AQSHning O‘zbekistondagi elchisi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi
Joriy yil 2-3 iyun kunlari Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Henik Urganch davlat universitetida bo‘ldi.
Elchi janoblari dastlab universitet rektori B.Abdullayev bilan uchrashuv o‘tkazdi. Ushbu uchrashuvda Xorazm viloyat hokimi o‘rinbosari B.Saidov hamda universitet prorektorlari G‘.O‘razboyev, Z.Ibragimovlar, "Access" dasturi koordinatori F.Masharipova ishtirok etishdi.
Uchrashuv avvalida rektor B.Abdullayev universitetning bugungi kundagi faoliyati bilan yaqindan tanishtirdi. Prezidentimiz tashabbusi bilan xorijiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor va bu borada universitetimizda amalga oshirilayotgan ishlar haqida gapirib, AQSh oliy ta’lim muassasalari bilan o‘rnatilgan hamkorlik aloqalari, yozgi maktablar, matematik olimlar ishtirokidagi xalqaro konferensiyalar haqida to‘xtaldi.
Shuningdek, uchrashuvda Urganch davlat universitetda AQSh elchixonasi bilan hamkorlikda ijtimoiy himoyaga muhtoj maktab o‘quvchilari uchun ingliz tilini o‘rgatish maqsadida tashkil etilgan «Access Microscholarship» dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar hamda mazkur hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
O‘z o‘rnida elchi Jonatan Henik AQSh elchixonasi va universitet o‘rtasidagi hamkorlik faoliyatini yuqori darajada baholab, kelgusida boshqa sohalarda ham yanada mustahkamlash istagini bildirdi.
Shundan soʻng,  janob Jonatan Henik Xorijiy filologiya fakultetida boʻlib, u yerda tashkil etilgan “Access Microscholarship" loyihasi faoliyati bilan yaqindan tanishdi, oʻquvchilar tomonidan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdi. Mazkur loyiha doirasida minglab  xorazmlik yoshlar nafaqat ingliz tilini tajribali mutaxassislardan turli zamonaviy interfaollar metodikalar asosida oʻrganib kelishadi, shu bilan birgalikda, Amerika madaniyati tarixi haqida ham koʻplab bilimlarga ega boʻlishmoqda.
Shu kunning oʻzida Janob Jonatan Henik Kaliforniya davlat universiteti bilan 2017-yildan buyon hamkorlikda amalga oshirilayotgan Talabalar uchun xalqaro ilmiy tadqiqot amaliyoti (IRES- International Research Experience for Students) loyihasi doirasida universitetimizga 2 oyga xalqaro ilmiy tadqiqot amaliyotini o'tash uchun tashrif buyurgan AQSH lik talabalar bilan uchrashdi.
Tashrifning ikkinchi kunida elchi Jonatan Henik  Urganch davlat universitetida joylashgan nodavlat notijorat tashkiloti KRASS-Xorazm agromaslahat markazida boʻldi. KRASS-Xorazm agromaslahat markazi direktori J.Ruzimov KRASS binosidagi ilmiy laboratoriyalarda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari bilan tanishtirdi.
Jumladan,  GIS laboratoriyasi bilan tanishtirib, laboratoriya qishloq xo‘jalik ekinlarining zararkunanda va kasalliklarini aniqlash va bashorat qilishda GIS dasturi ishlab chiqilayotgani, hozirgi suv taqchilligi davrida o‘simliklarni suvga talabi va sho‘rlanishga chidamliligi bo‘yicha joylashtirishda GIS dasturidan foydalanish, bunda masofadan zondlash va oldingi yillardagi aerokosmik syomkalar dasturi yordamida tahlil qilib, natijasini amaliyotda qo‘llanilishi to‘g‘risida maʼlumot berdi. Shuningdek, Kimyo, Biologiya, Tuproqshunoslik laboratoriyalari bilan ham yaqindan tanishdi. Elchi janoblari laboratoriyalarda tuproq sho‘rlanishiga va qurg‘oqchilikka qarshi qanday ishlar amalga oshirilayotganligiga, ilmiy ishlar natijalari ishlab chiqarishga qanday tadbiq qilinayotganligiga qiziqdi.
