Gʻarbiy va Markaziy Osiyo uchun resurs tejamkor qishloq xo‘jaligi bo‘yicha xalqaro trening oʻz ish faoliyatini boshladi
26-30 avgust kunlari О‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-iyundagi PQ-233-son qarorida belgilangan vazifalar asosida “Iqlim o‘zgarishiga nisbatan barqaror ekotizmni yaratish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarning iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq xavflarga moslashuvchanligini oshirish” maqsadida Xalqaro CIMMYT tashkiloti bilan hamkorlikda o‘quv-seminarlari o’tkazilishi belgilangan.
Bugun, 26-avgust kuni Urganch davlat universiteti tashabbusi bilan Urganch shahridagi “Fayz” mexmoxonasida “Qishloq xo‘jaligida resurs tejamkor texnologiyalarni qo‘llash” bo‘yicha xalqaro o‘quv-seminari o’z ish faoliyatini boshladi. Seminarda Xalqaro bug‘doy va makkajo‘xorini rivojlantirish markazi (CIMMYT) ning hindistonlik ekspertlari, Urganch davlat universiteti Xalqaro hamkorlik bo’limi, Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti dekani J.Ruzimov boshchiligida fakultet professor-oʻqituvchilari, doktorant va magistrlari, shuningdek, Xorazm Agro xizmatlar markazi vakillari hamda viloyat fermerlari ishtirok etmoqda. Seminarni Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyev kirish so’z bilan ochib berdi.

International training on resource-efficient agriculture for Western and Central Asia has started its work
On August 26-30, based on the tasks defined in the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-233 dated June 24, 2024, "Creating a sustainable ecosystem in relation to climate change and the risks associated with climate change of agricultural producers in order to increase its flexibility" training seminars will be held in cooperation with the International CIMMYT organization.
Today, August 26, at the initiative of Urgench State University, the international training seminar on "Application of resource-saving technologies in agriculture" began its work at the "Fayz" hotel in Urgench. Indian experts of the International Wheat and Maize Development Center (CIMMYT), the Department of International Cooperation of Urgench State University, the dean of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences J. Ruzimov, faculty professors, doctoral students and masters, as well as , Khorezm Agro Service Center representatives and regional farmers are participating. The seminar was opened by G.O'razbayev, vice-rector for international cooperation.