UrDU rektorining hamkor xorijiy va respublika OTM professorlari bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Avval xabar berganimizdek, ayni kunlarda Urganch davlat universiteti Filologiya fakultetida bir vaqtning oʻzida 4 nafar xorijiy va respublikamizdan tashrif buyurgan olimlar, jumladan, Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasining Nizomiy Ganjaviy nomidagi "Ozarbayjon-Turkmaniston-O'zbekiston adabiy aloqalari" shoʻbasining mudiri, filologiya fanlari doktori, professor Almaz Ulvi, O'zbekiston Fanlar akademiyasi Alisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi direktori, folklorshunos olim, filologiya fanlari doktori, professor J.Eshonqulov, adabiyotshunos olim, bolalar adabiyoti mutaxassisi, professor R.Barakayev va Qo'qon davlat pedagogika instituti professori Z.Qobilovalar oʻzaro hamkorlik doirasida fakultet talabalariga dars mashgʻulotlarini olib bormoqdalar.
Bugun, 28-aprel kuni mehmonlar Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov va “Boshlangich taʼlim metodikasi” kafedrasi mudiri S.Allaberganova hamrohligida UrDU rektori B.Abdullayev bilan uchrashdilar.
Muloqotda Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasi bilan ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, birgalikda yozgi maktablarni tashkil qilish, shuningdek, Respublika oliy taʼlim muassasalari bilan ilmiy hamkorlikni kuchaytirish, talabalar va professor-oʼqituvchilar almashinuvini kengaytirish borasida istiqbolli rejalar belgilab olindi.
Samimiy ruhda kechgan suhbat yakunida rektor B.Abdullayev olimlarga ushbu tashrifi uchun chuqur minnatdorlik bildirib, tashakkurnoma va esdalik sovgʼalarini topshirdi.

Состоялась встреча ректора УрГУ с профессорами партнерских зарубежных и республиканских вузов
Как мы сообщали ранее, Ургенчский государственный университет на Филологическом факультете одновременно посетили 4 зарубежных и наших республиканских ученых, в том числе заведующий отделением «Азербайджано-Туркменистан-Узбекистанские литературные связи» Национальной академии наук Азербайджана имени Низами Гянджеви, доктор филологических наук, профессор Алмаз Ульви, директор Государственного музея литературы имени Алишера Навои Академии наук Узбекистана, фольклорист, доктор филологических наук, профессор Ж. Эшонкулов, литературовед, специалист по детской литературе, профессор Р. Баракаев и профессор Коканского государственного педагогического института З.Кабилова в рамках взаимного сотрудничества провели занятия для студентов факультета.
Сегодня, 28 апреля, гости в сопровождении декана Филологического факультета Д.Гайипова и заведующей кафедрой «Методика начального образования» С.Аллабергановой встретились с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым.
В ходе диалога были определены перспективные планы по развитию научного сотрудничества с Национальной академией наук Азербайджана, организации совместных летних школ, а также укреплению научного сотрудничества с высшими учебными заведениями республики, расширению обмен студентами и преподавателями.
В завершение беседы, прошедшей в искреннем духе, ректор Б.Абдуллаев выразил ученым глубокую признательность за этот визит, вручил благодарственное письмо и памятные подарки.