Yurtimiz oliy taʼlim muassasalarining sportga oshno talaba-yoshlarini o'z atrofiga jamlagan "Universiada-2022" musobaqalarining Stol tennisi bo'yicha respublika bosqichi bugun, 6-noyabr kuni o'z ishini boshladi.
Stol tennisi bo'yicha musobaqalarga Xorazm viloyati mezbonlik qilmoqda. Urganch davlat universiteti ushbu musobaqani o'tkazishda asosiy tashkilotchilardan sanaladi.
Musobaqalarda respublikamizni barcha viloyatlari, Toshkent shahri va Qoraqalpog'iston Respublikasi jamoalari ishtirok etmoqda. O'yinlar shahrimizda joylashgan Urganch olimpiya va paralimpiya zahiralari kollejida o'tkazilmoqda.

The republican stage of "Universiade-2022" sports competitions has started
Today, on November 6, the Republican stage of the Table Tennis competition of the "Universiade-2022" competition, which brings together sports-savvy students of higher educational institutions of our country, started its work.
Table tennis competitions are hosted by Khorezm region. Urganch State University is one of the main organizers of this competition.
All regions of our republic, the city of Tashkent and the teams of the Republic of Karakalpakstan are participating in the competitions. The games are being held at the Urganch Olympic and Paralympic reserve college located in our city.
The republican table tennis stage of the "Universiade-2022" sports competition will continue until November 8.