Zamonaviy matematikaning dolzarb muammolariga bag‘ishlangan birinchi Al-Xorazmiy xalqaro konferensiyasining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Urganch davlat universitetida 2022-yil 25-28-iyul kunlari  oʻtkazilishi rejalashtirilgan zamonaviy matematikaning dolzarb muammolariga bag‘ishlangan birinchi al-Xorazmiy xalqaro konferensiyasining ochilish marosimi bugun, 25-iyul kuni universitet Madaniyat saroyida boʻlib oʻtdi.
Ushbu konferensiya dunyo tan olgan matematik vatandoshimiz akademik Azimbay Sa'dullayev tavalludining 75 yilligiga bag‘ishlanganligi bilan ahamiyatlidir.
Unda  40 nafarga yaqin xorijiy oliy taʼlim muassasalarining ilmiy markazlaridan tashrif buyurgan olimlar, 100 nafardan ortiq respublikamizning taniqli matematik olimlari bevosita ishtirok etdi,  bir qator xorijiy va respublika olimlari esa zoom dasturi orqali qatnashdilar.
Ochilish marosimiga UrDU rektori  Baxrom Abdullayev moderatorlik qildi.
Anjumanning ochilish marosimida Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov onlayn ishtirok etib, oʻzining tabrik nutqini yoʻlladi. Avvalo, yurtimizdagi jadal islohotlarga toʻxtalar ekan, ularning ichida taʼlimga boʻlgan eʼtibor barchasidan yuksak ekanligini eʼtirof etdi. Xususan, soʻnggi 5 yil ichida oliy taʼlim muassasalari soni 2,5 barobar, talabalar soni esa 3 barobar ortganini taʼkidlab, albatta, bularning barchasi oliygohlarni tadqiqotlar universitetiga aylantirish zaruratini paydo qilganini qayd etdi. Respublikamizdagi matematika institutlari haqida gapirar ekan,  mazkur konferensiya aynan Xorazm diyorida oʻtkazilayotganiga toʻxtaldi va buyuk ajdodimiz al-Xorazmiy merosini, faoliyatini davom ettirish lozimligini bayon etdi.
Vazir soʻzi davomida Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyatini  eʼtirof etar ekan, Xorazmda oʻziga xos matematika maktabini yarata olgan olim, oʻzining uzoq yillik mehnatlari mobaynida universitetning rivoji uchun munosib hissa qoʻshgan akademik Azimboy Saʼdullayevning 75 yillik yubileyi bilan qizgʻin muborakbod etdi. Shu asnoda, Urganch davlat universitetidagi jadal oʻzgarishlar va rivojlanishlarni mamnuniyat ila tilga olib, rektor Baxrom Abdullayev faoliyatiga toʻxtaldi.
Soʻzi yakunida anjumanga xalqaro maqomini berib turgan barcha: AQSH, Fransiya, Germaniya, Rossiya, Turkiya, Isroil, BAA, Polsha, Chexiya, Yaponiya singari davlatlardan ishtirok etayotgan olimlarga, qolaversa, respublikamizning taniqli akademiklariga oʻz minnatdorchiligini bildirdi, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tilab, konferensiya ishini ochiq deb eʻlon qildi va soʻzini  “Olim bor -olam bor”, - deya maʼnoli jumlalar bilan yakunladi.
Shundan soʻng,  Xorazm viloyati hokimligi kotibiyat mudiri Bekzod Abdirimov viloyat hokimining tabrigini oʻqib eshittirdi.
Shuningdek, anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi, O‘zbekiston matematika jamiyati raisi  Abdulla A’zamov hamda ZOOM platformasi orqali  Fanlar akademiyasining V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, akademik, O‘zbekiston qahramoni Shavkat Ayupovlarning tabrik soʻzlari tinglandi.
Maʼlumot oʻrnida, ayni damda anjumanda ishtirok etayotgan Kaliforniya universiteti akademigi, dunyoga mashhur ayol matematik olima Svetlana Jitomirskaya universitetda bir hafta davomida Amerikalik va Oʻzbekistonlik doktorant va talabalarga maʼruza oʻqishi rejalashtirilgan.
Ilmiy-ommabop ma’ruzalar va yalpi majlislar bo'lishi kutilayotgan anjuman ishi davom etadi.
urdu.uz, Zamonaviy matematikaning dolzarb muammolariga bag‘ishlangan birinchi Al-Xorazmiy xalqaro konferensiyasining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi

Состоялась церемония открытия первой международной конференции Аль-Хорезми, посвященной актуальным проблемам современной математики
Сегодня, 25 июля, в Ургенчском государственном университете во Дворце культуры состоялась церемония открытия первой международной конференции Аль-Хорезми, которая была запланирована на 25-28 июля 2022 года.
Конференция знаменательна тем, что посвящена 75-летию со дня рождения всемирно известного математика, академика и нашего соотечественника Азимбая Садуллаева.
В конференции приняли участие около 40 приглашенных ученых из научных центров зарубежных вузов, а также более 100 известных математиков нашей республики. В режиме онлайн через платформу ZOOM принимали участие ряд зарубежных и республиканских ученых.
Модератором церемонии был ректор УрГУ Бахром Абдуллаев.
В церемонии открытия в режиме онлайн принял участие министр высшего и среднего специального образования Абдукадир Ташкулов и направил свою поздравительную речь. В первую очередь, он признал, что внимание, уделяемое образованию, является самым высоким среди реформ, происходящих в нашей стране. В частности, за последние 5 лет количество высших учебных заведений увеличилось в 2,5 раза, а количество студентов увеличилось в 3 раза. Говоря о математических институтах нашей республики, он отметил, что эта конференция проводится на территории Хорезма – Родине великих ученых-математиков, и заявил о необходимости продолжения наследия и деятельности нашего великого предка Аль-Хорезми.
В ходе своего выступления министр высоко оценил текущую деятельность Ургенчского государственного университета и тепло поздравил академика Азимбоя Садуллаева с 75-летием. В то же время ректор Бахром Абдуллаев отметил стремительное развитие Ургенчского государственного университета.
В завершении своего выступления он выразил благодарность всем участвовавшим ученым из таких стран, как США, Франция, Германия, Россия, Турция, Израиль, ОАЭ, Польша, Чехия, Япония, а также известным академикам нашей республики, придавшим конференции международный статус, и пожелал успехов в научной деятельности, а также объявил ее открытой. Б.И.Абдуллаев закончил свое выступление многозначительной фразой: «Есть ученый – есть мир».
После этого заведующий секретариатом Хорезмской областной администрации Бекзод Абдиримов прочитал поздравительную речь хакима области.
Также на конференции через платформу ZOOM выступили с поздравительной речью академик АНРУз, председатель Математического общества Узбекистана Абдулла Азамов и директор Института математики АН им. В. И. Романовского, академик, Герой Узбекистана Шавкат Аюпов.
Для сведения: Светлана Житомирская, академик Калифорнийского университета, всемирно известная женщина-математик, в настоящее время принимающая участие в конференции, в течение недели будет читать лекции американским и узбекистанским докторантам и студентам.
Работа конференции, включающая в себя научно-популярные лекции и пленарные заседания, будет продолжена.