Yoshlar masalalari, ma’naviy va ma’rifiy ishlar yuzasidan tahliliy yig‘ilish o‘tkazildi
10-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy faoliyatni yanada samarali yo‘lga qo‘yish yuzasidan dekan o‘rinbosarlari, tegishli bo‘lim boshliqlari hamda tyutorlar ishtirokida kengaytirilgan tahliliy yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda universitet Birinchi prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi A.Shakarov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Sh.Allaberganov, oliygoh profilaktika inspektori M.Bobojonovlar tomonidan bir qator muhim masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, yoshlarni boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish borasida tashkil etilayotgan ma’naviy-ma’rifiy jarayonlarning samaradorligi, universitetda “Odob-axloq kodeksi”ga rioya qilinishi masalalari, mavjud muammolar va ularning yechimlari yuzasidan fikr almashildi.
Kuz-qish mavsumida talabalar yashayotgan ijara xonadonlari va talabalar turar joylarini muntazam ravishda nazorat qilib borish, ularning yashash sharoitlari, xavfsizligi va tartib-intizomi ustidan doimiy monitoring o‘rnatish bo‘yicha koʻrsatmalar berildi.
Yakunda barcha mas’ullarga yoshlar bilan ishlashda faollikni oshirish, ularga e’tibor bilan yondashish, har bir talaba taqdiri uchun mas’uliyat hissi bilan ishlash lozimligi haqida topshiriq va tavsiyalar berildi.

An analytical meeting on youth issues and spiritual-educational activities was held
On November 10, an extended analytical meeting was held at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, with the participation of deputy deans, heads of relevant departments, and tutors, to further improve the effectiveness of youth affairs and spiritual-educational activities.
At the meeting, the university’s First Vice-Rector D.Ibadullaev, Rector’s Advisor A.Shakarov, Head of the Department for Youth Affairs, Spirituality, and Enlightenment Sh.Allaberganov, and University Prevention Inspector M.Bobojonov discussed a number of important issues in detail.
In particular, the participants exchanged views on the effectiveness of spiritual and educational activities aimed at making students’ free time meaningful, adherence to the university’s “Code of Ethics and Conduct,” existing problems, and possible solutions.
Instructions were given to regularly monitor rental housing and student dormitories during the autumn-winter season, ensuring continuous oversight of students’ living conditions, safety, and discipline.
In conclusion, all responsible staff were instructed and advised to increase their activity in working with youth, show greater attention to students, and carry out their duties with a strong sense of responsibility for each student’s well-being.