Joriy yil 2-dekabr sanasida Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev  hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimovlar Turkiyaning Dicle davlat universitetida boʻldilar.
Mazkur universitet rektori Mehmet Karakaç mehmonlarni mamnuniyat bilan kutib oldi.  Uchrashuv avvalida  O‘zbekiston va Turkiya azaliy mustahkam do‘stlik rishtalari bilan bogʻlanganligi, ikki qardosh xalqning mushtarak tomonlari haqida iliq fikrlar bildirildi.  Ikki universitet rektorlari  universitetlarning xorijiy hamkorlik aloqalari xususida bir-birlariga maʻlumot berib, universitetlarning bugungi kundagi faoliyati bilan tanishtirdilar.
Shundan soʻng, mazkur universitet rahbariyati bilan uchrashuv doirasida Dicle davlat universiteti va Urganch davlat universiteti oʻrtasida ikki tomonlama hamkorlik memorandumi imzolandi.
Tashrif doirasida Dicle davlat universiteti Ilmiy markazi hamda Fan fakultetlarida boʻlib, u yerdagi laboratoriyalar bilan yaqindan tanishdilar, talabalar bilan suhbatda boʻldilar.
Maʼlumot oʻrnida:  Dicle davlat universiteti Turkiyaning Diyarbakr viloyatida joylashgan boʼlib, 1973-yilda tashkil topgan. Universitetda ta’lim turk va ingliz tillarida olib boriladi. Universitetning 15 fakulteti, 4 instituti va 12 oliy maktabi mavjud.

Следующий партнер Ургенчского государственного университета: государственный университет Дикле
2 декабря текущего года ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев и проректор по научной работе и инновациям З.Ибрагимов посетили Турецкий государственный университет Дикле.
Ректор этого университета Мехмет Каракач с радостью принял гостей. В начале встречи были высказаны теплые мысли о том, что Узбекистан и Турцию связывают давние дружеские узы, общие черты двух братских народов. Ректоры двух вузов проинформировали друг друга о зарубежном сотрудничестве вузов и ознакомили с текущей деятельностью вузов.
После этого в рамках встречи с руководством этого вуза был подписан двусторонний меморандум о сотрудничестве между Диклейским государственным университетом и Ургенчским государственным университетом.
В ходе визита они посетили Научный центр Дикльского государственного университета и факультет естественных наук, ознакомились с имеющимися там лабораториями, побеседовали со студентами.
Справка: Государственный университет Дикле расположен в провинции Диярбакыр Турции и был основан в 1973 году. Обучение в университете ведется на турецком и английском языках. В университете 15 факультетов, 4 института и 12 высших школ.