Rus tili markazini tashkil etish to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi
Astraxan davlat universiteti vakillari hamda UrDU rektori B.Abdullayev, O‘quv ishlar bo‘yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimov, fakultet dekanlari va professor-o‘qituvchilar ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda bugungi kunga qadar ikki davlat o‘rtasida tashkil etilgan O‘zbekiston-Rossiya ta’lim forumlari, Astraxan davlat universiteti va Urganch davlat universiteti bilan uzoq yillardan beri samarali amalga oshirilayotgan hamkorlik aloqalari, jumladan, qo‘shma ta’lim dasturlari, professor-o‘qituvchilar almashinuvlari haqida soʻz bordi.
Rektor B.Abdullayev Astraxan davlat universiteti imkoniyatlari toʻgʻrisida gapirar ekan, ta’lim va ilmiy yo‘nalishda, start-up loyihalarini amalga oshirishda ham hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
Tomonlarning oʻzaro manfaatli muloqotlaridan soʻng, rektorlar universitetlar  o‘rtasida Rus tili markazini tashkil etish to‘g‘risidagi shartnomani imzoladilar.

Подписано соглашение о создании центра русского языка
28 октября 2022 года ректор Астраханского государственного университета России Маркелов Константин Алексеевич и его компаньон, декан факультета Цифровых технологий и кибербезопасности Аймухамедов Искандар Маратович посетили Ургенчский государственный университет.
Состоялась встреча с участием представителей Астраханского государственного университета и ректора УрГУ Б.Абдуллаева, проректора по учебной работе С.Ходжаниязова, проректора по научной работе и инновационной деятельности З.Ибрагимова, деканов факультетов и профессоров.
На встрече были обсуждены узбекско-российские образовательные форумы, установленные между двумя странами, отношения сотрудничества с Астраханским государственным университетом и Ургенчским государственным университетом, которые эффективно реализуются на протяжении многих лет, в том числе совместные образовательные программы, и профессорско-преподавательский состав - речь шла об обменах преподавателями.
Говоря о возможностях Астраханского государственного университета, ректор Б.Абдуллаев выразил готовность к сотрудничеству в образовательном и научном направлении, а также в реализации стартап-проектов.
После взаимовыгодного диалога сторон ректоры подписали соглашение о создании Центра русского языка между вузами.