Bugun, 5-dekabr kuni Urganch davlat universitetida Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan buyuk mutafakkir, so‘z mulkining sultoni Alisher Navoiy ijodini chuqur o‘rganish, uning badiiy merosini talabalarga yanada keng targ‘ib etish maqsadida an’anaviy tarzda o‘tkazilib kelinayotgan “Navoiyxon talaba” ko‘rik-tanlovining navbatdagi soni tashkil etildi.
Tanlov uch bosqichda — savol-javoblar, bahs-munozaralar va Alisher Navoiy lirikasidan namunalar ijrosi orqali o‘tkazildi. Har bir bosqich hakamlar hay’ati tomonidan xolis baholanib bordi.
Tanlov g‘oliblari:
I o‘rin — Ibragimova Shoira, O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi, 3-bosqich talabasi;
II o‘rin — Ismailova Sabina, O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi, 1-bosqich talabasi;
III o‘rin — Jamalatdinova Muyassar, O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi, 3-bosqich talabasi.
Tadbirning badiiy qismi Filologiya va tillarni o‘qitish: o‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi 221-guruh talabalari tomonidan namoyish etilgan sahna ko‘rinishlari, Navoiy hayoti va ijodiga bag‘ishlangan videorolik, kuy-qo‘shiqlar hamda raqslar bilan yanada fayzli va mazmunli davom etdi.

Состоялся очередной конкурс "Навойхан среди студентов".
Сегодня, 5 декабря, по инициативе филологического и гуманитарного факультетов в Ургенчском государственном университете состоялся очередной традиционный конкурс «Навоихон Талаба», призванный углубленно изучить творчество великого мыслителя, султана слова Алишера Навои, а также популяризировать его художественное наследие среди студентов.
Конкурс проходил в три этапа: вопросы и ответы, дебаты и исполнение отрывков из лирических произведений Алишера Навои. Каждый этап оценивался жюри объективно.
1 место – Ибрагимова Шоира, студентка 3 курса узбекского языкового отделения;
2 место – Исмаилова Сабина, студентка 1 курса узбекского языкового отделения;
3 место – Джамалатдинова Муяссар, студентка 3 курса узбекского языкового отделения.
Художественная часть мероприятия продолжилась с еще большей изящностью и глубиной в виде сценических выступлений студентов 221-й группы филологического и языкового факультета: отделения узбекского языка, видеоролика, посвященного жизни и творчеству Навои, песен и танцев.