“She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi
17-dekabr — buyuk tafakkur egasi, ulkan shoir, hassos tarixchi, zabardast tarjimon va davlat arbobi Muhammad Rizo Erniyozbek o‘g‘li Ogahiy tavallud topganiga 216 yil to‘ldi. Ogahiy Xiva xonligi davrida turkiy tilda eng ko‘p va eng salmoqli nazmiy hamda nasriy asarlar yaratgan ijodkorlardan biri bo‘lib, turkiy tarjimonlik maktabining yetuk namoyandasi sanaladi. Zahiriddin Muhammad Bobur ta’biri bilan aytganda, u “eng ko‘p va eng xo‘b” ijod qilgan adibdir.
Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan “She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovining final bosqichi mumtoz shoir Muhammad Rizo Erniyozbek o‘g‘li Ogahiy siymosiga bag‘ishlandi. Tadbirda fakultet professor-o‘qituvchilari hamda talaba-yoshlar faol ishtirok etdilar.
Tanlovda fakultetning 5 nafar talabasi ikki shart asosida o‘zaro bellashdi. Tadbirning badiiy qismida 235-guruh O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi talabalari tomonidan tayyorlangan chiqishlar namoyish etildi. Ulug‘ adib Ogahiy hayoti va ijodini tarannum etuvchi she’rlar, kuy-qo‘shiqlar, go‘zal raqslar hamda sahna ko‘rinishlari tomoshabinlarda katta taassurot qoldirdi.
“She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovining final bosqichining ikkinchi qismi Rus tili ta’lim yo‘nalishi talabalari o‘rtasida buyuk rus shoiri Aleksandr Sergeyevich Pushkin ijodiga bag‘ishlab o‘tkazildi. Unda rus tili ta’lim yo‘nalishining 4 nafar talabasi ishtirok etib, o‘z bilim va salohiyatlarini namoyish etdilar.
Tanlov yakunlariga ko‘ra, O‘zbek tili ta’lim yo‘nalishi talabasi Rahimova Iroda hamda Rus tili ta’lim yo‘nalishi talabasi Ibodullayeva Guli mutlaq g‘oliblikni qo‘lga kiritishdi.
G‘oliblikni qo‘lga kiritgan hamda tanlovda faol ishtirok etgan talabalarni fakultet dekani, professor D.G‘ayipov samimiy tabriklab, tashakkurnoma, pul mukofoti vaucheri, faxriy yorliq hamda esdalik sovg‘alarini tantanali tarzda topshirdi.

17 декабря исполнилось 216 лет со дня рождения великого мыслителя, выдающегося поэта, тонкого историка, талантливого переводчика и государственного деятеля Мухаммада Ризо Эрниёзбек оглы Огахи. Огахи является одним из самых плодовитых авторов Хивинского ханства, создавших значительное количество поэтических и прозаических произведений на тюркском языке, а также признанным представителем тюркской школы перевода. По выражению Захириддина Мухаммада Бабура, он был писателем, который творил «больше всех и лучше всех».
По инициативе факультета филологии и искусства в традиционном формате состоялся финальный этап смотра-конкурса «Шеърият шоҳсупаси», посвящённый образу классического поэта Мухаммада Ризо Эрниёзбек оглы Огахи. В мероприятии приняли активное участие профессорско-преподавательский состав факультета и студенческая молодёжь.
В конкурсе приняли участие 5 студентов факультета, которые соревновались между собой по двум условиям. В художественной части мероприятия были представлены выступления, подготовленные студентами 235-группы направления «Преподавание узбекского языка». Стихи, песни, изящные танцы и театрализованные сценки, воспевающие жизнь и творчество великого писателя Огахи, произвели на зрителей глубокое впечатление.
Вторая часть финального этапа смотра-конкурса «Шеърият шоҳсупаси» была проведена среди студентов направления «Преподавание русского языка» и посвящена творчеству великого русского поэта Александра Сергеевича Пушкина. В ней приняли участие 4 студента, продемонстрировав свои знания и творческий потенциал.
По итогам конкурса абсолютными победителями стали Рахимова Ирода, студентка направления «Преподавание узбекского языка», и Ибодуллаева Гули, студентка направления «Преподавание русского языка».
Победителей и активных участников конкурса искренне поздравил декан факультета, профессор Д. Гайипов, который в торжественной обстановке вручил благодарственные письма, ваучеры на денежное вознаграждение, почётные грамоты и памятные подарки.