Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-sonli Qarori ijrosini ta’minlash  maqsadida bitiruvchi kadrlarning asosiy iste’molchilari bo‘lgan yirik ish beruvchi korxonalar, tashkilotlar va muassasalar rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda "GURLAN GLOBAL TEKS" MChJ, "TILLO DOMOR" MCHJ, "KHIVA SILK FABRIC" MChJ, “UzAutoMotors” AJ "URGENCH CLUSTER GROUP" MCHJ, "EUROTEKS" MCHJ singari viloyatimizning 37 ta yirik korxona va tashkilotlaridan masʼul vakillar ishtirok etib, Kimyoviy texnologiyalar fakultetini o‘tgan o‘quv yilida tamomlab, hozirda ishsiz bo‘lgan yoshlar, shuningdek,  ayni paytdagi bitiruvchi talabalariga o‘zlaridagi mavjud bo‘sh ish o‘rinlarini taklif qildilar. Ushbu bo‘sh ish o‘rinlarini lavozim yo‘riqnomalari bilan tanishtirdilar. Ishlashni xohlovchi bitiruvchilarga darsdan bo‘sh vaqtlarida rasmiy ravishda ishlash uchun taklif qildilar. Shuningdek, o‘tgan o‘quv yilida o‘qishini tamomlagan 30 nafardan ziyod yoshlar bilan shu yerning o‘zida shartnoma tuzib, ishga qabul qildilar.
Bu uchrashuv bitiruvchilar bandligini ta’minlash, ularni mehnat bozoriga samarali tayyorlash va ishlab chiqarish jarayoniga jalb etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Employment of graduates of the Faculty of Chemical Technologies is being ensured
Today, at the Faculty of Chemical Technologies of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, a meeting was held with the heads of major enterprises, organizations, and institutions — the main employers of graduates — in order to implement Presidential Decree No. PQ-61 of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to promote the employment of higher education graduates.”
The event was attended by representatives of 37 major enterprises and organizations of our region, including LLC “GURLAN GLOBAL TEKS,” LLC “TILLO DOMOR,” LLC “KHIVA SILK FABRIC,” JSC “UzAutoMotors,” LLC “URGENCH CLUSTER GROUP,” LLC “EUROTEKS,” and others. They presented available job vacancies to graduates of the Faculty of Chemical Technologies who completed their studies last academic year and are currently unemployed, as well as to current graduating students. The company representatives introduced the participants to job descriptions for the available positions. Those graduates who expressed a desire to work were offered official employment during their free time from studies. In addition, more than 30 graduates of the previous academic year were hired on the spot and signed employment contracts.
This meeting played an important role in ensuring graduate employment, effectively preparing them for the labor market, and involving them in production processes.