Salomatlik uchun 5000 qadam" yurish marafoni boʻlib oʻtdi
Jamiyatda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson va oila hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish borasida bugun barcha idora-tashkilotlarda ommaviy sport tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Shu jumladan, 2022-yil  20-aprel  kuni Urganch davlat universitetida ham  "Salomatlik uchun 5000 qadam" yurish marafoni hamda ertalabki badantarbiya mashg'ulotlari o‘tkazildi.
Unda universitetning  1000 nafardan ortiq rahbar-xodimlari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlari ishtirok etdilar. Yurish marafoniga universitet maydonida start berildi. Ishtirokchilar belgilangan masofani bosib o'tgach, shu maydonda badantarbiya mashqlarini bajarishdi.

The "5000 steps to be healthy" walking marathon was held
Sport is a guarantee of health. This is not nonsense. Regular exercise protects the human body from various diseases.
Today sports events are held in all departments and organizations on the formation of a healthy lifestyle in society, disease prevention, involvement of the general population, especially the elderly and young people in physical culture and sports, the importance of mass sports in human and family life.
On April 20, 2022, Urgench State University hosted a "5000 steps to be healthy" walking marathon and morning physical exercises.
It was attended by more than 1,000 university officials, faculty and students. The walking marathon started on the university campus. After the participants covered the fixed distance, they performed physical exercises on the same field.