Urganch Davlat Universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o`qituvchisi Atajanov Temurning Xorazm viloyati sharoitida so`ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi biologik kurash mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari
S.Sadullaev so‘zga chiqib, kafedra dotsenti T.Atajanovga Xorazm viloyati sharoitida so`ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi biologik kurash mavzusidagi  ma’ruzasini boshlash uchun so’z berdi. Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida Respublikamizdagi oliy o’quv yurtlari talabalarining mazkur mavzu bo’yicha bilimlarini chuqurlashtirish, individual va guruhlarda sohadagi muammolarning yechimini tahlil qilish va qaror qabul qilish ko’nikmalarini shakllantirish, muammolarni yechishda bir necha maqbul yechimlarni topish hamda yaratilgan ishlanmalarni ishlab chiqarishga joriy etish malakasini shakllantirishdan iboratligini gapirdi. Dunyoda oziq-ovqat havsizligini taʼminlash va jaxon bozorida oʼz oʼrniga ega boʼlish maqsadida qishloq xoʼjaligi maxsulotlarini yetishtirish va ularni zararkunanda va kasalliklardan himoya qilishning ilgʼor texnologiyalari ustida tadqiqotlar olib borilmoqda. Аmmo urugʼmevali bogʼlarda yetishtirilayotgan mahsulotlarning bir qismi haligacha olma mevaxoʼri (Carpocapsa pomonella L.) tomonidan nobud boʼlishi bu zararkunandaga qarshi kurash tizimini takomillashtirishni talab etadi. Xususan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 29 martdagi «Oʼzbekiston Respublikasida meva-sabzavotchilikni jadal rivojlantirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida»gi PF-5388-son Farmoni, Oʼzbekiston Respublikasining 2018 yil 9 iyuldagi «Oʼsimliklar karantini toʼgʼrisida»gi Oʼzbekiston Respublikasi qonuniga oʼzgartirish va qoʼshimchalar kiritish haqida OʼRQ-484-son qonuni, Prezidentimizning 2019 yil 23 oktyabrdagi farmoni bilan qabul qilingan Qishloq xo‘jaligini 2030 yilgacha rivojlantirish strategiyasida plantatsiya shaklida intensiv bog‘lar barpo etib yuqori mo’l xosil olish va Oʼzbekiston Respublikasining 2022 yil 28 yanvardagi PF-60-sonli Farmonining 30-maqsadida “Eksportbop mahsulotlar yetishtirish hamda meva-sabzavotchilikni rivojlantirish, intensiv bog‘lar maydonini 3 baravar va issiqxonalarni 2 baravar ko‘paytirib, eksport salohiyatini yana 1 milliard AQSh dollariga oshirish” kabi ko‘p masalalar  belgilab berildi. Ma`ruzachi mavzu yuzasidan qiziqarli ma`lumotlarga ega bo`lib u o`qituvchi va talabalarni mavzuga jalb etdi.  O’qituvchi esa bu faol usullarni qo’llash orqali talabalarning darsdagi ishtirokini, ular tomonidan berilgan savollarga tez va to’g’ri javob berish qobiliyatini, muammolarni hal etish uchun har xil takliflar kiritishini, o’tilgan fan bo’yicha ega bo’lgan amaliy ko’nikmalarini aniq va to’liқ baholash imkoniga ega bo’ladi.Seminar davomida  kafedra professor-o‘qituvchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachiga murojaat qildilar va savollariga javob oldilar.

Научно-теоретический семинар Атаджанова Темура, преподавателя-стажера кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета по биологической борьбе с сосущими и грызунами-вредителями в Хорезмской области
С.Садуллаев выступил и предоставил слово доценту кафедры Т.Атаджанову для начала лекции по биологической борьбе с сосущими и грызунами-вредителями в Хорезмской области. В своей лекции спикер рассказал, что студенты высших учебных заведений нашей Республики должны углублять свои знания по этой теме, индивидуально и в группах анализировать пути решения проблем в области, формировать навыки принятия решений, находить некоторые приемлемые варианты решения проблем. , а создать он сказал, что оно заключается в формировании квалификации внедрения разработок в производство. Проводятся исследования передовых технологий выращивания сельскохозяйственной продукции и защиты ее от вредителей и болезней с целью обеспечения глобальной продовольственной безопасности и завоевания места на мировом рынке. Однако тот факт, что часть продукции, выращиваемой в семенных садах, до сих пор уничтожается яблоневой мотылькой (Carpocapsa pomonella L.), требует совершенствования системы борьбы с этим вредителем. В частности, Указ Президента Республики Узбекистан от 29 марта 2018 года №ПФ-5388 «О дополнительных мерах по опережающему развитию плодоовощеводства в Республике Узбекистан», изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О карантине растений» от 9 июля 2018 года ПФ-60 Республики Узбекистан от 28 января 2022 года в Стратегии развития сельского хозяйства до 2030 года, принятой Указом Президента Республики Узбекистан № В 30-й цели Указа нет. Докладчик предоставил интересную информацию по теме и привлек к этой теме учителей и студентов. И используя эти активные методы, учитель имеет участие учащихся в уроке, возможность быстро и правильно отвечать на задаваемые ими вопросы, вносить различные предложения по решению задач, иметь возможность познавать изучаемый предмет. имеют возможность точно и полно оценить свои практические навыки.В ходе семинара профессора и преподаватели кафедры обратились к спикеру с интересующими их вопросами и получили ответы на свои вопросы.