UrDU va Kanazava universiteti o‘rtasida hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
22-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Yaponiya davlatining Kanazava universiteti vakillari bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘.O‘razboyev, tegishli fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, bo‘lim boshliqlari Kanazava universiteti vitse-prezidenti Noriko Hasebe, Xalqaro bo‘lim boshlig‘i Hiroshi Yamamoto hamda professor Aida Mammadova bilan muloqot olib borishdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro yaqindan tanishib, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va uni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Xususan, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, fakultetlar o‘rtasida ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Muzokaralar yakunida ushbu yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Ta’kidlash joizki, mazkur onlayn uchrashuv joriy yil noyabr oyida Xorazm viloyati delegatsiyasining Yaponiyaga amalga oshirgan tashrifi natijasi sifatida tashkil etildi. Ushbu tashrif doirasida iqtisodiyotning qator sohalari bilan bir qatorda ta’lim yo‘nalishida ham o‘zaro hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratilgan edi. Xususan, viloyat delegatsiyasi tarkibida Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov Kanazava universitetida bo‘lib, mazkur oliygohda ta’lim jarayonlari, ilmiy-tadqiqot faoliyati hamda xalqaro hamkorlik tajribasi bilan yaqindan tanishgan edi. Bugungi uchrashuv ana shu tashrif davomida boshlangan muloqotning mantiqiy davomi bo‘lib, ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni amaliy bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
Maʼlumot oʻrnida, Kanazava universitetiga 1862-yilda asos solingan boʻlib, 1949-yilda universitet sifatida shakllangan. Universitetda 10 ming nafardan ortiq talabalar tahsil oladi, 1200 nafarga yaqin oʻqituvchilar va ilmiy xodimlar faoliyat olib boradi.

Обсуждены перспективы сотрудничества между УрГУ и Университетом Канадзава
22 декабря в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялась онлайн-встреча с представителями Университета Канадзава (Япония). Во встрече приняли участие и.о. ректора УрГУ С. Ходжаниязов, проректор по международному сотрудничеству Г. Оразбоев, деканы соответствующих факультетов, заведующие кафедрами и руководители подразделений, а также вице-президент Университета Канадзава Норико Хасэбэ, начальник международного отдела Хироси Ямамото и профессор Аида Маммадова.
В ходе встречи стороны подробно познакомились друг с другом и обменялись мнениями по вопросам налаживания и развития сотрудничества между высшими учебными заведениями. В частности, были обсуждены вопросы обмена профессорско-преподавательским составом и студентами, установления научного сотрудничества между факультетами, а также реализации совместных научных исследований. По итогам переговоров стороны договорились о поэтапном внедрении практического сотрудничества по данным направлениям.
Следует отметить, что данная онлайн-встреча была организована как результат визита делегации Хорезмской области в Японию, состоявшегося в ноябре текущего года. В рамках этого визита, наряду с рядом отраслей экономики, особое внимание было уделено вопросам сотрудничества в сфере образования. В частности, исполняющий обязанности ректора УрГУ С. Ходжаниязов в составе областной делегации посетил Университет Канадзава, где подробно ознакомился с образовательным процессом, научно-исследовательской деятельностью и опытом международного сотрудничества данного вуза. Текущая встреча стала логическим продолжением диалога, начатого в ходе этого визита, и служит выводу сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями на практический уровень.
Для справки: Университет Канадзава был основан в 1862 году и сформирован как университет в 1949 году. В университете обучается более 10 тысяч студентов, а также работают около 1200 преподавателей и научных сотрудников.