Gʻarbiy va Markaziy Osiyo uchun resurs tejamkor qishloq xo‘jaligi bo‘yicha xalqaro trening oʻz ish faoliyatini boshladi
26-30 avgust kunlari О‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-iyundagi PQ-233-son qarorida belgilangan vazifalar asosida “Iqlim o‘zgarishiga nisbatan barqaror ekotizmni yaratish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarning iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq xavflarga moslashuvchanligini oshirish” maqsadida Xalqaro CIMMYT tashkiloti bilan hamkorlikda o‘quv-seminarlari o’tkazilishi belgilangan.
Bugun, 26-avgust kuni Urganch davlat universiteti tashabbusi bilan Urganch shahridagi “Fayz” mexmoxonasida “Qishloq xo‘jaligida resurs tejamkor texnologiyalarni qo‘llash” bo‘yicha xalqaro o‘quv-seminari o’z ish faoliyatini boshladi. Seminarda Xalqaro bug‘doy va makkajo‘xorini rivojlantirish markazi (CIMMYT) ning hindistonlik ekspertlari, Urganch davlat universiteti Xalqaro hamkorlik bo’limi, Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti dekani J.Ruzimov boshchiligida fakultet professor-oʻqituvchilari, doktorant va magistrlari, shuningdek, Xorazm Agro xizmatlar markazi vakillari hamda viloyat fermerlari ishtirok etmoqda. Seminarni Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyev kirish so’z bilan ochib berdi.

Международный тренинг начал свою работу
С 26 по 30 августа в соответствии с задачами, поставленными в постановлении Президента Республики Узбекистан от 24 июня 2024 года № PQ-233, в целях “Создания устойчивой экотуризма в отношении изменения климата и повышения гибкости сельхозпроизводителей к рискам, связанным с изменением климата”, совместно с Международной организацией CIMMYT будут проведены обучающие семинары по ресурсосберегающему сельскому хозяйству для Западной и Центральной Азии.
Сегодня, 26 августа, по инициативе Ургенчского государственного университета в гостинице “Файз” города Ургенч начал свою работу международный обучающий семинар “Применение ресурсосберегающих технологий в сельском хозяйстве”. В семинаре приняли участие индийские эксперты Международного центра развития пшеницы и кукурузы (CIMMYT), декан факультета естественных и сельскохозяйственных наук факультета международного сотрудничества Ургенчского государственного университета, участвуют профессора, под руководством Дж.Рузимова с докторантами и магистрами факультета, а также представители Харезмского центра агроуслуг и фермеры области. Семинар провел проректор по международному сотрудничеству Г.Оразбаев, он открыл его вступительным словом.