Berlin forumi: UrDUning Germaniya universitetlari bilan hamkorlik aloqalari kengaymoqda
18–19 noyabr kunlari Germaniyaning Berlin shahrida o‘tkazilayotgan O‘zbekiston va Germaniya oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi nafaqat ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy-akademik  aloqalarning mustahkamlanishi, balki oliy ta’lim tizimida yangi amaliy hamkorlik mexanizmlarining shakllanayotgani bilan ham ahamiyatli bo‘lmoqda.  Mazkur forumda e’tibor ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan, aniq natija beradigan qo‘shma loyihalar sifati va samaradorligiga qaratildi. Bu esa ikki davlat ta’lim tizimlari o‘rtasidagi aloqalar yangi bosqichga ko‘tarilayotganidan dalolat beradi.
Forumda O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari orasida Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘.O‘razboyev ham ishtirok etib, muhim kelishuvlarga erishdilar.
Xusuan, Berlin texnika universiteti bilan hamkorlikda RISMUz loyihasi tadqiqot markazini UrDUda tashkil etish bo‘yicha shartnoma imzoladilar. Bu shartnoma ilmiy tadqiqotlarni yangi bosqichga ko‘tarish, innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash, o‘zaro akademik almashinuvni kengaytirish, zamonaviy ilmiy-texnik bazani yaratish kabi maqsadlarni o‘z ichiga oladi.

Берлинский форум: расширяются сотрудничество УрГУ с университетами Германии
18–19 ноября в городе Берлине (Германия) проходит Форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Германии, который важен не только укреплением научно-академических связей между двумя странами, но и формированием новых практических механизмов сотрудничества в системе высшего образования. На форуме особое внимание уделено качеству и эффективности совместных проектов, ориентированных на производство и дающих конкретные результаты. Это свидетельствует о переходе взаимоотношений образовательных систем двух государств на новый этап.
Среди высших учебных заведений Узбекистана в форуме также приняли участие и.о. ректора Ургенчского государственного университета С. Ходжаниязов и проректор по международному сотрудничеству Г. Уразбаев, которые достигли важных договорённостей.
В частности, был подписан договор с Берлинским техническим университетом о создании в УрГУ исследовательского центра проекта RISMUz. Данный договор включает в себя цели по выводу научных исследований на новый уровень, поддержке инновационных идей, расширению академического обмена, а также созданию современной научно-технической базы.
Участие делегации Ургенчского государственного университета в данном форуме будет способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества с немецкими образовательными и научными организациями и превращению университета в активного участника международного научного пространства.