Urganch davlat universiteti oʻqituvchilar Moʻgʻuliston ekspeditsiyasida ishtirok etdi
2023-yilning 12-19-oktabr kunlari Xorazm-moʻgʻul munosabatlari tarixini oʻrganish maqsadida tarixchi olimlardan tashkil topgan viloyatimizning ekspeditsion guruhi Moʻgʻulistonga tashrif buyurdi. Ekspeditsiya tarkibida Urganch davlat universitetidan “Tarix” kafedrasi dotsenti M.Jumaniyozova va kafedra oʻqituvchisi M.Xasanov ham ishtirok etdi.
Safar chogʻida Xorazm tarixiga oid kitoblar saqlanayotgan bir necha kutubxonalarda ilmiy izlanishlar olib borildi. 18-19 oktabr kunlari oʻtkazilgan Xorazm- moʻgʻul munosabatlari tarixiga bagʻishlangan I xalqaro konferensiyada maʼruzasi bilan qatnashdilar.
Shuningdek, Mo'g'uliston milliy unversitetida bo'lib, oliygoh prezidenti Badarch Dandev bilan uchrashishdi. Hamkorlik istiqbollari haqida fikr almashishdi. Uchrashuv natijasi oʻlaroq, ikki universitet oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolashga muvaffaq boʻlindi.

Urganch State University teachers participated in the Mongolian expedition
On October 12-19, 2023, an expedition group of our region, consisting of historians, visited Mongolia in order to study the history of Khorezm-Mongol relations. M. Jumaniyozova, associate professor of History Department of Urganch State University, and M. Khasanov, teacher of the department, also participated in the expedition.
During the trip, scientific research was conducted in several libraries where books on the history of Khorezm are stored. They participated in the 1st international conference dedicated to the history of Khorezm-Mongol relations held on October 18-19.
They also visited the National University of Mongolia and met with the president of the university, Badarch Dandev. They exchanged views on the prospects of cooperation. As a result of the meeting, it was possible to sign a memorandum of cooperation between the two universities.