“Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi rivoji uchun manfaatli bo‘lgan kelishuvlarga erishildi
2023-yil 17-iyul kuni Turkiya hamkorlik va taraqqiyot agentligi (TIKA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Ali Rizo Tezjan Urganch davlat universiteti qoshidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyida boʻldi.
Tashrif avvalida mehmonlar muzey ekspozitsiyasi bilan yaqindan tanishdilar. Shundan so‘ng, tomonlarning hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda UrDU Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘.O‘razboyev, muzey direktori Y.Rahmonova va Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i E.Yo‘ldoshevlar ishtirok etdilar.
Unda Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi moddiy-texnik bazasini mustahkamlash xususida qator kelishuvlarga erishildi. Bular laboratoriya tashkil etish, mustabid sovet tuzumi qatag‘oni tufayli qurbon bo‘lgan mutafakkirlar, mashhur fan va adabiyot arboblari sharafiga bag‘ishlangan respublika va xalqaro ilmiy-amaliy anjumanlar, seminarlarni hamkorlikda tashkil etish va o‘tkazishni koʻzda tutadi.
Shuningdek, Turkiyaning turdosh muzeylari, ilmiy-tadqiqot va ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda ilmiy izlanishlar olib borish va tajriba almashishga kelishib olindi.
Qatag‘onga uchragan davlat, jamoat arboblari, fan va madaniyat, adabiyot va san’at namoyandalarining asarlarini tayyorlash va chop etish, Xiva shahri 2024-yilda “Islom dunyosining turizm poytaxti” deb e’lon qilinganligi munosabati bilan hamda Xiva shahrining turistik salohiyati va madaniyatini turk dunyosi, xalqaro maydonda faol targ‘ib qilish maqsadida taqdim etilgan asarlarni turk va o‘zbek tillarida O‘zbekiston va Turkiyada chop etish va ikki davlat kutubxonalariga tarqatish, xalqlariga targ‘ib etish takliflari kiritildi.
urdu.uz, “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi rivoji uchun manfaatli bo‘lgan kelishuvlarga erishildi

Достигнуты выгодные договоренности по развитию «Музея жертв репрессий»
17 июля 2023 года глава представительства Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА) в Узбекистане Али Реза Тезкан посетил «Музей жертв репрессий» Ургенчского государственного университета.
Перед посещением гости ознакомились с экспозицией музея. После этого состоялась кооперационная встреча сторон. Во встрече приняли участие проректор по международному сотрудничеству УрГУ Г. Уразбоев, директор музея Ю. Рахмонова и начальник отдела международных связей Э. Юлдошев.
В нем достигнут ряд договоренностей относительно укрепления материально-технической базы «Музея жертв репрессий» в структуре Ургенчского государственного университета. В их числе создание лаборатории, совместная организация и проведение республиканских и международных научно-практических конференций и семинаров, посвященных мыслителям, известным деятелям науки и литературы, ставшим жертвами репрессий авторитарной советской системы.
Также достигнута договоренность о проведении научных исследований и обмене опытом в сотрудничестве с родственными музеями, научно-исследовательскими и образовательными учреждениями Турции.
Подготовка и издание произведений угнетенного государства, общественных деятелей, представителей науки и культуры, литературы и искусства, в связи с объявлением города Хивы «Туристической столицей исламского мира» в 2024 году, а также туристическим потенциалом и культурой города Хивы.