Shundan keyin konferensiya xonasida KRASS-Xorazm agromaslahat markazi xodimlari bilan tanishib, Liliana Sin KRASS-Xorazm agromaslahat markazi tashkil topishi va hozirgi kunda amalga oshirilayotgan ilmiy ishlar va loyihalar to‘g‘risidagi  taqdimotni tingladi.
Tashrif yakunida  janob Jonatan Henik  universitet jamoasiga iliq va doʻstona munosabatlar uchun minnatdorchilik bildirib, Urganch davlat universiteti va KRASS-Xorazm agromaslahat markazi faoliyatiga yanada zafarlar tiladi va ushbu tashrifidan xursandligini izhor etdi.

The US Ambassador to Uzbekistan visited Urganch State University
On June 2-3 this year, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Uzbekistan Jonathan Henick visited Urganch State University.
First, the ambassador had a meeting with the rector of the university B.Abdullayev. Deputy governor of Khorezm region B. Saidov, university vice-rectors G. Orazboyev, Z. Ibragimov, coordinator of "Access" program F. Masharipova took part in this meeting.
At the beginning of the meeting, Rector B.Abdullayev introduced the current activities of the university. He talked about the attention paid to the development of foreign cooperation on the initiative of the President and the work being done at our university in this regard, he spoke about the cooperation relations established with US higher education institutions, summer schools, international conferences with the participation of mathematicians.
Also, at the meeting, the work being carried out within the framework of the "Access Microscholarship" program, organized in cooperation with the US Embassy in Urganch State University to teach English to schoolchildren in need of social protection, and the issues of further development of this cooperation were discussed.
Ambassador Jonathan Henick highly appreciated the cooperation between the US Embassy and the university and expressed his desire to further strengthen it in other areas in the future.
After that, Mr. Jonathan Henik visited the Faculty of Foreign Philology, where he studied the activities of the "Access Microscholarship" project, and participated in an event organized by the schoolchildren. Within the framework of this project, thousands of youth from Khorezm not only learned English from experienced experts on the basis of various modern interactive methods, and at the same time, they are also gaining a lot of knowledge about the history of American culture.
On this day, Mr. Jonathan Henick met with the students from the USA who visited our university for 2 months of international research experience within the framework of the International Research Experience for Students (IRES) project, which has been implemented in cooperation with the California State University since 2017.
On the second day of the visit, Ambassador Jonathan Henick visited the KRASS-Khorezm Rural Advisory Support Service, a non-governmental non-profit organization located at the Urganch State University. J. Ruzimov, director of the KRASS-Khorezm Rural Advisory Support Service, introduced the scientific and research work carried out in the scientific laboratories of the KRASS building.
In particular, by introducing the GIS laboratory, the laboratory is developing a GIS program for identifying and predicting pests and diseases of agricultural crops, using GIS software to place plants according to their water demand and salinity tolerance during the current water shortage, in which remote sensing and analyzed it with the help of the program of aerospace cameras of the previous years, and gave information about the practical application of the results. He also got to know the laboratories of Chemistry, Biology, and Soil Science. The ambassador was interested in what work is being done in the laboratories against soil salinity and drought, and how the results of scientific work are being applied to production.
After that, in the conference room, Liliana Sin got acquainted with the employees of the KRASS-Khorezm Rural Advisory Support Service and listened to the presentation about the establishment of the KRASS-Khorazm Khorezm Rural Advisory Support Service and the scientific works and projects that are currently being implemented.
At the end of the visit, Mr. Jonathan Henick thanked the university team for the warm and friendly relations, wished more success to the activities of Urganch State University and KRASS-Khorezm Rural Advisory Support Service, and expressed his happiness with this visit.