RISMUz tadqiqot markazining ochilishi marosimi boʻlib oʻtdi
Bugun, 25-sentabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Oʻzbekiston- Germaniya qoʻshma loyihasi doirasidagi  2-RISMUz loyihasi tadqiqot markazining ochilishi marosimi oʻtkazildi.
Tantanali tadbirda UrDU rektori v.v.b. S. Xodjaniyozov, loyiha rahbari, Germaniyaning Berlin texnika universiteti professori Dr.-Ing. Vulf-Xolger Arndt hamda boshqa nufuzli mehmonlar ishtirok etib, so‘zga chiqdilar. Shundan so‘ng, rasmiy tasmalarni kesish marosimi va markaz faoliyati bilan tanishuvlar bo‘lib o‘tdi.
Marosim doirasida tomonlar o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu anglashuv memorandumi barqaror harakatchanlik sohasida ta’lim, tadqiqot va ilmiy almashinuv yo‘nalishlarida hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Shuningdek, memorandum doirasida markazning zamonaviy biznes modelini ishlab chiqish, qo‘shma tadqiqot faoliyatini olib borish, qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy nashrlar ustida birgalikda ishlash, tadqiqotlar, ma’ruzalar va muhokamalar uchun professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish kabi masalalar belgilab olindi.
Yangi tadqiqot markazi faoliyati nafaqat Urganch davlat universiteti, balki butun mintaqa ilmiy salohiyatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, transport xavfsizligi va logistika sohalarida ilg‘or tajribalarni o‘zlashtirish, zamonaviy ilmiy yondashuvlarni amaliyotga tatbiq etish, shahar va mintaqaviy miqyosda barqaror harakatchanlikni ta’minlash hamda yo‘lovchi tashish tizimlarining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

The opening ceremony of the RISMUz research center was held
Today, September 25, at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, the opening ceremony of the 2nd RISMUz project research center, a joint Uzbekistan-Germany initiative, was held.
The solemn event was attended by the acting rector of UrSU, S.Khodjaniyozov, the project leader, Professor Dr.-Ing. Wulf-Holger Arndt from the Technical University of Berlin, Germany, and other distinguished guests who spoke at the event. Following this, a ribbon-cutting ceremony and a tour introducing the center’s activities took place.
During the ceremony, a cooperation memorandum was signed between the parties. This memorandum aims to further strengthen collaboration in the field of sustainable mobility in education, research, and scientific exchange.
Additionally, the memorandum outlined tasks such as developing a modern business model for the center, conducting joint research activities, developing joint educational programs, collaborating on scientific publications, and organizing faculty exchanges for research, lectures, and discussions.
The activity of the new research center is significant not only for Urgench State University but also for enhancing the scientific potential of the entire region. It will also serve to adopt advanced practices in transport safety and logistics, apply modern scientific approaches in practice, ensure sustainable mobility at city and regional levels, and improve the efficiency of passenger transportation systems.