UrDUda O‘zbekiston–Germaniya qo‘shma loyihasi doirasida barqaror transport va aqlli mahallalar bo‘yicha seminar-treninglar boshlandi
Bugun Abu Rayhon beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “2-RISMUz” Oʻzbekiston- Germaniya qoʻshma loyihasi doirasida O‘zbekistonda integratsiyalashgan barqaror mobillik bo‘yicha tadqiqotlar, Markaziy Osiyoda aqlli barqaror mahallalarni barpo etish va kelgusidagi loyihalar bo‘yicha uch kunlik seminar-treninglar oʻz ishini boshladi. Ushbu seminar barqaror transport tizimlarini rivojlantirish, transport xavfsizligini taʼminlash hamda logistika masalalariga bagʻishlanadi.
Seminarda loyiha rahbari, Berlin texnika universiteti professori Dr.-Ing. Vulf-Xolger Arndt boshchiligida bir guruh germaniyalik soha mutaxassislari hamda Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov, universitetning transport sohasi olimlari, talabalar, “Nurli hayot” mahallasi vakillari, viloyat transport bo‘limi, YPX va boshqalar tegishli tashkilotlar vakillari ishtirok etmoqda.

В УрГУ начались семинары-тренинги по устойчивому транспорту и умным микрорайонам в рамках узбекско-германского совместного проекта
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни стартовали трёхдневные семинары-тренинги в рамках второго совместного проекта RISMUz между Узбекистаном и Германией, посвящённые исследованиям по интегрированной устойчивой мобильности в Узбекистане, созданию умных устойчивых микрорайонов в Центральной Азии и будущим проектам. Семинары направлены на развитие устойчивых транспортных систем, обеспечение транспортной безопасности и вопросы логистики.
В мероприятии принимают участие руководитель проекта, профессор Берлинского технического университета доктор-инженер Вульф-Хольгер Арндт вместе с группой немецких специалистов, а также проректор по научной работе и инновациям УрГУ З.Ибрагимов, учёные транспортной сферы университета, студенты, представители микрорайона «Нурли хаёт», областного транспортного отдела, ГИБДД и других соответствующих организаций.
Сегодня были представлены промежуточные результаты исследований учёных RESMiCA. В частности, Нилай Бехлав представил доклад на тему «Решения для общественного транспорта», Ник Бенневиц и Нодирбек Шавкатов — «Управление парковками», Софи Бернард и Шохрух Иномжонов — «Активные виды передвижения».