12-FLTAL konferensiyasi Urganch davlat universitetida o‘tkazildi
FLTAL-2022 konferensiyasi “Til o‘qitish metodologiyasi, til o‘rgatish o‘rganish, amaliy hamda kognitiv tilshunoslik” mavzusida nazariya va amaliyot o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish hamda tadqiqot natijalarini amaliyotda qo‘llash bo‘yicha turli nuqtayi nazarlarni o‘rganish uchun tadqiqot jamoalarini jalb qilishga mo‘ljallangan.
Anjumanining ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevning tabrik nutqi tinglandi.
Ta'kidlanish joizki, tashkilotchilar Urganch davlat universiteti (O'zbekiston), Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti (O'zbekiston), O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O'zbekiston), Jizzax davlat pedagogika universiteti (O'zbekiston), Wyoming universiteti (AQSH), "1918-yil 1-dekabr" universiteti (Ruminiya), Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti (Xitoy), Qatar universiteti (Qatar), Sherxon Murtazo nomidagi Taraz xalqaro innovatsiya instituti (Qozog'iston), Birkbeck, London universiteti (Buyuk Britaniya), Malta universiteti (Malta), Oklend universiteti (Yangi Zelandiya), Qirol Saud universiteti (Saudiya Arabistoni) universitetlari ishtirokida o‘tkazilgan anjumanning jahon talablari darajasida bo‘lishini ta'minlashga erishildi.
Shuningdek, konferensiyada  faol qatnashgan talabalar o‘rtasida «Eng yaxshi maqola» nominatsiyasi bo‘yicha taqdirlash marosimi ham o‘tkazildi.
Ma'lumot oʻrnida, professor Azamat Akbarov asos solgan FLTAL (Foreign Language Teaching and Applied Linguistics) anjumani butun dunyodagi barcha darajalarda til va tilshunoslikni o‘qitishga qiziqqan tadqiqotchilar, amaliyotchilar va o‘qituvchilarni birlashtirishga mo‘ljallangan. Ushbu konferensiya 2011-2016 yillarda Yevropa mamlakatlarida, 2017-2018 yillar Qozog‘istonda, 2019 yil Rossiya hamda 2020 yil Samarqandda, 2021 yil Buxoroda o‘tkazilgan edi.

В Ургенчском государственном университете прошла 12-я конференция FLTAL
9-10 декабря текущего года в Ургенчском государственном университете прошла очередная 12-я Международная онлайн-конференция ассоциации FLTAL. В нем приняли участие около 90 представителей из 12 стран.
Конференция FLTAL-2022 «Методика преподавания иностранных языков, преподавание и изучение языков, прикладная и когнитивная лингвистика» для изучения различных точек зрения на развитие связей между теорией и практикой и применение результатов исследований на практике, призванная привлечь исследовательские коллективы.
На церемонии открытия конференции с поздравительной речью выступил ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев.
Следует отметить, что организаторами являются Ургенчский государственный университет (Узбекистан), Ташкентский государственный университет востоковедения (Узбекистан), Узбекский государственный университет мировых языков (Узбекистан), Джизакский государственный педагогический университет (Узбекистан), Университет Вайоминга (США), « 1 декабря 1918 года» университет (Румыния), Пекинский университет международных исследований (Китай), Катарский университет (Катар), Таразский международный инновационный институт имени Шерхана Муртазы (Казахстан), Биркбек, Лондонский университет (Великобритания), Университет Мальта (Мальта), Университет Окленда (Новая Зеландия), Университет короля Сауда (Саудовская Аравия) и участие в конференции были обеспечены на уровне международных стандартов.
Также состоялась церемония награждения студентов, принявших активное участие в конференции, в номинации «Лучшая статья».
В качестве информации, конференция FLTAL (преподавание иностранных языков и прикладная лингвистика), основанная профессором Азаматом Акбаровым, призвана объединить исследователей, практиков и преподавателей, заинтересованных в преподавании языков и лингвистики на всех уровнях по всему миру. Данная конференция проходила в странах Европы в 2011-2016 гг., в Казахстане в 2017-2018 гг., в России в 2019 г. и в Самарканде в 2020 г., в Бухаре в 2021 г.