UrDU va Kanazava universiteti o‘rtasida hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
22-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Yaponiya davlatining Kanazava universiteti vakillari bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘.O‘razboyev, tegishli fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, bo‘lim boshliqlari Kanazava universiteti vitse-prezidenti Noriko Hasebe, Xalqaro bo‘lim boshlig‘i Hiroshi Yamamoto hamda professor Aida Mammadova bilan muloqot olib borishdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro yaqindan tanishib, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va uni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Xususan, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, fakultetlar o‘rtasida ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Muzokaralar yakunida ushbu yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Ta’kidlash joizki, mazkur onlayn uchrashuv joriy yil noyabr oyida Xorazm viloyati delegatsiyasining Yaponiyaga amalga oshirgan tashrifi natijasi sifatida tashkil etildi. Ushbu tashrif doirasida iqtisodiyotning qator sohalari bilan bir qatorda ta’lim yo‘nalishida ham o‘zaro hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratilgan edi. Xususan, viloyat delegatsiyasi tarkibida Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov Kanazava universitetida bo‘lib, mazkur oliygohda ta’lim jarayonlari, ilmiy-tadqiqot faoliyati hamda xalqaro hamkorlik tajribasi bilan yaqindan tanishgan edi. Bugungi uchrashuv ana shu tashrif davomida boshlangan muloqotning mantiqiy davomi bo‘lib, ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni amaliy bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
Maʼlumot oʻrnida, Kanazava universitetiga 1862-yilda asos solingan boʻlib, 1949-yilda universitet sifatida shakllangan. Universitetda 10 ming nafardan ortiq talabalar tahsil oladi, 1200 nafarga yaqin oʻqituvchilar va ilmiy xodimlar faoliyat olib boradi.

Prospects for Cooperation Between UrSU and Kanazawa University Discussed
On December 22, an online meeting was held at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni (UrSU) with representatives of Kanazawa University of Japan. The meeting was attended by Acting Rector of UrSU S.Khodjaniyazov, Vice-Rector for International Cooperation Gh.Orazboyev, deans of relevant faculties, heads of departments and divisions, as well as Vice President of Kanazawa University Noriko Hasebe, Head of the International Office Hiroshi Yamamoto, and Professor Aida Mammadova.
During the meeting, the parties became closely acquainted with one another and exchanged views on establishing and developing cooperation between the higher education institutions. In particular, issues such as faculty and student exchange, the establishment of scientific cooperation between faculties, and the implementation of joint research projects were discussed. At the conclusion of the negotiations, the parties agreed to gradually implement practical cooperation in these areas.
It should be noted that this online meeting was organized as a result of the visit of the Khorezm regional delegation to Japan in November of this year. Within the framework of that visit, alongside various sectors of the economy, special attention was paid to cooperation in the field of education. In particular, Acting Rector of UrSU S.Khodjaniyazov, as part of the regional delegation, visited Kanazawa University, where he became closely acquainted with the educational process, research activities, and international cooperation experience of the institution. The current meeting is a logical continuation of the dialogue initiated during that visit and serves to bring cooperation between the two higher education institutions to a practical stage.
For reference, Kanazawa University was founded in 1862 and was officially established as a university in 1949. The university has more than 10,000 students and employs around 1,200 faculty members and researchers.