Loyiha doirasida mehmonlar universitetimizning Jismoniy madaniyat, Kimyoviy texnologiya va Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakultetlari yosh tadqiqotchi o’qituvchilari, magistr  va doktorantlari bilan uchrashdilar.
O’tkazilgan seminar-treninglar, master klasslar davomida qo’shma bakalavr, magistratura va doktorantura haqida ma’lumotlar taqdim qilindi.  Braganza politexnika institutida talabalar uchun ikki tomonlama diplomga ega bo’lish dasturi (Double Degree) imkoniyatlari tushuntirildi.
Shuningdek, 2022-2023 o‘quv yili uchun  xohlovchi nomzodlarga hujjatlar topshirishning yakuniy muddatlari bahorgi semestr uchun 2022-yil  15-aprel va qishki semestr uchun 2022-yil 15-oktabr belgilanganligi ko’rsatib o’tildi.
Tajriba almashuvga kelgan chet ellik olimlar ketish oldidan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev bilan uchrashdilar, doʻstona munosabat, qulay sharoit va mehmondorchilik uchun minnatdorchilik bildirib, ikki universitet oʻrtasida tuzilgan kelishuvlar har ikki tomon uchun ham yanada  foydali boʼlishi uchun bu kabi tajriba almashinuvlar  kelajakda  oʼz natijasini berishidan umidvor ekanliklarini bildirdilar.
Oʻz navbatida, rektor B.Abdullayev ham tashrif uchun jamoa nomidan mamnuniyatini izhor etib, universitetning esdalik sovgʻalarini taqdim qildi.

С 9 по 15 июля 2022 года профессор Тиаго Мануел Cабрал дос Сантос Барбоса и профессор Луис де Соуса Коста из Политехнического института Брагансы, Португалия, посетили Ургенчский государственный университет в рамках программы Erasmus+ Европейского Союза.
В рамках проекта гости встретились с молодыми преподавателями-исследователями, магистрантами и докторантами факультетов Физической культуры, Химической технологии и Биоинженерии и безопасности пищевых продуктов нашего университета.
В ходе семинаров-тренингов и мастер-классов была представлена ​​информация о совместных программах бакалавриата, магистратуры и докторантуры. Были разъяснены возможности программы двойного диплома для студентов Политехнического института Браганса.
Также было указано, что окончательные сроки подачи документов кандидатами на 2022-2023 учебный год - 15 апреля 2022 года для весеннего семестра и 15 октября 2022 года для зимнего семестра.
Перед отъездом иностранные ученые, приехавшие для обмена опытом, встретились с ректором Ургенчского государственного университета Бахромом Абдуллаевым, поблагодарили за доброжелательное отношение, благоприятные условия и гостеприимство и выразили надежду, что такой обмен опытом даст большие результаты, чтобы договоренности заключение между двумя университетами было бы более выгодным для обеих сторон.
В свою очередь, ректор Б.Абдуллаев от имени коллектива выразил удовлетворение визитом и вручил подарки университета.