Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevning turkiyalik olim Abdurahmon Guzel bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Bugun Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevning turkiyalik olim Abdurahmon Guzel bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Filologiya fanlari doktori, professor Abdurahmon Guzel Turkiya Respublikasi Boshkent universitetining  Alisher Navoiy ilmiy-tadqiqot markazi rahbari, 70 dan ortiq ilmiy-tadqiqot asarlar muallifidir
. Joriy yilning 13-sentabr sanasidan boshlab Oʻzbek filologiyasi fakultetida Turkiy xalqlar tasavvuf adabiyoti fanidan talabalarga maʼruza mashgʻulotlari olib bormoqda.
Muloqotda Urganch davlat universiteti hamda Boshkent universiteti oʻrtasidagi ilmiy hamkorlikni yanada kuchaytirish, Urganch davlat universitetining yosh oʻqituvchi va tadqiqotchilarini Boshkent universitetida malaka oshirish masalalarini yoʻlga qoʻyish, Turkiy xalqlar tasavvuf adabiyotini oʻqitishda hamkorlik qilish, Zoom dasturi orqali turk tilini oʻqitish masalalari muhokama etilib, oʻzaro manfaatli kelishuvlarga erishildi.

Ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев встретился с турецким ученым Абдурахманом Гюзелем
Сегодня состоялась встреча ректора Ургенчского государственного университета Бахрома Абдуллаева с турецким ученым Абдурахманом Гюзелем.
Доктор филологических наук, профессор Абдурахман Гюзель - руководитель исследовательского центра "Алишер Навои" Бошкентского университета Турецкой Республики, автор более 70 научных работ. С 13 сентября этого года на факультете узбекской филологии проводятся лекции на тему "Суфийская литература тюркских народов".
В ходе беседы были обсуждены и достигнуты взаимовыгодные договоренности по вопросам укрепления научного сотрудничества между Ургенчским государственным университетом и Башкентским университетом, организации подготовки молодых преподавателей и научных сотрудников Ургенчского государственного университета в Башкентском университете, сотрудничества в области преподавания суфийской литературы тюркских народов, преподавания турецкого языка по программе Zoom.