RISMUz tadqiqot markazining ochilishi marosimi boʻlib oʻtdi
Bugun, 25-sentabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Oʻzbekiston- Germaniya qoʻshma loyihasi doirasidagi  2-RISMUz loyihasi tadqiqot markazining ochilishi marosimi oʻtkazildi.
Tantanali tadbirda UrDU rektori v.v.b. S. Xodjaniyozov, loyiha rahbari, Germaniyaning Berlin texnika universiteti professori Dr.-Ing. Vulf-Xolger Arndt hamda boshqa nufuzli mehmonlar ishtirok etib, so‘zga chiqdilar. Shundan so‘ng, rasmiy tasmalarni kesish marosimi va markaz faoliyati bilan tanishuvlar bo‘lib o‘tdi.
Marosim doirasida tomonlar o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu anglashuv memorandumi barqaror harakatchanlik sohasida ta’lim, tadqiqot va ilmiy almashinuv yo‘nalishlarida hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Shuningdek, memorandum doirasida markazning zamonaviy biznes modelini ishlab chiqish, qo‘shma tadqiqot faoliyatini olib borish, qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy nashrlar ustida birgalikda ishlash, tadqiqotlar, ma’ruzalar va muhokamalar uchun professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish kabi masalalar belgilab olindi.
Yangi tadqiqot markazi faoliyati nafaqat Urganch davlat universiteti, balki butun mintaqa ilmiy salohiyatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, transport xavfsizligi va logistika sohalarida ilg‘or tajribalarni o‘zlashtirish, zamonaviy ilmiy yondashuvlarni amaliyotga tatbiq etish, shahar va mintaqaviy miqyosda barqaror harakatchanlikni ta’minlash hamda yo‘lovchi tashish tizimlarining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

Прошло открытие исследовательского центра RISMUz
Сегодня, 25 сентября, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялась церемония открытия исследовательского центра в рамках второго проекта RISMUz, реализуемого в сотрудничестве между Узбекистаном и Германией.
На торжественном мероприятии выступили временно исполняющий обязанности ректора УрДУ С. Ходжаниезов, руководитель проекта, профессор Берлинского технического университета Германии доктор-инженер Вульф-Хольгер Арндт, а также другие почетные гости. После этого прошла церемония перерезания ленточки и ознакомление с деятельностью центра.
В рамках мероприятия была подписана меморандум о сотрудничестве между сторонами. Этот меморандум направлен на укрепление сотрудничества в области устойчивой мобильности в сферах образования, исследований и научного обмена.
Также в рамках меморандума были определены вопросы разработки современной бизнес-модели центра, проведения совместных исследований, создания совместных образовательных программ, совместной работы над научными публикациями, организации обмена профессорско-преподавательским составом для проведения исследований, лекций и дискуссий.
Деятельность нового исследовательского центра имеет важное значение не только для Ургенчского государственного университета, но и для повышения научного потенциала всего региона. Кроме того, центр будет способствовать освоению передового опыта в области транспортной безопасности и логистики, внедрению современных научных подходов на практике, обеспечению устойчивой мобильности на городском и региональном уровнях, а также повышению эффективности систем пассажирских перевозок.