Fransiyaning Puatye universiteti bilan hamkorlik kengaymoqda
Joriy yil 10-aprel kuni Fransiyaning Puatye universiteti Adabiyot va tillar fakulteti dekani  Hélène Yèche  va  ushbu fakultet professori Charlotte Krauss Urganch davlat universitetida boʻldi.
Taʼkidlash joizki, Urganch davlat universiteti va Puatye universiteti oʻrtasida 2018-yildan buyon hamkorlik aloqalari oʻrnatilgan boʻlib, har yili akademik mobilliklar amalga oshirilib kelinmoqda. Ayniqsa, 2022-yilda Fransiyada oʻtkazilgan Fransiya-Oʻzbekiston universitetlari II forumi doirasidagi istiqbolli shartnomalar ikki universitet oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlikni yanada mustahkamladi.
Tashrif avvalida mehmonlarning universitet rahbaiyati bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Rasmiy muzokaralarda UrDU rektori B.Abdullayev boshchiligida Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor S.Xodjaniyozov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha  prorektor Z.Ibragimov, Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi E.Yoʻldoshevlar ishtirok etdi.
Uchrashuvda rektor B.Abdullayev Fransiya oliy oʻquv yurtlari bilan aloqalar haqida gapirar ekan, universitet jamoasi Puatye universitetiga alohida qiziqishi borligini va hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanligini eʼtirof etdi. Soʻzi davomida Fransiya-Oʻzbekiston taʻlim forumi doirasi oʻlaroq, Urganch davlat universiteti koʻplab manfaatli kelishuvlarga erishganligini taʼkidladi.  Puatye universiteti bilan esa azaldan hamkorlik mavjudligini mamnuniyat bilan qayd etdi. Shuningdek, mehmonlarga Urganch davlat universiteti haqida koʻplab maʼlumotlar berdi.
Oʻz oʻrnida mehmonlar ham doʻstona va iliq kutib olinganliklari uchun minnatdorchilik bildirib, Urganch davlat universiteti bilan hamkorlikni kengaytirish istagida ekanliklarini bildirishdi.
Muloqot davomida ikki universitet oʻrtagidagi aloqalarni mustahkamlash, Yevropa ittifoqining Erasmus+ loyihasi dasturlari doirasida hamkorlikni yanada kengaytirish borasida fikrlar bildirilib, magistraturada Lingvistika (fransuz tili), Sinxron tarjima va Tarjima nazariyasi (ingliz, nemis va fransuz tili) boʻyicha qoʻshma taʼlimni yoʻlga qoʻyish, akademik mobilliklarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Расширяется сотрудничество с французским Университетом Пуатье
10 апреля с.г. Ургенчский государственный университет посетили Элен Йеш, декан факультета литературы и языков Университета Пуатье, Франция, и Шарлотта Краусс, профессор этого факультета.
Следует отметить, что с 2018 года между Ургенчским государственным университетом и университетом Пуатье установлены отношения сотрудничества, ежегодно осуществляется академическая мобильность. В частности, перспективные контракты в рамках II Форума университетов Франция-Узбекистан, состоявшегося во Франции в 2022 году, еще больше укрепили дружбу и сотрудничество между двумя университетами.
Перед визитом у гостей состоялась встреча с руководством университета. Под руководством ректора УрГУ Б.Абдуллаева, проректора по учебной работе С.Ходжаниезова, проректора по научной работе и инновациям З.Ибрагимова, декана факультета иностранной филологии З.Джуманиезова, заведующего кафедрой международных связей Э .Юлдошев принял участие в официальных переговорах.
В ходе встречи ректор Б.Абдуллаев рассказал об отношениях с французскими высшими учебными заведениями, коллектив университета признал, что проявляет особый интерес к Университету Пуатье и заинтересован в расширении сотрудничества. В ходе своего выступления он отметил, что Ургенчский государственный университет достиг многих выгодных договоренностей в рамках образовательного форума Франция-Узбекистан. Он с удовольствием отметил давнее сотрудничество с Университетом Пуатье. Он также дал гостям много информации об Ургенчском государственном университете.
В свою очередь гости поблагодарили за радушный и теплый прием и выразили желание расширить сотрудничество с Ургенчским государственным университетом.
В ходе беседы были высказаны идеи по укреплению отношений между двумя университетами, дальнейшему расширению сотрудничества в рамках проектных программ Erasmus+ Европейского Союза, налаживанию совместного обучения в магистратуре по направлениям «Лингвистика (французский язык), «Синхронный перевод» и «Теория». перевода (английский, немецкий и французский языки), проведение академической мобильности.