2025 yil 4-dekabr kuni Seyitnazar Seydi nomidagi Turkman davlat pedagogika institutida Turkmaniston mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan fizika fanidan V ochiq xalqaro internet olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur nufuzli xalqaro tadbir oliy ta’lim muassasalari talabalari va professor-o‘qituvchilari o‘rtasida do‘stona hamkorlikni mustahkamlash, o‘zaro manfaatli ilmiy-ma’lumotlar almashinuvini kengaytirish hamda fizika fani bo‘yicha dolzarb ilmiy masalalarni tahlil qilishga xizmat qildi.
Olimpiada turkman, ingliz va rus tillarida o‘tkazilib, unda Turkmaniston, AQSH, Belarus, Ozarbayjon, Xitoy, Italiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Pokiston, Rossiya va Tojikiston kabi davlatlarning oliy ta’lim muassasalaridan 220 nafardan ortiq ishtirokchi qatnashdi.
Mazkur xalqaro olimpiadada Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Fizika kafedrasi katta o‘qituvchilari K. Ruzimov va A. Raxmanov rahbarligida “Fizik innovator” to’garagi a’zolaridan 5 nafar talabadan iborat jamoa faol ishtirok etdi. Jamoaning qatnashuvi talabalarning nazariy bilimlari va amaliy ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazish, shuningdek, xalqaro ilmiy muhitda tajriba almashish uchun muhim imkoniyat bo‘ldi.
Olimpiada yakunlariga ko‘ra, Urganch davlat universiteti talabalari munosib natijalarni qayd etdi. Jumladan, Rustamova Adiba va Sharipov Qobilbek fizika fanidan III darajali diplom bilan taqdirlandilar. Shuningdek, Maqsadov Diyorbek, Hasanov Jamshid hamda Jiyanmuratov Shixnazar olimpiadadagi faol ishtiroki va yuqori bilim ko‘rsatkichlari uchun maqtov yorliqlari bilan taqdirlandilar.

V Открытая международная интернет-олимпиада по физике
4 декабря 2025 года в Туркменском государственном педагогическом институте имени Сейитназара Сейди, приуроченная к 30-летию независимости Туркменистана, состоялась V Открытая международная интернет-олимпиада по физике.
Данное престижное международное мероприятие было направлено на укрепление дружественного сотрудничества между студентами и профессорско-преподавательским составом высших учебных заведений, расширение взаимовыгодного научно-информационного обмена, а также анализ актуальных научных проблем в области физики.
Олимпиада проводилась на туркменском, английском и русском языках. В ней приняли участие более 220 представителей высших учебных заведений Туркменистана, США, Беларуси, Азербайджана, Китая, Италии, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Пакистана, России и Таджикистана.
В данной международной олимпиаде под руководством старших преподавателей кафедры физики Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни — К. Рузимова и А. Рахманова — активное участие приняла команда из 5 студентов кружка «Физический инноватор». Участие в олимпиаде стало важной возможностью для проверки теоретических знаний и практических навыков студентов, а также для обмена опытом в международной научной среде.
По итогам олимпиады студенты Ургенчского государственного университета показали достойные результаты. В частности, Рустамова Адиба и Шарипов Қобилбек были награждены дипломами III степени по физике. Кроме того, Максадов Диёрбек, Хасанов Жамшид и Жиянмуратов Шихназар были награждены почётными грамотами за активное участие и высокий уровень знаний.