Urganch davlat universitetida “Biz giyohvandlikka yo'q deymiz!” shiori ostida profilaktik tadbirlar o‘tkazilmoqda
Bugun, 4-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi "Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-207-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida "Biz giyohvandlikka yo'q deymiz!" shiori ostida turli uchrashuv va profilaktik tadbirlar o'tkazildi.
Fizika-matematika fakultetida viloyat Ichki ishlar boshqarmasi Jinoyat qidiruv bo‘limi xodimlari Q.Jumanazarov va J.Raximov ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi. Uchrashuvda talabalar giyohvandlikning xavfli oqibatlari va uning oldini olish bo‘yicha batafsil ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Filologiya va san’at fakultetining 1-bosqich o‘zbek tili yo‘nalishi talabalari bilan “Biz giyohvandlikka yo‘q deymiz!” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy salomatlik markazi Narkologiya xizmati Xorazm filiali shifokori, nevropatolog-narkolog F.Otajonov ishtirok etib, sog‘lom turmush tarzi, kasalliklarning oldini olish hamda shaxsiy salomatlik uchun mas’uliyat haqida tushuntirishlar berdi.
Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakultetida “Giyohvandlikka yo‘q degin! Hayotni tanla!” mavzusida umumprofilaktik uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy ruhiy salomatlik tibbiy markazi Narkologiya xizmati Xorazm viloyat filiali shifokori, nevropatolog-narkolog F.Otajanov giyohvandlikning ayanchli oqibatlari va yoshlarni zararli oqimlardan himoya qilish zarurligi haqida ma’ruza qildi.
Xorijiy filologiya fakultetida ham “Giyohvandlikka yo‘q degin! Hayotni tanla!” mavzusida shifokor ishtirokida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi va talabalarga tegishli tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakultetida Xorazm viloyat IIB Jinoyat qidiruv boshqarmasi xodimlari Q.Jumanazarov, J.Raximov hamda fakultetning Yoshlar ishlari bo‘yicha dekan o‘rinbosari J.Xayitov ishtirokida profilaktik uchrashuv tashkil etildi.

Preventive events are being held at Urgench State University under the slogan “We Say No to Drugs!”
Today, on December 4, at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, various meetings and preventive activities were conducted under the slogan “We Say No to Drugs!” as part of implementing Presidential Decree No. PF-207 of the Republic of Uzbekistan dated November 3, 2025, “On comprehensive measures for effective protection of public health and the nation’s gene pool from drug addiction and drug-related crime.”
At the Faculty of Physics and Mathematics, a round-table discussion was held with the participation of officers from the regional Department of Internal Affairs, Criminal Investigation Division — Q.Jumanazarov and J.Rakhimov. During the meeting, students received detailed information about the dangerous consequences of drug abuse and preventive measures.
A round-table discussion on the topic “We Say No to Drugs!” was organized for first-year students of the Uzbek Language major at the Faculty of Philology and Arts. It was attended by the neurologist-narcologist F.Otajonov from the Khorezm branch of the Specialized Scientific-Practical Health Center of the Republic of Uzbekistan, who explained healthy lifestyle principles, disease prevention, and personal responsibility for one’s own health.
At the Faculty of Sports Activity, Pedagogy, and Psychology, a general preventive meeting was held on the topic “Say No to Drugs! Choose Life!” The neurologist-narcologist F.Otajonov from the Khorezm branch of the Specialized Scientific-Practical Center for Mental Health delivered a lecture on the tragic consequences of drug addiction and the importance of protecting youth from harmful influences.
At the Faculty of Foreign Philology, a preventive meeting with a physician was also held on the topic “Say No to Drugs! Choose Life!”, during which students received appropriate explanations.
Additionally, at the Faculty of Natural and Agricultural Sciences, a preventive meeting was organized with the participation of officers of the Criminal Investigation Department of the Khorezm Regional Department of Internal Affairs — Q.Jumanazarov, J.Rakhimov, and the Deputy Dean for Youth Affairs of the Faculty — J.Khayitov.