Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-sonli Qarori ijrosini ta’minlash  maqsadida bitiruvchi kadrlarning asosiy iste’molchilari bo‘lgan yirik ish beruvchi korxonalar, tashkilotlar va muassasalar rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda "GURLAN GLOBAL TEKS" MChJ, "TILLO DOMOR" MCHJ, "KHIVA SILK FABRIC" MChJ, “UzAutoMotors” AJ "URGENCH CLUSTER GROUP" MCHJ, "EUROTEKS" MCHJ singari viloyatimizning 37 ta yirik korxona va tashkilotlaridan masʼul vakillar ishtirok etib, Kimyoviy texnologiyalar fakultetini o‘tgan o‘quv yilida tamomlab, hozirda ishsiz bo‘lgan yoshlar, shuningdek,  ayni paytdagi bitiruvchi talabalariga o‘zlaridagi mavjud bo‘sh ish o‘rinlarini taklif qildilar. Ushbu bo‘sh ish o‘rinlarini lavozim yo‘riqnomalari bilan tanishtirdilar. Ishlashni xohlovchi bitiruvchilarga darsdan bo‘sh vaqtlarida rasmiy ravishda ishlash uchun taklif qildilar. Shuningdek, o‘tgan o‘quv yilida o‘qishini tamomlagan 30 nafardan ziyod yoshlar bilan shu yerning o‘zida shartnoma tuzib, ishga qabul qildilar.
Bu uchrashuv bitiruvchilar bandligini ta’minlash, ularni mehnat bozoriga samarali tayyorlash va ishlab chiqarish jarayoniga jalb etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Обеспечивается занятость выпускников факультета химических технологий
Сегодня на факультете химических технологий Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни состоялась встреча с руководителями крупных предприятий, организаций и учреждений — основных работодателей выпускников. Мероприятие было организовано в целях реализации Постановления Президента Республики Узбекистан №PQ-61 «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших образовательных учреждений».
В встрече приняли участие ответственные представители 37 крупных предприятий и организаций нашей области, таких как ООО «GURLAN GLOBAL TEKS», ООО «TILLO DOMOR», ООО «KHIVA SILK FABRIC», АО «UzAutoMotors», ООО «URGENCH CLUSTER GROUP», ООО «EUROTEKS» и другие. Они представили имеющиеся у них вакантные рабочие места выпускникам факультета химических технологий, окончившим обучение в прошлом учебном году и в настоящее время не имеющим постоянной работы, а также нынешним студентам-выпускникам. Представители предприятий ознакомили участников с должностными инструкциями по предложенным вакансиям. Тем выпускникам, которые выразили желание работать, было предложено официальное трудоустройство в свободное от учёбы время. Кроме того, более 30 выпускников прошлого учебного года были прямо на месте приняты на работу и заключили трудовые договоры.
Данная встреча имеет важное значение для обеспечения занятости выпускников, их эффективной подготовки к рынку труда и привлечения к производственным процессам.