UrDUda Germaniyadan kelgan yosh tadqiqotchilar bilan RISMUz/RESMiCA loyihasi doirasida ilk uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun, 27-avgust kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Germaniyadan kelgan yosh tadqiqotchilar bilan RISMUz/RESMiCA loyihasi doirasidagi ilk uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuv barqaror transport tizimlarini rivojlantirishga qaratilgan xalqaro hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berdi. Uchrashuvda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Z.Ibragimov, Biznes va boshqaruv kafedrasi dotsenti E.Xodjaniyazov hamda loyihaning mahalliy ishtirokchilari ishtirok etdi.
Tadqiqotchilarga universitet kampusi, ilmiy laboratoriyalar, hamkorlik imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi. RISMUz/RESMiCA loyihasi doirasida Germaniyadan kelgan yosh olimlar 3 oy davomida Urganch shahrida barqaror shahar transporti, piyodalar va velosiped yo‘laklari, jamoat transporti tizimlari hamda yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib boradilar.
Shuningdek, ular mahalliy mutaxassislar bilan birgalikda “Nurli Hayot” mahallasida transport infratuzilmasini takomillashtirish bo‘yicha tadqiqotlarni amalga oshiradilar.

Первая встреча с молодыми исследователями из Германии в рамках проекта RISMUz/RESMiCA состоялась в УрДУ
Сегодня, 27 августа, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялась первая встреча с молодыми исследователями из Германии в рамках проекта RISMUz/RESMiCA.
Эта встреча стала новым этапом международного сотрудничества, направленного на развитие устойчивых транспортных систем. Во встрече приняли участие проректор по научной работе и инновациям З. Ибрагимов, доцент кафедры бизнеса и управления Э. Ходжаниязов, а также местные участники проекта.
Молодым исследователям была представлена подробная информация о кампусе университета, научных лабораториях и возможностях сотрудничества. В рамках проекта RISMUz/RESMiCA молодые ученые из Германии в течение трёх месяцев будут проводить научные исследования в городе Ургенч по темам устойчивого городского транспорта, пешеходных и велосипедных дорожек, систем общественного транспорта и безопасности дорожного движения.
Кроме того, совместно с местными специалистами они будут проводить исследования по совершенствованию транспортной инфраструктуры в махалле «Нурли Хаёт».