CIMPA yozgi maktabining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Unda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev nutq soʻzlab, Urganch davlat universiteti mana shunday oliy darajadagi ilmiy konferensiyaga mezbonlik qilib turganidan bagʻoyatda mamnun ekanini bildirib, barcha xorijlik va oʻzbekistonlik mehmonlarga “Al-Xorazmiy va matematika vataniga xush kelibsizlar! Ushbu maktab yuqori saviya va qiziqarli o'tishiga ishonaman”, – deya ishonch bildirdi hamda maʼruza oʻqish uchun tashrif buyurgan xorijlik olimlarga minnatdorchilik izhor qildi.
Shundan soʻng, CIMPA tashkiloti direktori Christophe Ritzenthaler hamda loyiha koordinatori, UrDU prorektori Zafar Ibragimov 2 hafta davom etadigan loyihaning maqsadi va oldiga qoʻygan vazifalari, kelajak istiqbollari haqida soʻz yuritdilar.
Matematikaning Sonlar nazariyasi yo‘nalishi O‘zbekistonda yaxshi rivojlanmagan sohalaridan biri sanaladi. Har yili anʼanaviy tarzda tashkil etiladigan ushbu yozgi maktabning maqsadi ham aynan mana shu sohani rivojlantirishga qaratilgandir. Sonlar nazariyasi boʻyicha dunyoning yetakchi olimlari AQSh, Yevropa Ittifoqi va Rossiyadan taklif etilgan. Ochilish marosimidan soʻng, maktabning ilk maʼruzachisi Italiyaning Roma universiteti professori René Schoof tomonidan Sonlar nazariyasiga bagʻishlangan darslar boshlab yuborildi.

The opening ceremony of the CIMPA summer school was held
The Rector of Urgench State University, Bakhrom Abdullayev, gave a speech and said that he was very pleased that Urgench State University hosted such a high-level scientific conference. "Welcome to Al-Khorazmi and the homeland of mathematics! I believe that this school will be of a high level and interesting," he said and expressed his gratitude to the foreign scientists who came to give lectures.
After that, Christophe Ritzenthaler, director of CIMPA organization, and Zafar Ibragimov, project coordinator, vice-rector of UrSU, spoke about the purpose and tasks of the 2-week project, future prospects.
Number theory is one of the underdeveloped areas of mathematics in Uzbekistan. The goal of this summer school, which is organized every year in a traditional way, is aimed at the development of this field. The world's leading number theory scientists were invited from the USA, the European Union and Russia. After the opening ceremony, the first speaker of the school, René Schoof, professor of the University of Rome, Italy, started the number theory classes.
At the moment, the audience of young scientists and researchers are enjoying the professor's lecture.