Joriy yilning 12-dekabr sanasida Toshkentdagi Alfraganus universiteti rektori, i.f.d., prof. F.Egamberdiyev Urganch davlat universitetida boʻldi. Tashrif doirasida UrDU rektori B.Abdullayev bilan uchrashdi. Rasmiy muloqotda ikki universitet oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish borasida muzokara olib borildi.
Ikkala oliy dargoh uchun ham oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan muzokaralardan soʻng, tadqiqot sohasidagi hamkorlikni ragʻbatlantirish maqsadida Urganch davlat universiteti va  Alfraganus universiteti oʻrtasida Anglashuv memorandumi imzolandi.
Endilikda Alfraganus universiteti bilan  oʻzaro  tashriflar, professor-oʻqituvchilar va talabalar almashinuvi, qoʻshma taʻlim va ilmiy loyihalarni ishlab chiqish,  tadqiqot faoliyati yoki natijalarini birgalikda nashr etish, kitoblar, risolalar, oʻquv qoʻllanmalarni nashr etish kabi istiqbolli hamkorlik  aloqalari amalga oshiriladi.

The number of partners of Urganch State University increased by one more
On December 12 of this year, rector of Alfraganus University in Tashkent, DEC, prof. F. Egamberdiyev visited Urganch State University. Within the framework of the visit, he met with UrSU Rector B.Abdullayev. In the official dialogue, the two universities discussed the establishment of cooperation.
After negotiations aimed at developing mutually beneficial cooperation for both universities, a Memorandum of Understanding was signed between Urganch State University and Alfraganus University in order to encourage cooperation in the field of research.
Prospective cooperative relations such as mutual visits, exchange of professors and teachers, development of joint educational and scientific projects, joint publication of research activities or results, publication of books, brochures, and training manuals are now implemented with Alfraganus University.