AQSHlik professor UrDUda dars mashg‘ulotlari olib boradi
Shundan so‘ng, oliygoh rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida universitet rahbariyati va Xorijiy filologiya fakulteti professor-o‘qituvchilari ishtirokida mehmonlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat davomida xalqaro hamkorlik, ilmiy-tadqiqot ishlari va talaba-yoshlar bilan ishlash borasida yangi istiqbollar muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, professor Oyarzabalning Xorazmga kelishidagi asosiy maqsad – ilm-fan va ta’lim sohasida chuqur hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdir. U 22-sentabrdan 30-oktabrgacha bo‘lgan muddat davomida Xorazm Ma’mun akademiyasi laboratoriyasida mahalliy olimlar bilan birgalikda ilmiy tadqiqotlar olib boradi. Shu bilan birga, Urganch davlat universitetining Biologiya, Biotexnologiya va Oziq-ovqat xavfsizligi yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalarga ma’ruzalar o‘qib, ularni zamonaviy ilmiy yondashuvlar bilan tanishtiradi.
Ahamiyatlisi, Ingliz tili va adabiyoti yo‘nalishidagi iqtidorli talabalarga professor Oyarzabal ilmiy maqolalar tayyorlash, ularni Scopus va Web of Science kabi xalqaro ilmiy bazalarda chop etish bo‘yicha yo‘l-yo‘riqlar ko‘rsatadi. Eng iqtidorli talaba va magistrlar esa Xorazm Ma’mun akademiyasining zamonaviy laboratoriyalarida amaliy tadqiqotlar olib borish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

American Professor to Conduct Lectures at UrSU
Today, on September 23, 2025, as part of the U.S.Fulbright Program, Professor Oyarzabal Omar Adrian from the University of Vermont arrived in Khorezm—one of Uzbekistan’s major scientific centers—with the aim of starting his academic activities at the Khorezm Mamun Academy.
As part of his visit, he also came to Urgench State University, accompanied by Saidakhon Musakhanova, Senior Specialist of the Public Affairs Section at the U.S. Embassy. The guests were warmly welcomed at the university.
Following this, a meeting was held with the university leadership, headed by Acting Rector S.Khodjaniyazov, and professors from the Faculty of Foreign Philology. During the conversation, new prospects for international cooperation, scientific research, and working with students and youth were discussed.
It is worth noting that the main goal of Professor Oyarzabal’s visit to Khorezm is to establish deep cooperation in the fields of science and education. From September 22 to October 30, he will be conducting joint scientific research with local scientists at the Mamun Academy laboratory.
Additionally, he will deliver lectures to students in the fields of Biology, Biotechnology, and Food Safety at Urgench State University, introducing them to modern scientific approaches.
Importantly, Professor Oyarzabal will also guide talented students in the English Language and Literature program on how to prepare scientific articles and publish them in international databases such as Scopus and Web of Science. The most gifted undergraduate and graduate students will have the opportunity to carry out applied research in the state-of-the-art laboratories of the Mamun Academy.