Urganch Davlat Universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi o`qituvchisi Bobojonov Otabekning Kishmishbop uzum navlaridan qand miqdorini xomtok me`yoriga bog`liqligini talabalarga Maktub metodi yordamida o`rganish mavzusidagi ilmiy-uslubiy seminari.
Kun tartibidagi masala yuzasidan kafedra mudiri S.Sadullaev so‘zga chiqib, kafedra o`qituvchisi  O.Bobojonovga Kishmishbop uzum navlaridan qand miqdorini xomtok me`yoriga bog`liqligini talabalarga Maktub metodi yordamida o`rganish mavzusidagi ma’ruzasini boshlash uchun so’z berdi. Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida Respublikamizdagi oliy o’quv yurtlari talabalarining mazkur mavzu bo’yicha bilimlarini chuqurlashtirish, individual va guruhlarda sohadagi muammolarning yechimini tahlil qilish va qaror qabul qilish ko’nikmalarini shakllantirish, muammolarni yechishda bir necha maqbul yechimlarni topish hamda yaratilgan ishlanmalarni ishlab chiqarishga joriy etish malakasini shakllantirishdan iboratligini gapirdi. Maruzachi o`z maruzasida maktub metodini o`rganishni uzum navlariga qiyoslab tushuntirdi. Jumladan: Qora kishmish. Mahalliy nav. 1959 yildan Respublika bо‘yicha Davlat reyestriga kiritilgan. О‘rta Osiyoda ertapishar navlar orasida iste’mol qilish uchun eng yaxshi nav hisoblanadi. Bu navning tupi baland bо‘lib, novdalari yirik, tez о‘sadi. Kasallik va zararkunandalarga kam chidamli, serkosporioz va un shudring bilan tez zararlanadi. Uzum shingili katta, о‘rtacha vazni – 172 g. Shakli silindr konussimon, g‘ovak, ba’zan zich, rangi qora, eti sershira, mayin. Mevasining pishgan vaqtidagi ta’m bahosi – 8,0 ball. Hosildorligi – 280,8 s/ga, eng yuqori hosildorligi – 358,4 s/ga ni tashkil etadi. Oq  kishmish. О‘rta Osiyoda yaratilgan. 1959 yildan Respublika bо‘yicha Davlat reyestriga kiritilgan. Bu navning tupi baland bо‘lib, mevasi о‘rtapishar, uzum shingili mayda, tuxumsimon, rangi sarg‘ish yashildan to sariqqacha, mayda qora nuqtalari bor. Nav urug‘siz bо‘lib, quritish uchun ishlatiladi. Uzum shingilining о‘rtacha vazni – 153 g. Mevasining pishgan vaqtidagi ta’m bahosi – 7,1 ball. Hosildorligi – 259 s/ga, eng yuqori hosildorligi – 300,8 s/ga ni tashkil etadi. Seminar davomida  kafedra professor-o‘qituvchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachiga murojaat qildilar va savollariga javob oldilar.

Научно-методический семинар Бободжонова Отабека, преподавателя кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета, на тему изучения зависимости сахаристости сортов винограда Кишмишбоп от стандарта сырья буквенным методом.
Заведующий кафедрой Садуллаев С. рассказал о стоящем на повестке дня вопросе и предоставил слово преподавателю кафедры Бободжонову О. для начала лекции на тему изучения зависимости сахаристости сортов винограда Кишмишбоп от стандарта хометок. используя буквенный метод. .
В своей лекции спикер рассказал, что студенты высших учебных заведений нашей Республики должны углубить свои знания по этой теме, индивидуально и в группах анализировать пути решения проблем в области, формировать навыки принятия решений, находить некоторые приемлемые варианты решения проблем. , а создать он сказал, что оно заключается в формировании квалификации внедрения разработок в производство. В своей презентации докладчик объяснил изучение буквенного метода, сравнив его с сортами винограда. В том числе: Черная смородина. Местный сорт. С 1959 года он внесен в Госреестр республики. В Средней Азии среди ранних сортов считается лучшим сортом для потребления. Этот сорт имеет высокий куст, крупные ветви и быстрый рост. Менее устойчив к болезням и вредителям, быстро повреждается церкоспорозом и мучнистой росой. Виноградная черепица крупная, средний вес – 172 г. Форма цилиндра коническая, пористая, иногда плотная, черного цвета, мякоть гладкая, мягкая. Вкусовая оценка спелых плодов – 8,0 баллов. Урожайность 280,8 ц/га, максимальная урожайность 358,4 ц/га. Белая смородина. Создан в Средней Азии. С 1959 года он внесен в Госреестр республики. Куст этого сорта высокий, плоды средние, виноградины мелкие, яйцевидной формы, цвета от желто-зеленого до желтого, с мелкими черными точками. Сорт бессемянный, используется для сушки. Средний вес виноградной черепицы составляет 153 г. Вкусовая оценка спелых плодов – 7,1 балла. Урожайность 259 ц/га, максимальная урожайность 300,8 ц/га.
В ходе семинара профессора и преподаватели кафедры обратились к спикеру с интересующими их вопросами и получили ответы на свои вопросы.