Bugun — adabiyot va ma’naviyat nuri barq urgan kun!
Bugun, 21-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida yurtimizning taniqli shoiri, yozuvchisi va dramaturgi, “Do‘stlik” ordeni sohibi Qurbon Muhammadrizoning yangi “Muhammad ibn Muso al-Xorazmiy” romani taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuv O‘zbekiston Yozuvchilar va Jurnalistlar uyushmalari, Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi hamda Urganch davlat universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Tadbir ijod va ilm uyg‘unlashgan, samimiy va ruhiy yuksalishga boy tarzda o‘tdi. Unda Yozuvchilar va Jurnalistlar uyushmalari a’zolari, taniqli ijodkorlar, Qurbon Muhammadrizoning yaqin do‘stlari, universitet professor-o‘qituvchilari, talaba-yoshlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Uchrashuvni O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari, shoira Gavhar Ibodullayeva olib bordi. Tadbir davomida “Fizika” kafedrasi dotsenti O. Avezmurotov, iqtisod fanlari doktori, professor T. Doʻschanov, “Oltin qalam” milliy mukofoti sovrindori, jurnalist A. Sobirov, rassom S. Qodirov, “Doʻstlik” ordeni sohibi yozuvchi S. Avaz, O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari D.Bekchanova hamda UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi N.Atajonova o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Asarda buyuk allomaning ilmiy merosi, hayoti va jahon ilm-faniga qo‘shgan ulkan hissasi badiiy yondashuv asosida keng yoritilganligi ishtirokchilar tomonidan alohida e’tirof etildi.
Roman taqdimoti nafaqat adabiy jarayon uchun, balki yosh avlodni ma’naviy barkamol etib tarbiyalash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi. Shu bilan birga, buyuk alloma Muhammad ibn Muso al-Xorazmiy merosini keng targ‘ib qilish, ilm-fanga bo‘lgan hurmatni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Today is a day illuminated by the light of literature and spirituality!
Today, on November 21, at the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, a presentation of the new novel “Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi” by one of our country’s prominent poets, writers, and dramatists, the recipient of the “Dostlik” Order, Qurbon Muhammadrizo, was held. The event was organized in cooperation with the Writers’ and Journalists’ Unions of Uzbekistan, the Khorezm regional branch of the Center for Spirituality and Enlightenment, and Urgench State University.
The event was conducted in a warm, uplifting atmosphere where creativity and science harmonized. It was attended by members of the Writers’ and Journalists’ Unions, well-known artists, close friends of Qurbon Muhammadrizo, university professors and teachers, students, and media representatives.
The meeting was hosted by the head of the Khorezm regional branch of the Writers’ Union of Uzbekistan, poetess Gavhar Ibodullayeva. During the event, Associate Professor of the “Physics” Department O.Avezmurotov, Doctor of Economics Professor T.Doshchanov, “Golden Pen” national award laureate journalist A. Sobirov, artist S. Qodirov, writer and “Dostlik” Order holder S.Avaz, head of the Khorezm regional branch of the Journalists’ Union of Uzbekistan D.Bekchanova, and the Chairwoman of the Women’s Council of UrSU N.Atajonova shared their thoughts. Participants especially noted that the novel vividly and artistically covers the scientific heritage, life, and immense contribution of the great scholar to world science.
The presentation of the novel is significant not only for the literary process but also for educating a spiritually mature young generation. In addition, it contributes to promoting the legacy of the great scholar Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi and strengthening respect for science.