Urganch Davlat Universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi o`qituvchisi Bobojonov Otabekning Kishmishbop uzum navlaridan qand miqdorini xomtok me`yoriga bog`liqligini talabalarga Maktub metodi yordamida o`rganish mavzusidagi ilmiy-uslubiy seminari.
Kun tartibidagi masala yuzasidan kafedra mudiri S.Sadullaev so‘zga chiqib, kafedra o`qituvchisi  O.Bobojonovga Kishmishbop uzum navlaridan qand miqdorini xomtok me`yoriga bog`liqligini talabalarga Maktub metodi yordamida o`rganish mavzusidagi ma’ruzasini boshlash uchun so’z berdi. Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida Respublikamizdagi oliy o’quv yurtlari talabalarining mazkur mavzu bo’yicha bilimlarini chuqurlashtirish, individual va guruhlarda sohadagi muammolarning yechimini tahlil qilish va qaror qabul qilish ko’nikmalarini shakllantirish, muammolarni yechishda bir necha maqbul yechimlarni topish hamda yaratilgan ishlanmalarni ishlab chiqarishga joriy etish malakasini shakllantirishdan iboratligini gapirdi. Maruzachi o`z maruzasida maktub metodini o`rganishni uzum navlariga qiyoslab tushuntirdi. Jumladan: Qora kishmish. Mahalliy nav. 1959 yildan Respublika bо‘yicha Davlat reyestriga kiritilgan. О‘rta Osiyoda ertapishar navlar orasida iste’mol qilish uchun eng yaxshi nav hisoblanadi. Bu navning tupi baland bо‘lib, novdalari yirik, tez о‘sadi. Kasallik va zararkunandalarga kam chidamli, serkosporioz va un shudring bilan tez zararlanadi. Uzum shingili katta, о‘rtacha vazni – 172 g. Shakli silindr konussimon, g‘ovak, ba’zan zich, rangi qora, eti sershira, mayin. Mevasining pishgan vaqtidagi ta’m bahosi – 8,0 ball. Hosildorligi – 280,8 s/ga, eng yuqori hosildorligi – 358,4 s/ga ni tashkil etadi. Oq  kishmish. О‘rta Osiyoda yaratilgan. 1959 yildan Respublika bо‘yicha Davlat reyestriga kiritilgan. Bu navning tupi baland bо‘lib, mevasi о‘rtapishar, uzum shingili mayda, tuxumsimon, rangi sarg‘ish yashildan to sariqqacha, mayda qora nuqtalari bor. Nav urug‘siz bо‘lib, quritish uchun ishlatiladi. Uzum shingilining о‘rtacha vazni – 153 g. Mevasining pishgan vaqtidagi ta’m bahosi – 7,1 ball. Hosildorligi – 259 s/ga, eng yuqori hosildorligi – 300,8 s/ga ni tashkil etadi. Seminar davomida  kafedra professor-o‘qituvchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachiga murojaat qildilar va savollariga javob oldilar.

Scientific-methodological seminar of Bobojonov Otabek, a teacher of the Department of Fruit and Vegetables of Urganch State University, on the topic of studying the dependence of the sugar content of Kishmishbop grape varieties on the raw material standard, using the letter method.
The head of the department S. Sadullaev spoke about the issue on the agenda and gave the floor to the teacher of the department O. Bobojonov to start his lecture on the topic of studying the dependence of sugar content of Kishmishbop grape varieties on the khometok standard using the letter method. .
In his lecture, the speaker said that students of higher educational institutions in our Republic should deepen their knowledge on this topic, analyze solutions to problems in the field individually and in groups, and form decision-making skills, find some acceptable solutions to solve problems, and create he said that it consists in forming the qualification of introduction of developments into production. In his presentation, the speaker explained the study of the letter method by comparing it to grape varieties. Including: Black currant. A local variety. Since 1959, it has been included in the State Register of the Republic. In Central Asia, among the early varieties, it is considered the best variety for consumption. This variety has a tall bush, large branches and fast growth. It is less resistant to diseases and pests, it is quickly damaged by cercosporosis and powdery mildew. Grape shingles are large, average weight - 172 g. The shape of the cylinder is conical, porous, sometimes dense, black in color, the flesh is smooth, soft. The taste rating of the ripe fruit is 8.0 points. The yield is 280.8 s/ha, the highest yield is 358.4 s/ha. White currant. Created in Central Asia. Since 1959, it has been included in the State Register of the Republic. The bush of this variety is tall, the fruit is medium-sized, the grapes are small, egg-shaped, yellow-green to yellow in color, with small black dots. The variety is seedless and used for drying. The average weight of a grape shingle is 153 g. The taste rating of the ripe fruit is 7.1 points. The yield is 259 s/ha, the highest yield is 300.8 s/ha.During the seminar, professors and teachers of the department addressed the speaker with questions they were interested in and received answers to their questions.