Zamonaviy matematikaning dolzarb muammolariga bag‘ishlangan birinchi Al-Xorazmiy xalqaro konferensiyasining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Urganch davlat universitetida 2022-yil 25-28-iyul kunlari  oʻtkazilishi rejalashtirilgan zamonaviy matematikaning dolzarb muammolariga bag‘ishlangan birinchi al-Xorazmiy xalqaro konferensiyasining ochilish marosimi bugun, 25-iyul kuni universitet Madaniyat saroyida boʻlib oʻtdi.
Ushbu konferensiya dunyo tan olgan matematik vatandoshimiz akademik Azimbay Sa'dullayev tavalludining 75 yilligiga bag‘ishlanganligi bilan ahamiyatlidir.
Unda  40 nafarga yaqin xorijiy oliy taʼlim muassasalarining ilmiy markazlaridan tashrif buyurgan olimlar, 100 nafardan ortiq respublikamizning taniqli matematik olimlari bevosita ishtirok etdi,  bir qator xorijiy va respublika olimlari esa zoom dasturi orqali qatnashdilar.
Ochilish marosimiga UrDU rektori  Baxrom Abdullayev moderatorlik qildi.
Anjumanning ochilish marosimida Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov onlayn ishtirok etib, oʻzining tabrik nutqini yoʻlladi. Avvalo, yurtimizdagi jadal islohotlarga toʻxtalar ekan, ularning ichida taʼlimga boʻlgan eʼtibor barchasidan yuksak ekanligini eʼtirof etdi. Xususan, soʻnggi 5 yil ichida oliy taʼlim muassasalari soni 2,5 barobar, talabalar soni esa 3 barobar ortganini taʼkidlab, albatta, bularning barchasi oliygohlarni tadqiqotlar universitetiga aylantirish zaruratini paydo qilganini qayd etdi. Respublikamizdagi matematika institutlari haqida gapirar ekan,  mazkur konferensiya aynan Xorazm diyorida oʻtkazilayotganiga toʻxtaldi va buyuk ajdodimiz al-Xorazmiy merosini, faoliyatini davom ettirish lozimligini bayon etdi.
Vazir soʻzi davomida Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyatini  eʼtirof etar ekan, Xorazmda oʻziga xos matematika maktabini yarata olgan olim, oʻzining uzoq yillik mehnatlari mobaynida universitetning rivoji uchun munosib hissa qoʻshgan akademik Azimboy Saʼdullayevning 75 yillik yubileyi bilan qizgʻin muborakbod etdi. Shu asnoda, Urganch davlat universitetidagi jadal oʻzgarishlar va rivojlanishlarni mamnuniyat ila tilga olib, rektor Baxrom Abdullayev faoliyatiga toʻxtaldi.
Soʻzi yakunida anjumanga xalqaro maqomini berib turgan barcha: AQSH, Fransiya, Germaniya, Rossiya, Turkiya, Isroil, BAA, Polsha, Chexiya, Yaponiya singari davlatlardan ishtirok etayotgan olimlarga, qolaversa, respublikamizning taniqli akademiklariga oʻz minnatdorchiligini bildirdi, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tilab, konferensiya ishini ochiq deb eʻlon qildi va soʻzini  “Olim bor -olam bor”, - deya maʼnoli jumlalar bilan yakunladi.
Shundan soʻng,  Xorazm viloyati hokimligi kotibiyat mudiri Bekzod Abdirimov viloyat hokimining tabrigini oʻqib eshittirdi.
Shuningdek, anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi, O‘zbekiston matematika jamiyati raisi  Abdulla A’zamov hamda ZOOM platformasi orqali  Fanlar akademiyasining V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, akademik, O‘zbekiston qahramoni Shavkat Ayupovlarning tabrik soʻzlari tinglandi.
Maʼlumot oʻrnida, ayni damda anjumanda ishtirok etayotgan Kaliforniya universiteti akademigi, dunyoga mashhur ayol matematik olima Svetlana Jitomirskaya universitetda bir hafta davomida Amerikalik va Oʻzbekistonlik doktorant va talabalarga maʼruza oʻqishi rejalashtirilgan.
Ilmiy-ommabop ma’ruzalar va yalpi majlislar bo'lishi kutilayotgan anjuman ishi davom etadi.
urdu.uz, Zamonaviy matematikaning dolzarb muammolariga bag‘ishlangan birinchi Al-Xorazmiy xalqaro konferensiyasining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi

The opening ceremony of the first Al-Khorazmi international conference dedicated to the modern problems of mathematics was held
The opening ceremony of the first Al-Khorazmi international conference on the modern problems of mathematics, scheduled to be held on July 25-28, 2022 at Urganch State University, was held today, July 25, in the university's Palace of Culture.
This conference is significant as it is dedicated to the 75th anniversary of the birth of our world-renowned mathematician, academician Azimbay Sadullayev.
About 40 visiting scientists from scientific centers of foreign higher education institutions, more than 100 well-known mathematicians of our republic directly participated in it, and a number of foreign and republican scientists participated through the zoom program.
The opening ceremony was moderated by UrDU rector Bahrom Abdullayev.
The Minister of Higher and Secondary Special Education Abduqadir Tashkulov participated online in the opening ceremony of the conference and sent his congratulatory speech. First of all, focusing on the rapid reforms in our country, he acknowledged that the attention paid to education is the highest among them. In particular, in the last 5 years, the number of higher education institutions increased by 2.5 times, and the number of students increased by 3 times. Speaking about mathematics institutes in our republic, he pointed out that this conference is being held in the land of Khorezm and stated that it is necessary to continue the legacy and activities of our great ancestor al-Khorazmi.
During his speech, the minister recognized the current activity of Urganch State University and warmly congratulated academician Azimboy Sadullayev on his 75th anniversary. At the same time, Rector Bahrom Abdullayev mentioned with satisfaction the rapid changes and developments at Urganch State University.
At the end of his speech, he expressed his gratitude to all participating scientists from countries such as the USA, France, Germany, Russia, Turkey, Israel, UAE, Poland, the Czech Republic, and Japan, as well as the well-known academicians of our republic, who gave the conference an international status, wished success to the conference work, and declared it open and ended his speech with meaningful sentences: "There is a scientist - there is a world".
After that, Bekzod Abdirimov, head of the secretariat of Khorezm regional government, read out the greeting of the regional governor.
Also at the conference, congratulatory words were heard by Abdulla Azamov, Academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Mathematical Society of Uzbekistan, and Shavkat Ayupov, Director of the Institute of Mathematics of the Academy of Sciences named after V. I. Romanovsky, Academician, Hero of Uzbekistan, through the ZOOM platform.
For information, Svetlana Zhitomirskaya, an academician of the University of California, who is currently participating in the conference, and a world-famous female mathematician, is scheduled to give a lecture to American and Uzbek doctoral students and students at the university for a week.
The work of the conference, which is expected to include popular scientific lectures and plenary sessions, will continue.