2022-yil 12- oktyabr kuni UrDU Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayns-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i X.Shihova Tabiiy fanlar  fakultetining 1- kurs 222- geografiya yoʻnalishi  talabalari hamda Tabiiy fanlar tyutori K.Ibodullayev  ishtirokida ochiq muloqot oʻtkazdi.
Uchrashuvda bugungi kunda Urganch davlat universitetida "Korrupsiyasiz soha" loyihasi doirasida olib borilayotgan ishlar, bu borada Komplayns-nazorat  tizimining joriy etilganligi va chora-tadbirlar rejalari haqida atroflicha maʼlumot berib,  korrupsiyaga qarshi kurashishning eng samarali yoʻli, bu – ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash ekanligini ta‘kidlab, talaba-yoshlarning bu boradagi fikrlariga quloq tutdi.

Corruption free sector
On October 12, 2022, Head of the Department of Management of the "Compliance-Control" System of Fighting Against Corruption of UrSU, Kh.Shihova, held an open dialogue with the participation of the students of the 1st year 222-geography course of the Faculty of Natural Sciences and the tutor of Natural Sciences K.Ibodullayev.
At the meeting, he gave detailed information about the work being carried out within the framework of the "Corruption-Free Sector" project at Urganch State University, the introduction of the Compliance-control system and the plans of measures in this regard, and stated that the most effective way to fight corruption is to ensure openness and transparency. kidlab, he listened to the opinions of students and young people in this regard.