Yana bir yutuq – xalqaro miqyosda e’tirof!
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professor-oʻqituvchilari Yevropa Ittifoqining ERASMUS-EDU-2022-CBHE dasturi doirasidagi “ECAMPUZ – The First Silk Road Conference on Food Science and Foodomics” loyihasining barcha bosqichlarida oʻzlarining ilmiy-innovatsion chiqishlari bilan faol qatnashdilar. Joriy yilning 3-5 noyabr kunlari ushbu loyihaning yakunlovchi konferensiyasi boʻlib oʻtdi.
Mazkur nufuzli anjumanda UrDU Oziq-ovqat texnologiyasi kafedrasi o‘qituvchisi, tayanch doktorant Behzod Kuramboyev “Most Innovative Research Award” (Eng innovatsion ilmiy izlanish) nominatsiyasi g‘olibi deb topildi!
Loyihaning ilmiy maqolalar to‘plami Scopus hamda Google Scholar xalqaro ilmiy bazalarida indeksatsiyalanadi.
Bu yutuq – Urganch davlat universiteti olimlarining xalqaro ilmiy maydondagi faoliyati va innovatsion tadqiqotlarga bo‘lgan e’tiborining yorqin ifodasidir.

Another achievement — international recognition!
Professors and teachers of the Faculty of Chemical Technologies at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni actively participated with their scientific and innovative presentations in all stages of the “ECAMPUZ – The First Silk Road Conference on Food Science and Foodomics” project, implemented within the framework of the European Union’s ERASMUS-EDU-2022-CBHE program. The project’s final conference was held on November 3–5 of this year.
At this prestigious event, Behzod Kuramboyev, lecturer at the Department of Food Technology of UrSU and PhD researcher, was awarded the title of “Most Innovative Research Award” winner!
The collection of scientific articles from the project will be indexed in international academic databases Scopus and Google Scholar.
This achievement is a vivid reflection of the active participation of Urgench State University scholars in the international scientific arena and their strong commitment to innovative research.