“She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi
17-dekabr — buyuk tafakkur egasi, ulkan shoir, hassos tarixchi, zabardast tarjimon va davlat arbobi Muhammad Rizo Erniyozbek o‘g‘li Ogahiy tavallud topganiga 216 yil to‘ldi. Ogahiy Xiva xonligi davrida turkiy tilda eng ko‘p va eng salmoqli nazmiy hamda nasriy asarlar yaratgan ijodkorlardan biri bo‘lib, turkiy tarjimonlik maktabining yetuk namoyandasi sanaladi. Zahiriddin Muhammad Bobur ta’biri bilan aytganda, u “eng ko‘p va eng xo‘b” ijod qilgan adibdir.
Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan “She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovining final bosqichi mumtoz shoir Muhammad Rizo Erniyozbek o‘g‘li Ogahiy siymosiga bag‘ishlandi. Tadbirda fakultet professor-o‘qituvchilari hamda talaba-yoshlar faol ishtirok etdilar.
Tanlovda fakultetning 5 nafar talabasi ikki shart asosida o‘zaro bellashdi. Tadbirning badiiy qismida 235-guruh O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi talabalari tomonidan tayyorlangan chiqishlar namoyish etildi. Ulug‘ adib Ogahiy hayoti va ijodini tarannum etuvchi she’rlar, kuy-qo‘shiqlar, go‘zal raqslar hamda sahna ko‘rinishlari tomoshabinlarda katta taassurot qoldirdi.
“She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovining final bosqichining ikkinchi qismi Rus tili ta’lim yo‘nalishi talabalari o‘rtasida buyuk rus shoiri Aleksandr Sergeyevich Pushkin ijodiga bag‘ishlab o‘tkazildi. Unda rus tili ta’lim yo‘nalishining 4 nafar talabasi ishtirok etib, o‘z bilim va salohiyatlarini namoyish etdilar.
Tanlov yakunlariga ko‘ra, O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi talabasi Rahimova Iroda hamda Rus tili ta’lim yo‘nalishi talabasi Ibodullayeva Guli mutlaq g‘oliblikni qo‘lga kiritishdi.
G‘oliblikni qo‘lga kiritgan hamda tanlovda faol ishtirok etgan talabalarni fakultet dekani, professor D.G‘ayipov samimiy tabriklab, tashakkurnoma, pul mukofoti vaucheri, faxriy yorliq hamda esdalik sovg‘alarini tantanali tarzda topshirdi.

The Final Stage of the “She’riyat Shohsupasi” Competition Was Held
On December 17, the 216th anniversary of the birth of the great thinker, outstanding poet, sensitive historian, eminent translator, and statesman Muhammad Rizo Erniyozbek ogli Ogahi was commemorated. Ogahi is regarded as one of the most prolific creators of poetic and prose works in the Turkic language during the period of the Khiva Khanate and a distinguished representative of the Turkic school of translation. In the words of Zahiriddin Muhammad Babur, he was a writer who created “the most and the finest” works.
On the initiative of the Faculty of Philology and Arts, the final stage of the traditionally held “She’riyat Shohsupasi” competition was dedicated to the legacy of the classical poet Muhammad Rizo Erniyozbek ogli Ogahi. Faculty professors and teaching staff, as well as students, actively participated in the event.
The competition featured five students of the faculty, who competed based on two criteria. In the artistic segment of the program, performances prepared by students of Group 235, Uzbek Language Teaching program, were presented. Poems, songs, graceful dances, and theatrical performances celebrating the life and works of the great writer Ogahi left a strong impression on the audience.
The second part of the final stage of the “She’riyat Shohsupasi” competition was held among students of the Russian Language Teaching program and was dedicated to the works of the great Russian poet Alexander Sergeyevich Pushkin. Four students from the program took part, showcasing their knowledge and creative abilities.
According to the final results, Rahimova Iroda, a student of the Uzbek Language Teaching program, and Ibodullayeva Guli, a student of the Russian Language Teaching program, won the absolute victory.
The winners and active participants were warmly congratulated by the Dean of the Faculty, Professor D.Ghayipov, who ceremoniously presented letters of appreciation, cash prize vouchers, certificates of honor, and commemorative gifts.