Bugun, 16-dekabr kuni Turkiyaning hamkor Ege universiteti bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.  Uchrashuvda Ege universitetining Fan fakulteti dekani, professor-o‘qituvchilari hamda hozirgi kunda Ege universitetida malaka oshirayotgan universitetimizning  professor-o’qituvchilari hamda  UrDU “Biologiya”, “Kimyo”, “Fizika”, “Matematika” kafedra mudirlari va Xalqaro hamkorlik bo‘limi xodimlari qatnashdilar.
Uchrashuv davomida ikki ta’lim muassasasii o‘rtasidagi akademik va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirish,  ta’lim va tadqiqot faoliyatini olib borish, malaka oshirish hamda professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar va talabalar almashinuvini rag‘batlantirish, "Orhun Exchange Program" va "Mevlana Exchange Program" dasturlari asosida  professor-o‘qituvchilar bilan ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ilmiy konferensiyalar va seminarlar tashkil qilish yuzasidan takliflar berildi.
Shuningdek, Ege universitetining professor-o’qituvchilarini  2022/2023 yil bahorgi semestr o’quv jaroyonlariga jalb qilish bo'yicha muzokaralar ham olib borildi.

Today, on December 16, a meeting was held with the Turkish partner Ege University. At the meeting, the dean of the Faculty of Science of Ege University, professors and teachers of our university who are currently training at Ege University, as well as the heads of the Departments of "Biology", "Chemistry", "Physics", "Mathematics" and the International Cooperation Department of UrSU and employees participated.
During the meeting, further development of academic and cultural relations between the two educational institutions, conducting educational and research activities, improving qualifications and stimulating the exchange of professors, researchers and students, On the basis of "Orhun Exchange Program" and  "Mevlana Exchange Program", proposals were made to establish scientific cooperation with professors and teachers, to organize scientific conferences and seminars.
Negotiations were also held on the involvement of professors and teachers of Ege University in the spring semester of 2022/2023.