“Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi rivoji uchun manfaatli bo‘lgan kelishuvlarga erishildi
2023-yil 17-iyul kuni Turkiya hamkorlik va taraqqiyot agentligi (TIKA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Ali Rizo Tezjan Urganch davlat universiteti qoshidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyida boʻldi.
Tashrif avvalida mehmonlar muzey ekspozitsiyasi bilan yaqindan tanishdilar. Shundan so‘ng, tomonlarning hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda UrDU Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘.O‘razboyev, muzey direktori Y.Rahmonova va Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i E.Yo‘ldoshevlar ishtirok etdilar.
Unda Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi moddiy-texnik bazasini mustahkamlash xususida qator kelishuvlarga erishildi. Bular laboratoriya tashkil etish, mustabid sovet tuzumi qatag‘oni tufayli qurbon bo‘lgan mutafakkirlar, mashhur fan va adabiyot arboblari sharafiga bag‘ishlangan respublika va xalqaro ilmiy-amaliy anjumanlar, seminarlarni hamkorlikda tashkil etish va o‘tkazishni koʻzda tutadi.
Shuningdek, Turkiyaning turdosh muzeylari, ilmiy-tadqiqot va ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda ilmiy izlanishlar olib borish va tajriba almashishga kelishib olindi.
Qatag‘onga uchragan davlat, jamoat arboblari, fan va madaniyat, adabiyot va san’at namoyandalarining asarlarini tayyorlash va chop etish, Xiva shahri 2024-yilda “Islom dunyosining turizm poytaxti” deb e’lon qilinganligi munosabati bilan hamda Xiva shahrining turistik salohiyati va madaniyatini turk dunyosi, xalqaro maydonda faol targ‘ib qilish maqsadida taqdim etilgan asarlarni turk va o‘zbek tillarida O‘zbekiston va Turkiyada chop etish va ikki davlat kutubxonalariga tarqatish, xalqlariga targ‘ib etish takliflari kiritildi.
urdu.uz, “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi rivoji uchun manfaatli bo‘lgan kelishuvlarga erishildi

Agreements beneficial for the development of the "Museum of Victims of Repressions" were reached
On July 17, 2023, the head of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) representative office in Uzbekistan, Ali Reza Tezcan, visited the "Museum of Victims of Repressions" at Urganch State University.
Before the visit, the guests got acquainted with the exposition of the museum. After that, a cooperation meeting of the parties was held. The meeting was attended by G. Orazboyev, vice-rector for international cooperation of UrSU, Y. Rahmonova, director of the museum, and E. Yoldoshev, head of the international relations department.
In it, a number of agreements were reached regarding the strengthening of the material and technical base of the "Museum of Victims of Repressions" in the structure of Urganch State University. These include the establishment of a laboratory, the joint organization and holding of republican and international scientific and practical conferences and seminars dedicated to thinkers, famous figures of science and literature, who fell victim to the repression of the authoritarian Soviet system.
It was also agreed to conduct scientific research and exchange experience in cooperation with related museums, research and educational institutions of Turkey.
Preparing and publishing the works of the oppressed state, public figures, representatives of science and culture, literature and art, in connection with the announcement of the city of Khiva as the "Tourism Capital of the Islamic World" in 2024, and the tourism potential and culture of the city of Khiva In order to actively promote the Turkish world and the international arena, proposals were made to publish the works presented in Turkish and Uzbek languages in Uzbekistan and Turkey and to distribute them to the libraries of the two countries and promote them to their peoples.