CIMPA yozgi maktabining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Unda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev nutq soʻzlab, Urganch davlat universiteti mana shunday oliy darajadagi ilmiy konferensiyaga mezbonlik qilib turganidan bagʻoyatda mamnun ekanini bildirib, barcha xorijlik va oʻzbekistonlik mehmonlarga “Al-Xorazmiy va matematika vataniga xush kelibsizlar! Ushbu maktab yuqori saviya va qiziqarli o'tishiga ishonaman”, – deya ishonch bildirdi hamda maʼruza oʻqish uchun tashrif buyurgan xorijlik olimlarga minnatdorchilik izhor qildi.
Shundan soʻng, CIMPA tashkiloti direktori Christophe Ritzenthaler hamda loyiha koordinatori, UrDU prorektori Zafar Ibragimov 2 hafta davom etadigan loyihaning maqsadi va oldiga qoʻygan vazifalari, kelajak istiqbollari haqida soʻz yuritdilar.
Matematikaning Sonlar nazariyasi yo‘nalishi O‘zbekistonda yaxshi rivojlanmagan sohalaridan biri sanaladi. Har yili anʼanaviy tarzda tashkil etiladigan ushbu yozgi maktabning maqsadi ham aynan mana shu sohani rivojlantirishga qaratilgandir. Sonlar nazariyasi boʻyicha dunyoning yetakchi olimlari AQSh, Yevropa Ittifoqi va Rossiyadan taklif etilgan. Ochilish marosimidan soʻng, maktabning ilk maʼruzachisi Italiyaning Roma universiteti professori René Schoof tomonidan Sonlar nazariyasiga bagʻishlangan darslar boshlab yuborildi.

Состоялась церемония открытия летней школы CIMPA
Ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев выступил с речью и сказал, что очень рад, что в Ургенчском государственном университете прошла научная конференция такого высокого уровня.  "Добро пожаловать на родину Аль-Хорезми и математики. Я верю, что эта школа будет интересной и проходит на высоком уровне" - он выразил свою уверенность и поблагодарил зарубежных ученых, которые приехали читать лекции.
После этого Кристоф Ритценталер, директор организации CIMPA и Зафар Ибрагимов, координатор проекта и проректор УрГУ, рассказали о целях и задачах 2-недельного проекта, дальнейших перспективах.
Теория чисел является одной из слаборазвитых областей математики в Узбекистане. Цель этой летней школы, которая организуется каждый год в традиционном порядке, направлена ​​на развитие этой сферы. Были приглашены ведущие мировые учёные по теории чисел из США, Евросоюза и России. После церемонии открытия первый спикер школы Рене Шуф, профессор Римского университета (Италия), начал занятия по теории чисел.