Aziz yurtdoshlar, qadrli ustoz va murabbiylar!
Yurtimizda har yili “1-oktabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” sifatida keng nishonlanadi. Bu sana o‘qituvchi kasbini ulug‘lash, ularning jamiyat hayotidagi beqiyos xizmatlarini e’tirof etish va munosib qadrlashning yorqin ifodasidir. Zero, yosh avlodni barkamol inson etib voyaga yetkazish, ularni ma’rifat va bilim sari yetaklash — xalqimizning asrlar davomida qadrlab kelgan ulug‘ fazilatlaridan biridir.
Fidoyi ustozlarimiz nafaqat bilim beribgina qolmay, balki yoshlarning qalbiga mehr-oqibat, insoniylik, vatanparvarlik, ezgu fazilatlarni ham singdirib boradi. Bugun turli sohalarda yutuqlarga erishib kelayotgan o‘g‘il-qizlarimizning har bir muvaffaqiyatida Sizlarning sabr-toqatingiz, mehnatingiz, mehringiz mujassam.
Darhaqiqat, ustoz siymosida biz ertangi kunimizni — yurtimiz ravnaqi uchun xizmat qiladigan ma’rifatli, maqsadli va fidoyi yoshlarni ko‘ramiz. Shu bois Sizlarning sharafli kasbingizni qancha e’zozlasak ham arziydi.
Shu o‘rinda, Urganch davlat universitetining barcha qadrli professor-o‘qituvchilari, muhtaram ustozlari, Sizlarni chin qalbimdan kasb bayramingiz bilan samimiy tabriklab, faoliyatingizda ulkan zafarlar, hayotingizda esa sog‘liq, farovonlik va tinchlik tilab qolaman.

In our country, October 1st – Teachers and Mentors Day is celebrated widely every year. This date serves as a vivid expression of honoring the teaching profession, recognizing the invaluable contribution of educators to society, and giving them the respect they truly deserve. Indeed, raising the younger generation to become well-rounded individuals and guiding them toward knowledge and enlightenment is one of the most cherished virtues of our people throughout history.
Our devoted teachers not only impart knowledge but also instill kindness, humanity, patriotism, and noble values in the hearts of our youth. Behind every achievement of our sons and daughters who are succeeding in various fields lies your patience, hard work, and care.
Truly, in the image of a teacher, we see our future — educated, purposeful, and dedicated young people who will serve the prosperity of our country. That is why your honorable profession deserves the highest praise and appreciation.
On this occasion, I sincerely congratulate all the respected professors and teachers of Urgench State University. I wish you great success in your professional endeavors, and health, prosperity, and peace in your lives.