Joriy yilning 12-dekabr sanasida Toshkentdagi Alfraganus universiteti rektori, i.f.d., prof. F.Egamberdiyev Urganch davlat universitetida boʻldi. Tashrif doirasida UrDU rektori B.Abdullayev bilan uchrashdi. Rasmiy muloqotda ikki universitet oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish borasida muzokara olib borildi.
Ikkala oliy dargoh uchun ham oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan muzokaralardan soʻng, tadqiqot sohasidagi hamkorlikni ragʻbatlantirish maqsadida Urganch davlat universiteti va  Alfraganus universiteti oʻrtasida Anglashuv memorandumi imzolandi.
Endilikda Alfraganus universiteti bilan  oʻzaro  tashriflar, professor-oʻqituvchilar va talabalar almashinuvi, qoʻshma taʻlim va ilmiy loyihalarni ishlab chiqish,  tadqiqot faoliyati yoki natijalarini birgalikda nashr etish, kitoblar, risolalar, oʻquv qoʻllanmalarni nashr etish kabi istiqbolli hamkorlik  aloqalari amalga oshiriladi.

Количество партнеров Ургенчского государственного университета увеличилось еще на одного
12 декабря с.г. ректор Университета Альфраганус в Ташкенте, ОИК, проф. Ф. Эгамбердиев посетил Ургенчский государственный университет. В рамках визита он встретился с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым. В официальном диалоге два университета обсудили налаживание сотрудничества.
После переговоров, направленных на развитие взаимовыгодного сотрудничества для обоих университетов, был подписан Меморандум о взаимопонимании между Ургенчским государственным университетом и университетом Альфраганус с целью поощрения сотрудничества в области исследований.
Перспективные отношения сотрудничества, такие как взаимные визиты, обмен профессорами и преподавателями, разработка совместных образовательных и научных проектов, совместная публикация результатов исследований или исследований, издание книг, брошюр и учебных пособий, теперь реализуются с Университетом Альфраганус.