Urganch davlat universiteti oʻqituvchilar Moʻgʻuliston ekspeditsiyasida ishtirok etdi
2023-yilning 12-19-oktabr kunlari Xorazm-moʻgʻul munosabatlari tarixini oʻrganish maqsadida tarixchi olimlardan tashkil topgan viloyatimizning ekspeditsion guruhi Moʻgʻulistonga tashrif buyurdi. Ekspeditsiya tarkibida Urganch davlat universitetidan “Tarix” kafedrasi dotsenti M.Jumaniyozova va kafedra oʻqituvchisi M.Xasanov ham ishtirok etdi.
Safar chogʻida Xorazm tarixiga oid kitoblar saqlanayotgan bir necha kutubxonalarda ilmiy izlanishlar olib borildi. 18-19 oktabr kunlari oʻtkazilgan Xorazm- moʻgʻul munosabatlari tarixiga bagʻishlangan I xalqaro konferensiyada maʼruzasi bilan qatnashdilar.
Shuningdek, Mo'g'uliston milliy unversitetida bo'lib, oliygoh prezidenti Badarch Dandev bilan uchrashishdi. Hamkorlik istiqbollari haqida fikr almashishdi. Uchrashuv natijasi oʻlaroq, ikki universitet oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolashga muvaffaq boʻlindi.

Преподаватели Ургенчского государственного университета приняли участие в монгольской экспедиции
С 12 по 19 октября 2023 г. экспедиционная группа нашего региона, состоящая из историков, посетила Монголию с целью изучения истории хорезмо-монгольских отношений. В экспедиции также приняли участие доцент кафедры истории Ургенчского государственного университета М. Джуманиёзова и преподаватель кафедры М. Хасанов.
В ходе поездки были проведены научные исследования в нескольких библиотеках, где хранятся книги по истории Хорезма. Они приняли участие в 1-й международной конференции, посвященной истории хорезмо-монгольских отношений, которая проходила 18-19 октября.
Они также посетили Национальный университет Монголии и встретились с президентом университета Бадарчем Дандевым. Состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества. По итогам встречи удалось подписать меморандум о сотрудничестве между двумя университетами.