Bugun — adabiyot va ma’naviyat nuri barq urgan kun!
Bugun, 21-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida yurtimizning taniqli shoiri, yozuvchisi va dramaturgi, “Do‘stlik” ordeni sohibi Qurbon Muhammadrizoning yangi “Muhammad ibn Muso al-Xorazmiy” romani taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuv O‘zbekiston Yozuvchilar va Jurnalistlar uyushmalari, Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi hamda Urganch davlat universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Tadbir ijod va ilm uyg‘unlashgan, samimiy va ruhiy yuksalishga boy tarzda o‘tdi. Unda Yozuvchilar va Jurnalistlar uyushmalari a’zolari, taniqli ijodkorlar, Qurbon Muhammadrizoning yaqin do‘stlari, universitet professor-o‘qituvchilari, talaba-yoshlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Uchrashuvni O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari, shoira Gavhar Ibodullayeva olib bordi. Tadbir davomida “Fizika” kafedrasi dotsenti O. Avezmurotov, iqtisod fanlari doktori, professor T. Doʻschanov, “Oltin qalam” milliy mukofoti sovrindori, jurnalist A. Sobirov, rassom S. Qodirov, “Doʻstlik” ordeni sohibi yozuvchi S. Avaz, O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari D.Bekchanova hamda UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi N.Atajonova o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Asarda buyuk allomaning ilmiy merosi, hayoti va jahon ilm-faniga qo‘shgan ulkan hissasi badiiy yondashuv asosida keng yoritilganligi ishtirokchilar tomonidan alohida e’tirof etildi.
Roman taqdimoti nafaqat adabiy jarayon uchun, balki yosh avlodni ma’naviy barkamol etib tarbiyalash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi. Shu bilan birga, buyuk alloma Muhammad ibn Muso al-Xorazmiy merosini keng targ‘ib qilish, ilm-fanga bo‘lgan hurmatni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Сегодня — день, озарённый светом литературы и духовности!
Сегодня, 21 ноября, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний состоялась презентация нового романа известного поэта, писателя и драматурга нашей страны, кавалера ордена «Дўстлик» Курбона Мухаммадризо — «Мухаммад ибн Муса аль-Хоразмий». Данная встреча была организована в сотрудничестве Союза писателей и Союза журналистов Узбекистана, отделения Центра духовности и просвещения Хорезмской области и Ургенчского государственного университета.
Мероприятие прошло в атмосфере, наполненной гармонией творчества и науки, искренностью и духовным возвышением. В нём приняли участие члены Союза писателей и Союза журналистов, известные деятели искусства, близкие друзья Курбона Мухаммадризо, профессорско-преподавательский состав университета, студенты и представители СМИ.
Встречу вела руководитель Хорезмского областного отделения Союза писателей Узбекистана, поэтесса Гавхар Ибодуллаева. В ходе мероприятия своими мнениями поделились доцент кафедры «Физика» О. Авезмурадов, доктор экономических наук профессор Т. Дўшанов, лауреат национальной премии «Золотое перо», журналист А. Собиров, художник С. Кодиров, писатель — кавалер ордена «Дўстлик» С. Аваз, руководитель Хорезмского областного отделения Союза журналистов Узбекистана Д. Бекчанова, а также председатель Совета женщин УрГУ Н. Атажонова. Участники особо отметили, что в романе широко и художественно отражено научное наследие, жизнь и огромный вклад великого учёного в мировую науку.
Презентация романа имеет важное значение не только для литературного процесса, но и для воспитания духовно зрелого молодого поколения. Вместе с тем она служит дальнейшему продвижению наследия великого учёного Мухаммада ибн Мусы аль-Хоразмия и укреплению уважения к науке.